HPV TESTİ

image

HPV TESTİ

HPV testi hastadan genital bölgeden alınan sürüntü veya siğil örneğinden Human Papilloma Virüse ait DNA’yı tespit eden laboratuvar testidir. HPV testi laboratuvarlarımızda Human Papilloma Virüse ait 200 e yakın tipin saptanmasına ve hpv dna genotiplendirmesine bakan hybridization yöntemi ile çalışılmaktadır. HPV Testi en geniş panele sahip test yöntemi ile laboratuvarlarımızda çalışılmaktadır. Birçok laboratuvarda çalışılan HPV testi 20 – 30 tipe ancak bakabilmektedir. Sizde bulunan HPV eğer bu tipler arasında yer almıyorsa bakılan tipler arasında olmadığı için sonuç negatif çıkmaktadır. Laboratuvarlarımız da diğer HPV testlerine kıyasla güvenilirliği çok daha yüksek ve çok daha fazla HPV tipine bakan HPV DNA testi hybridization yöntemi ile çalışılmaktadır.


HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV belirtileri boğaz, ağız içi, makat, penis ve penis çevresi, vajinada görülür. Erkekte ve kadında HPV belirtileri arasında en sık görülen genital bölgede siğil oluşumudur. Bu siğiller başlangıçta deri rengine yakın renklerde olabilir. HPV siğilleri büyüyüp geliştiğinde ise karnabahar görünümüne dönebilir ve kahverengileşir. HPV belirtileri arasında yanma, batma, kaşıntı bunların yanında görülmeye başlar. Kadınlarda ise ara adet kanamaları meydana gelebilir. HPV belirtisi olarak hiçbir siğil oluşumu gerçekleştirmeyebilir. Çünkü bazı HPV tiplerinde siğil oluşumu olmamaktadır. Bu yüzden herhangi bir belirti vermeyebilir hatta hastalık uzun yıllar boyunca vücutta sessiz bir şekilde bulunabilir.

HPV kadınlarda rahim ağzı kanserinin en büyük nedenidir. Rahim ağzı kanserlerinin %95 inde HPV varlığı görülmüştür. Dünyada rahim ağzı kanserinden dolayı her iki dakikada bir kadın hayatını kaybetmektedir. Küçümsenemeyecek bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda HPV testi erken tanı için çok önem kazanmaktadır.


HPV Nasıl Bulaşır?

HPV doku virüsü olduğu için ciltten cilde temas edilmesi ile bulaşır. Bu açıdan son derece bulaşıcı bir virüstür. HPV bulaşma yolları sıklıkla oral, vajinal ve anal ilişki yoluyla gerçekleşmektedir. HPV bulunan bir ciltten diğer cilde temas olduğu zamanlarda hasta kişiden sağlıklı kişiye bulaşabilir. Siğil oluşumu olmadan da HPV vücutta bulunabileceği için uzun yıllar boyunca sessiz kalabilmektedir. Bundan dolayı hastalığın hangi tarihte ve kimden bulaştığı belirlenememektedir. Cinsel ilişki kurulan eş sayısının artması HPV bulaş riskini katlayarak arttırmaktadır. Tek eşli ilişkilerde bir tarafın daha önceden HPV ile karşılaşmış olması da HPV bulaşmasına yol açabilmektedir. Cinsel ilişkide prezervatif kullanımı HPV açısından tam anlamıyla koruma sağlamaz. Bir doku virüsü olan HPV prezervatifin kaplamadığı açık olan kısımların teması ile bulaşabilir.

HPV bulaşması deride bulunan çatlaklar yoluyla olmaktadır. HPV bu derideki çatlaklardan dokuya yerleşir ve orada çoğalıp yerleşmeye başlar. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireyler virüsü bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttan atabilmektedirler. Dünyada, senede 400.000’in üzerinde rahim ağzı kanseri vakası görülmekte ve her yıl yaklaşık 250.000 hasta rahim ağzı kanserinden hayatını kaybetmektedir. Rahim ağzı kanseri, dünyada her iki dakikada bir kadın hayatını kaybetmesine neden olan ve kadınlarda meme kanserinden sonra dünyada en sık görülen ikinci kanser türüdür.


HPV Testi Ne Zaman Yapılır?

HPV testi şüpheli bir cinsel temas sonrasında veya genital bölgede siğil görüldüğü zaman mutlaka yapılmalıdır. HPV testi şüpheli cinsel temas sonrasında çok kolay bulaşan ve yaygın olan bir virüs olduğu için mutlaka yapılmalıdır. Üretral ve ya vajinal bölgede siğil oluşması beklenmemelidir çünkü her HPV tipi siğil yapmamaktadır. Siğil yapan HPV tiplerinin siğil çıkarması da kişiden kişiye bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterebilmektedir. Siğillerin çıkması kişinin bağışıklık sistemine bağlı olduğu için erken dönemde tespit için test yapılması önem taşımaktadır. Kişinin kendi sağlığı ve toplum sağlığı açısından HPV tespiti önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanının HPV içinde büyük önemi vardır.


HPV Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

HPV Testi Mavi Laboratuarlar Grubu bünyesinde Moleküler Mikrobiyoloji bölümünde en son teknoloji alt yapısıyla 1 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Laboratuvarlarımızın bu kadar kısa sürede sonuç verebilmesinin nedeni diğer laboratuvarlara kıyasla gelişmiş otomatik cihaz altyapısına sahip olmasıdır.


