CD4 TESTİ

CD4 Testi

CD4 TESTİ

CD4 testi, HIV pozitif kişilerde tedavi takibinde kullanılan ve immun sisteminde ki mutlak sayısının, yüzde oranlarının flow cytometre cihazı ile ölçüldüğü testtir. CD4 testinde çıkan oranlar bağışıklık sisteminin ne durumda olduğunun bir göstergesidir. HIV Pozitif kişilerde CD4 Testi çok önem taşımaktadır. CD4 T lenfosit hücreleri, bağışıklık sistemimiz için en önemli hücreleridir. HIV virüsü CD4 hücreleri içinde saklanmakta ve CD4 hücrelerimizi kendini kopyalamak için kullanır. HIV enfeskiyonunda düzenli olarak CD4 testi yapılması çok önem taşımaktadır. Çünkü insan vücudunu enfeksiyon hastalıklarında bağışıklık sistemi korumaktadır.


HIV enfeksiyonu çoğalabilmek için bağışıklık sistemi hücrelerimiz olan CD4 T lenfositlerimizi kullanmaktadır. HIV enfeksiyonu bu süreçte CD4 hücrelerimizi ele geçirmektedir. Bu açıdan CD4 testi bağışıklık sistemimizin ne durumda olduğunu tespit eden en elverişli göstergedir. CD4 testinde mutlak hücre sayısının ve yüzdesinin düşük çıkması vücudun savunma sisteminin bir çok enfeksiyona açık olduğu anlamına gelmektedir. HIV Pozitif bir kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. CD4 hücre sayımı yüksek olan bir HIV pozitif uzun yıllar sağlıklı yaşayabilmektedir. CD4 Testi HIV pozitiflerde fırsatçı enfeksiyon şüphesinin en anlamlı göstergesidir.

CD4 sayısı düşük olduğunda, viral yük genellikle yüksek olur. Bu HIV pozitif kişiler açısından iyi bir durum değildir. Bu denklemde CD4 sayısı yüksek olduğunda, viral yük genellikle düşük olur. Bu HIV Pozitif kişilerin tedavisinin başarılı olduğunu gösterir.

Eğer CD4 sayınız 500 veya altına düşerse, tedaviye başlamanız gerekir. Doktorlar HIV pozitif çıkan kişide tedaviye başladıklarında CD4 hücre sayısının yükselip, viral yükün düşmesi beklemektedir. CD4 testi hücre sayısı mutlak değeri HIV pozitif kişinin kanında ortalama normal değeri 500 – 1200 mm3 arasındadır.


HIV enfeksiyonu bulaştıktan sonraki ilk dönemlerinde belirti göstermeden ilerlemektedir. Ortalama 1 hafta sonrasında HIV enfeksiyonu virüsün kendisini kopyalamaya başlaması ile çoğalarak artmaya başlar ve bu sürede CD4 T lenfositlerde düşüş CD8 lerde artış başlar. Bu süreçte hastada ateş, boğaz ağrısı, ishal, döküntü, lenf bezi şişmesi gibi belirtiler oluşabilir ve kısa sürede kendiliğinden geçebilir. CD4 hücreleri bir süre sonra yükselmeye başlar ama ilk seviyesine ulaşamaz. Hastalığın sessiz dönemi, ortalama 2 – 10 sene arasında CD4 hücreleri 500 mm3 üzerinde kalabilir ancak her yıl hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortalama 50 – 100 hücre/mm3 düşmektedir. Çok nadir olarak görülse de bazı HIV pozitiflerde %5 - %8 oranında 10 yıl geçmesine rağmen CD4 T lenfositlerde düşüş olmamakta ve HIV/AIDS belirtileri görülmemektedir.


CD4 testi laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde yapılmaktadır. CD4 testi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu için çağrı merkezimizden hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.