GEÇİRGEN BAĞIRSAK PANELİ

 • Ana Sayfa
 • Geçirgen Bağırsak Sendromu Paneli
image

ZONULİN NEDİR?

Zonulin, bağırsaklarda bariyer sıklığı ve geçirgenliğini düzenleyen bir proteindir. Bağırsakta sıkı bağları yapıştıran, düzenleyen ve onaran bir proteindir. Bağırsak geçirgenliği, sindirim sistemindeki hücreler arasındaki sıkılığı ve geçirgenliği kontrol eden bir mekanizmadır. Zonulin, bağırsakların geçirgenliğini artırabilir veya azaltabilir. Ancak zonulin seviyesi aşırı düzeyde arttığında, bağırsak geçirgenliğinin artmasıyla birlikte birçok sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Zonulin seviyesi artmış hastalarda bağırsak sağlığıyla ilgili rahatsızlıklar, otoimmün hastalıklar ve inflamatuar hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Zonulin testi geçirgen bağırsak sendromu kontrolünde vücudumuzda zonulin proteini seviyesinin ölçülmesidir. Geçirgen bağırsak sendromu şüphesi için hastanın vermiş olduğu numuneden zonulin testi yapılır. Zonulin testi sonucunda ölçülen zonulin seviyesi artmış ise bağırsak geçirgenliğini göstermektedir. Çünkü zonulin bağırsak bariyer bütünlüğünü göstermektedir.


GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU

Geçirgen bağırsak sendromunda, kişinin bağışıklık sistemi tükettiği bazı gıdalara karşı daha duyarlı hale gelmekte ve çeşitli antikorlar üreterek birçok hastalığa sebep olarak yaşam kalitesini bozmaktadır. Bağırsak geçirgenliği artmaya başladıkça iltihabi bağırsak hastalıkları da etkinleşmeye başlayabilmektedir. Kabızlık, şişkinlik, ishal gibi sorunlar varsa bu durum bir bağırsak hastalığından kaynaklı olabilir. Ama bu sorunlar bulunmadığı halde egzama, alerji, depresyon, anksiyete, halsizlik, yorgunluk, tiroit, eklem ağrısı, romatizma, fibromiyalji ve ürtiker de bağırsak hastalıklarının belirtileri arasında yer almaktadır. Bağırsak ile ilgili bir belirti olmasa da bu hastalıklar için bağırsağınızı kontrol ettirmelisiniz.


Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri;

 • Vücudumuzda Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Aşırı ve nedensiz zayıflama
 • Kilo alımı
 • İshal, kabızlık ve bağırsak hastalıkları
 • Hazımsızlık ve şişkinlik
 • Sedef ve Egzama gibi cilt hastalıkları
 • Baş ağrıları
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Depresyon

Geçirgen bağırsağın artışının çoğunlukla ülseratif kolit ve Crohn hastalığı olan hastalarda daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Bu tür hastalarda zonulin testi ile birlikte Alfa 1 Antitripsin testi ve Kalprotektin testi yapılarak seviyelerinin artışı da iltihabı bağırsak hastalıkları için hastanın durumu gözlemlenebilir. Geçirgen bağırsağın otoimmün hastalıklarıyla yani bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılık oluşturması ile ilgili bazı hastalıklara yol açtığı gözlemlenmiştir. Bu hastalıklar arasında zonulin seviyesinin doğrudan etkileyebileceği hastalıklardan biri Hashimoto hastalığıdır. Halk arasında kronik tiroid olarak da bilinen bu bozukluk, hipotiroidizm, metabolizma bozuklukları, yorgunluk, depresyon, kilo alımı ve bir dizi başka sorunlara yol açabilmektedir.

Geçirgen bağırsaklardan kaynaklanan ve mide asit düzeyinin yetersizliği, tüketilen besinlerden yaşamsal önemi olan vitamin B12, folat, magnezyum ve diğer enzimlerin çözülmesini ve emilimini zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte halsizlik ve kronik yorgunluk durumu ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı bir bağırsağa göre tüketilen besinler için daha yüksek geçirgenliğe sahip olan hastalıklı bir bağırsak IgG antikorları oluşmasını sağlayarak mevcutta olan hastalıkların durumunu ağırlaştırabilmektedir. Bu yüzden zonulin testi ile birlikte gıda intolerans testide geçirgen bağırsak için yapılması önerilen testlerin arasındadır. Çünkü geçirgenliğe sahip bir bağırsak tüketilen gıdaları yabancı cisim gibi algılanmasına neden olabilmektedir.


Bağırsak, cilt kaynaklı birçok sorununda neden olabilmektedir. Sivilce, akne, sedef hastalığı ve egzaması olan kişilerde de zonulin testi yapılarak bağırsak geçirgenliği sendromu kontrol edilmelidir. Cilt ve bağırsak ilişkisi çok uzun senelerdir bilimin öngördüğü bir gerçektir.

Eğer hazımsızlık, şişkinlik, ishal kabızlık gibi bağırsak problemleri, egzama, sedef hastalığı, halsizlik, kronik yorgunluk, eklem ve kas ağrıları, duygu durum bozuklukları gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız. Geçirgen bağırsağın sebep olduğu birçok rahatsızlığın tanısını erken dönemde tanı koyulması ve geçirgen bağırsak sendromu varlığının ortaya konulması için Bağırsak Sağlığı Panelimizi yaptırabilirsiniz. Bağırsak Sağlığı Paneli içinde zonulin testi, kalprotektin testi, alfa 1 antitripsin testi yapılmaktadır. Bu testleri dilerseniz panel halinde dilerseniz ayrıca yaptırabilirsiniz. Bağırsak Sağlığı Paneli laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde yapılmaktadır. Bağırsak Sağlığı Panelimiz hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu için çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.