HIV DUO ULTRA TESTİ

image

HIV DUO ULTRA TESTİ

HIV Duo Ultra Testi, erken dönemde düşük seviyede p24 antijeni ve HIV 1/2 antikorunu mükemmel analitik hassasiyet ile ölçen 4. Nesil HIV testidir. Fransız BIOMERIEUX firması tarafından üretilen HIV Duo Ultra testi erken tanıda kullanılmaktadır. Bunun nedeni HIV Duo Ultra testi pencere döneminin kısalmasını sağlayan p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte tespitine dayanan otomatize bir sistemdir. HIV Duo Ultra testi bulaşma ile HIV teşhisi arasındaki sürenin azaltılmasını sağlayarak p24 antijeni ile Anti-HIV antikorlarının kesin sonuç için eşzamanlı tespitine olanak vermektedir. Pencere dönemi bulaşıcı hastalıklarda temastan sonra virüsün en güvenilir tespiti için geçen süredir. HIV Duo Ultra testi hassasiyeti ve güvenilirliği ile pencere dönemini kısaltabilmektedir.


Laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde şüpheli cinsel temastan 14. günden sonrasında HIV Duo Ultra testi yapılmaktadır. HIV Duo Ultra testi laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde 3 saat sonrasında sonuçlanmaktadır. HIV Duo Ultra testinin güvenilirliği için uygulanan birçok bilimsel çalışmada özgül güvenilirliği %99.88’ dir. Şüpheli cinsel temas sonrasında HIV testi için WHO, BHIVA ve T.C. Sağlık Bakanlığı 4.nesil p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarını eş zamanlı tarayan testlerin yapılmasını önermektedir. Bunun nedeni p24 antijeninin HIV virüsünün yapısında bulunan en temel taşlardan olmasıdır. HIV enfeksiyon erken dönemde tespiti için p24 antijeni tespiti önem taşımaktadır. HIV taşıyan kan nakli gibi yüksek miktarda HIV bulaşması durumunda, bulaşmadan sonraki ilk 24 saatte bile yüksek miktarda p24 antijeni tespit edilebilir. Ancak cinsel ilişkiyle bulaşma durumlarda HIV enfeksiyonun vücutta çoğalması gerekir. Şüpheli temas sonrası 2 hafta sonrasında p24 antijeni kandaki en yüksek düzeyine ulaşmaya başlar. Cinsel ilişki ile vücuda alınan HIV enfeksiyonun tespiti için HIV p24 antijeni, VIDAS HIV Duo Ultra testinin gelişmiş tarama hassasiyeti ile erken dönemde tespit edebilmektedir.


HIV Duo Ultra Testi güvenilir sonuç için şüpheli cinsel temastan 14. gün ve sonrasında yapılır. HIV Duo Ultra testi Biomerieux firmasına ait VIDAS cihazlarında yapılır. HIV Duo Ultra testi şu anda dünyada uygulanan diğer HIV testleri arasında en hassas p24 antijeni saptama hassasiyetine sahiptir. Yüksek özgüllük ve hassasiyete sahip olan HIV Duo Ultra testi HIV enfeksiyonunda kesin ve erken tespit olanağı sağlamaktadır. HIV enfeksiyonunun erken dönemde tespiti kişinin kendi sağlığı açısından tedaviye başlamasına olanak verir. HIV erken dönemde tespit edilmez ise kişinin bağışıklık sistemini düşürmeye devam eder ve birçok hayati önem taşıyan hastalığa yakalanmasına sebep olur. Ayrıca HIV enfeksiyonun erken dönemde tespit edilmesi bulaşın engellenmesi konusunda toplum sağlığı açısından da çok büyük önemi vardır. HIV/AIDS vakalarının sayılarının azalması için HIV testi yaptırmak çok önemlidir.


HIV Duo Ultra testi laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde çalışılmaktadır. Tüm şubelerimizde 3 saat içerisinde testiniz sonuçlanmaktadır. HIV Duo Ultra testi hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizden hasta danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.