MİKROBİYOTA TESTİ

image

Küçümsediğimiz Organ "Bağırsağın" İç dünyası! "Her konuda duyarlılık gösteren, her daim sorumluluk alan ve hiçbir zaman çalışmaktan kaçınmayan efsanevi organımız BAĞIRSAK!''

Kendisine iyi bakılması durumunda teşekkürlerini iletecek kadar da mütevazi. ettiği teşekkür ise her insanda son derece olumlu etkiler yaratacak nitelikte; çünkü bağırsak, bağışıklık sistemimizin 3/2 te ikisini çalıştırmakla yükümlüdür. Aynı zamanda vücudumuzun beyinden sonra gelen en büyük sinir sistemi de bağırsaklarımızda bulunuyor.

MİKROBİYOTA NEDİR?

Mikrobiyota, insan vücudunda mikroorganizmaların oluşturduğu topluluklara verilen isimdir. Vücudumuzda bağlı bulunduğu bölgeye ait birçok mikrobiyota alanı bulunmaktadır. Ağzı mikrobiyotası, vajinal mikrobiyota, bağırsak mikrobiyotası gibi. Aslında bu haliyle baktığımızda mikrobiyotayı oluşturan bu yararlı ve zararlı bakteriler vücudumuzu yönetmektedir. Birçok hastalığa ve sağlıklı yaşamamıza karar vermektedir. Sağlıklı yaşamda çok önemli yeri olan bağırsak mikrobiyotasının tükettiğimiz gıdalarla beslenir. Bu açıdan sağlıklı yaşam için tükettiğimiz gıdaların sağlığımız ve kaliteli yaşam için çok büyük önemi vardır. Bağırsaklarımızda ki mikrobiyota dengesi kilo verme anlamında da çok önemlidir. Bazen diyet yapmamıza rağmen kilo verilememesinin en büyük nedenlerindendir. Çünkü doğru diyet programı uygulanmamaktadır. Mikrobiyota testi yaparak çıkan sonuca uygun olarak mikrobiyota diyeti ve eleminasyon diyeti programı düzenlenmelidir.

Bağırsak Mikrobiyotanın dengesi bozulduğunda tükettiğimiz gıda alışkanlıkları, bağırsaklardaki baskın olan zararlı bakterilerin çok sevdiği olan şeker, karbonhidrata bağımlılık geliştirir ve bunları tüketmeyen kişi diyet programına uymakta zorluk çeker. Gıda tüketim alışkanlıklarının düzenlenmesi ve doğal olarak kilo vermesini sağlamak açısından kişide ki mikrobiyota dengesi önem kazanmaktadır.

Mikrobiyota testi verilen gaita numunesi ile bağırsaklarımızda bulunan yararlı ve zararlı bakterilerin oransal olarak değerini ve bağırsak florasının sağlığını, asit yapısını ölçümleyen testtir. Bağırsak mikrobiyotası vücudumuzda birçok fonksiyon ve bağışıklık sistemimiz üzerinde oldukça önemli görevler üstlenmektedir. Mikrobiyota hastalık yapıcı zararlı bakterilerin çoğalmasına, engel olmak için bulunduğu ortamı asitli hale getirir ve bağışıklık sistemimize bu anlamda yardımcı olur. Mikrobiyotanın hormonsal yapımız, bağışıklık sistemimiz, metabolizma ve sindirim sistemimiz ve bazı durumlarda ruhsal sağlığımız üzerinde etkisi çok fazladır. Demir ve çeşitli minerallerin vücudumuzda emilimini sağlar. K, B12, B1, B2, B6 gibi vitaminlerin üretimine katkı sağlar. Tüm bunları yaparken en önemli rolüde bağışıklık sistemimize destek vermesidir. Vücudumuzda en çok mikrobiyota bağırsaklarımızda bulunur. Çok çeşitli ve türde bulunan bu bakteriler yararlı ve zararlı bakteriler olarak ayrılmaktadır. Bağırsak mikrobiyotasının oluşumu anne karnında başlamaktadır ve hayat boyu devam etmektedir. Bağırsak mikrobiyotası büyüleyici organımız olan bağırsağımız kadar önemli ve birçok hastalık açısından etkiye sahiptir.

Bağırsak mikrobiyota dengemiz bozulduğunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bazı hastalıkların direk sebebi olmasa da dolaylı açıdan sebebi mikrobiyotamızın dengesinin bozulmasıdır. Bunlar obezite, alerjik hastalıklar, irritabl bağırsak hastalıkları, geçirgen bağırsak, kolit, karaciğer yağlanması, kolon kanseri, kalp damar rahatsızlıklarıdır. Ayrıca mikrobiyotanın yapılan bazı bilimsel çalışmalarda da otizm depresyon ve anksiyete ile ilişkili olabileceğini işaret etmektedir. Yaşam kalitemizi bozan birçok etken bağırsak mikrobiyotamıza bağlıdır. Mikrobiyota testi sonucuna uygun olarak kişiye özel tedavi planının hazırlanması ve kişiye özel olması ile bakteri durumuna göre özel diyet programının hazırlanması sağlıklı bir yaşam için uygun olacaktır.

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın rotasının bağırsak mikrobiyotası ile çok fazla ilişkisi vardır. Bu açıdan mikrobiyota testi yapılarak her kişide parmak izi kadar özel olan bağırsak mikrobiyotası haritamızı çıkarmak ve sağlıklı yaşam rotamızı ona göre çizmek önemlidir.

Asla unutmamalıyız Sağlığınız Yediklerinizin Yansımasıdır!

Mikrobiyota testi laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde yapılmaktadır. Mikrobiyota testi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizden hasta danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.