HPV Testi Erkek

HPV testi erkekte üretral, boğaz ve anal bölgelerden sürüntü örneği alınarak çalışılır. Kişide eğer siğil var ise siğil örneğinden de da çalışma yapılabilir. Erkekte HPV testi kadınlardaki HPV testinden farklı değildir. Çalışılan örneklerde farklılık gösterebilir. Erkeklerde HPV’ nin tanısında son derece önemlidir. Çünkü HPV’ ye yakalanan bir kişi ilerleyen süreçte tedavi görmez ise penis, scrotum ve anal kanserlerine yakalanabilmektedir. Ayrıca cinsel partnerine bulaştırır ise kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir. Rahim ağzının % 95 inden fazlasından HPV sorumludur. Bu açıdan HPV tanısını erken dönemde tespit etmek sağlığımız açısından önemlidir.


HPV Testi Kadın

HPV Testi kadında vajinal, boğaz ve anal bölgeden alınan sürüntü ile çalışılabilir. Kişide eğer siğil varsa siğil örneğinden çalışılabilir. Kadınlarda HPV testinin önemi oldukça fazladır. Rahim ağzı teşhisi konan kadınların %95 üstünde HPV varlığı kanıtlanmıştır. Bu sebepten kadınlarda HPV Testi büyük önem taşır. Rahim ağzı kanserinin oluşumunun en büyük nedeni HPV erken tanı konulur ise rahim ağzı kanserine yol açmadan tedaviye başlanabilir.


Genital Siğil

Genital siğil HPV virüsünün neden olduğu genital bölge ve anal bölgede oluşan siğillere denir. HPV kaynaklı oluşan bu genital siğiller genellikle deri rengine yakın, karnabahar görünümünde kırmızı veya kahverengi renklerde ortaya çıkmaktadır. Genital siğiller son derece bulaşıcıdır. Genital siğiller hastalıklı bir dokudan başka bir dokuya teması bulaş için yeterlidir. Bulaştırıcılık aoranı siğiller kişide aktif durumdayken daha yüksektir. Genital siğillerin kişide varlığı direkt olarak kanser olduğu anlamına gelmez.


Genital Siğller Nasıl Ortaya Çıkar?

Genital siğiller HPV vücuda girdikten 3 ila 6 ay arasında görülebilir. Genelde karnabahar şeklinde ve deri rengine yakın şekilde ortaya çıkarlar. Genital siğiller birden fazla olarak aynı ortamda bulunabilir. Genital siğil deri rengine yakın, kırmızı veya kahverengi renklerde olabilmektedir. Genital siğiller tedavi uygulanmaz ise giderek bulunduğu ortamda çoğalabilir. Genital siğili bulunan hasta genelde acı ve ağrı duymaz. Genital siğiller çıkmaya başlamadan bölgede batma, yanma, hafif kaşıntı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Özellikle kadınlarda cinsel ilişki esnasında ağrı, hafif kanama gibi belirtiler görülebilmektedir.


HPV Testi ve Smear Testi Arasında ki Fark

HPV Testi ve Smear testi arasında ki fark smear testi tüm dünyada sıklıkla rahim ağzı kanseri başta olmak üzere kanser hastalıklarında tarama testi olarak kullanılmaktadır. Test kişiden smear fırçası ile alınan örneğin mikroskop altında hücre değişimi olup olmamasının araştırılmasıdır.

Ancak HPV virüsü smear testi ile tam olarak anlaşılamamaktadır. HPV bulunduğu bölgede doku hücresinin yapısını değiştirmediyse maalesef varlığı smear testi ile tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu gibi durumlarda HPV Testi daha hızlı ve kesin bir testtir.

Çoğu yapılan araştırma da HPV tanısı için HPV Testinin smear testinden çok daha güvenilir ve kesin olduğu ortaya konulmuştur.


HPV Testi Nasıl Yapılır?

HPV testi HPV testi hastadan alınan sürüntü veya siğil örneğinden yapılır. HPV testi için numune alım işlemleri hastalar için son derece acısız ve ağrısızdır. HPV testi numune alım işlemi sonrası günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. HPV testi için numune alım süresi 3 ila 5 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Özel numune verme odalarında steril bir şekilde numune alım işlemi gerçekleştirilir.


Erkeklerde HPV Testi İçin Numune Alımı

Erkek hastalarımızda penis, penis başı, testisler ve ön genital bölgeden steril pamuk çubuklar olan swablar ile sürüntü şeklinde örnek alımı gerçekleştirilir. Erkekte HPV testi için numune alım işlemi çok basit ve ağrısız bir işlemdir. Daha sonra alınan sürüntü, özel olarak üretilmiş solüsyonların (surepath) içerisine bırakılır ve çalışmaya alınır.


Kadınlarda HPV Testi İçin Numune Alımı

HPV Testi için kadınlarda vajen duvarları ve serviks yüzeyine olabildiğince tüm yüzeyden sürüntü şeklinde acısız bir şekilde numune alınır. HPV doku virüsü olduğu için alınan sürüntü yeterlidir. Daha sonra alınan sürüntü, özel olarak üretilmiş solüsyonların (surepath) içerisine bırakılır ve çalışmaya alınır. Herhangi bir biyopsiye ihtiyaç duyulmaz. Ancak gerekli durumlarda siğilden de HPV Testi çalışma yapılabilir.


HPV Testi Nerede Yapılır?

HPV Testi moleküler mikrobiyoloji bölümü bulunan özel hastane ve laboratuvarda yapılmaktadır. Birçok laboratuvar HPV testini özel moleküler cihaz donanımı ve eğitimli sağlık personeli gerektiren bir test olduğu için kendi bünyelerinde çalışamamaktadır. Numuneyi hastadan alıp testi çalışan laboratuvarlara göndermektedir. HPV testi laboratuvarlarımızda kendi moleküler mikrobiyoloji bölümümüzde uzman doktorlarımız gözetiminde özel eğitimli sağlık personelimiz tarafından çalışılmaktadır.