HIV WESTERN BLOT TESTİ

image

HIV WESTERN BLOT TESTİ

HIV Western Blot testi pozitif sonuç alınan HIV tarama testlerinden sonra HIV Doğrulama Testi olarak yapılan ve HIV enfeksiyon varlığının doğruluğunu tespit eden HIV testidir. HIV Western Blot testi ilgili örnekte HIV enfeksiyonuna ait proteinlerin varlığını ve miktarını tespit eden bir moleküler mikrobiyoloji çalışmasıdır. HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük, özgüllüğü yüksektir. Şüpheli temastan kısa süre sonra hassasiyeti yüksek 4. Jenerasyon p24 antijen ve Anti HIV tarayan HIV Duo Ultra gibi veya HIV RNA PCR gibi testlerin saptadığı pozitif sonucu doğrulaması için biraz süreye ihtiyacı olabilir. Dolayısıyla yüksek hassasiyete sahip 4. nesil p24 antijen ve Anti-HIV testlerinde ve HIV RNA PCR testlerinde alınan pozitiflikler HIV Western Blot testinde derhal uygulandığında doğrulanmayabilir. Bu gibi durumlarda HIV Western Blot testi alınan pozitif sonuçtan 15 gün sonrasında yapılabilir.


HIV elisa testİ pozitif sonuç almış kişilerde HIV enfeksiyonun varlığından emin olabilmek için HIV Western Blot testi yapılır. HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük ancak kesinliği yüksekdir. HIV virüsünün bulaşmasından kısa bir süre içinde erken tanı veren testlerden pozitif sonuç alınmış ise HIV Western Blot testi ile doğrulama yapmak için biraz zaman geçmesi gerekebilir. Hassasiyeti yüksek olan 4.jenerasyon P24 antijen testi, Anti HIV veya HIV RNA PCR gibi erken tanı testlerinde saptanan pozitifliğin doğrulanması için HIV Western Blot testi hemen uygulandığında pozitiflik doğrulanmayabilir. HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük ancak kesinliği yüksek olduğundan, bu gibi durumlarda 15 gün daha beklemek ve HIV western blot testini tekrar etmek gerekebilir. HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük olduğundan HIV tarama testi olarak kullanılmaz ancak bunun yanı sıra özgüllüğü yüksek olduğundan bu yöntem HIV doğrulama yönünden tüm dünyada GOLD STANDART olarak kabul edilir.


HIV Western Blot Testi, maliyeti yüksek, özel cihaz alt yapısı ve deneyimli personel gerektiren bir test yöntemi olduğu için her laboratuvarda yapılamamaktadır. HIV Western Blot Testinde HIV enfeksiyonuna ait gp160, gp120, p68, p55, p53, gp41, p40, p30, p24, p18 gibi proteinlerden bazılarının tespit edilmesiyle HIV Pozitifliği doğrulanmış olur. HIV Western Blot yöntemi dünya genelinde HIV doğrulama bakımından “altın standart” bir testtir. Ama asla unutulmamalıdır, hassasiyeti düşük olduğu için HIV tarama testi olarak kullanılmaz.

HIV taraması için kullanılan elisa ve antijen antikor bakan testlerde yalancı pozitiflik çıkabilmektedir. HIV Pozitif çıkan HIV testinin doğrulaması için HIV Western Blot testi mutlaka yapılmalıdır. HIV Western Blot Testi HIV enfeksiyonunun kesin tanısında kullanılan bir test yöntemidir. HIV Western Blot testi pozitif çıkarsa kişinin HIV Pozitif olduğu kesinleşir.


HIV Western Blot Testi laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde yapılmaktadır. Laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde HIV Western Blot testi 2 günde sonuçlanmaktadır. HIV Western Blot testi hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizden hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.