HERPES ( HSV ) TESTİ

image

HERPES SİMPLEKS VİRÜSÜ

Genital Herpes simpleks genital bölgede uçuklara yol açan virüstür. Herpes testinde kanda virüse karşı antikor varlığı araştırılır. Kan testleri aktif herpes simpleks olmasa da kişiye daha önceden bulaşıp bulaşmadığını da göstermektedir.

Genital uçuk olarakta adlandırılan herpes simpleks virüsü cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. HSV vücuda girdikten hemen sonra belirti vermeyebilir. Uyku evresi dediğimiz evrede vücutta her zaman aktif dönemde olduğu gibi uçuklar çıkmayabilir. Aktif olduğu durumlarda HSV Tip 2 belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Herpes Belirtileri Nelerdir?

Herpes belirtileri arasında en sık görülen erkeklerde penis kadınlarda vajina etrafında görülen uçuklardır. Genital Herpes belirtileri arasında genital bölgede kaşıntı ateş, kas ağrısı, halsizlik, kasık lenf bezlerinde şişme görülebilir.

Herpes ilk bulaştığında genellikle sessiz olarak sinir düğümlerine yerleşir. Genital herpes virüsü, vücut direncinin veya lokal direncin düştüğü durumlarda (grip, adet dönemi, stres, zayıflama diyeti, yorgunluk, aşırı güneşte veya soğukta kalma, deri kuruluğu, vb.) enfeksiyonun ilk girmiş olduğu bölgede alevlenmeye neden olur. Solunum damlacıklarıyla, aktif uçuktaki içi su dolu kabarcıkların temasıyla veya aktif hastalık olmadan virüsü içeren tükürük veya genital salgılarla temas sonucu bulaşır.

Herpes bulaşan hastaların çoğu hiç belirti vermeden ilk enfeksiyonu geçirir. Böyle bir durumda tanı ancak yapılacak HSV Tip 2 testiyle konulur. Genital Herpes enfeksiyonun tekrarlayan ataklarında içi su dolu kabarcıklar görülmektedir. Bunlar birkaç gün içinde yaraya dönüşerek özellikle idrar yaparken güçlük yaratabilirler. Tekrarlayan enfeksiyonlar kadınlarda ve erkeklerde daha şiddetli seyreder.

Herpes Testi

Herpes testi ancak vücutta virüse karşı oluşan antikorların tespiti ile konulabilir. Herpes simpleks tanısı koyabilmek için herpes testi bireyden kan numunesi alınarak yapılır. Bu test HSV Tip 2 IgG ve IgM olarak geçmektedir. Genital herpes vücutta kuluçka süresi 3 – 12 gün arasındadır. İlk bulaştan sonra hemen hastalığın en çok görülen belirtisi olan uçuklar görülmeyebilir bu yüzden normal doktor muayenesi ile tespit edilemeyebilir. Bu açıdan herpes testi yapılması kesin tanı koyulması açısından önemlidir. HSV Tip 2 IgM aktif durumda olan durumlarda pozitif çıkar. Test alındığında aktif olmayan durumlarda ise HSV Tip 2 IgG pozitif çıkar ve hastalığın size bulaştığını tespit eder. Genital herpes testi yapılması kişinin kendi sağlığı ve toplum sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde herpes testleri yapılmaktadır. Herpes testleri hakkında çağrı merkezimizden ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.