ÇÖLYAK PANELİ

image

ÇÖLYAK PANELİ

Çölyak hastalığı ince bağırsağımızın glutenli besinleri sindirememesi durumunda ortaya çıkar. Glutenin etken maddesi gliadin içeren arpa, çavdar, buğday ve yulaf gibi besinlerin tüketilmesiyle çölyak hastalığı oluşumu gözlenir. Glutenli besinlere vücudumuzun alerjik reaksiyon göstermesi olan çölyak aslında bağışıklık sisteminin reaksiyon göstermesi nedeniyle otoimmün bir rahatsızlıktır. Ailesinde e çölyak hastalığı bulunan kişilerde genetik geçişten kaynaklı görülme ihtimali yüksektir. Glutenli besinlere reaksiyon gösteren bağışıklık sistemi antikor üreterek mücadele eder. Bu mücadele ince bağırsak mukozasındaki villus çıkıntılarına zarar vererek yok eder. Bu durum bağırsak yüz ölçümünde azalmaya neden olacağından besinlerin emiliminde güçlük yaşanır. Hastalık çoğunlukla genetik faktörlerin etkisiyle ortaya çıksa da çevresel faktörlerinde etkisi mevcuttur.


Çölyak hastalığının belirtileri hazımsızlık, ishal, kabızlık, gaz sıkışması, ağızda koku oluşumu gibi sindirim sistemimize bağlı şikâyetlerdir. Demir eksikliği, yoğun baş ağrısı, ciltte kaşıntı ve döküntüler, gelişim geriliği, infertilitede çölyak hastalığı belirtileri arasındadır. Çölyak hastalığı, karaciğerde yağlanma, tiroid yetmezliği, kemik erimesi gibi vücudumuzun diğer organlarında da gelişen hasarlar ile kendini gösterebileceği gibi, hiçbir şikâyete sebep olmadan da sessizce ilerleyebilir.


Çölyak teşhisi konulur ise, gluten içeren gıdalar tüketmemelisiniz. Sağlıklı bir yaşam için glutensiz besinler tüketmelisiniz. Çölyak hastalarında sık rastlanan durumlardan biri de diyabet hastalıklarının beraber bulunmasıdır. Bu gibi durumlarda hem glutensiz hem de diyabetik beslenme diyeti uygulanması gerekir.


Çölyak hastalığının teşhisi için Çölyak Paneli laboratuvarlarımızda uygulanmaktadır. Çölyak Panelimiz içerisinde bulunan testler;

  • Anti Endomisyum IgA Antikoru
  • Anti Endomisyum IgG Antikoru
  • Anti Gliadin IgA Antikoru
  • Anti Gliadin IgG Antikoru
  • Anti Transglutaminaz IgA Antikoru
  • Anti Transglutaminaz IgG Antikoru

Çölyak Paneli laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde yapılmaktadır. Çölyak paneli hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizden hasta danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.