Estradiol Testi

ESTRADİOL E2 TESTİ
ESTRADİOL E2 TESTİ

Estradiol E2 testi kadınların üreme fonksiyonlarının ve doğurganlıklarının hormonsal düzeyde ölçülmesi için yapılan kan testidir. Estradiol E2 Testi menopoz dönemine girmemiş kadınların adet gecikmesi durumlarında da yapılmaktadır. Adet görememe gibi sorunlarında, kısırlık durumlarında, ileri yaştaki kadınlar için de menopoza başlama ve başlangıç zamanlarında e2 testi doktorlar tarafından istenmektedir. Tüm bunlara ilaveten tüp bebek tedavisi gören kadınlarda yumurtalama durumunun takibini sağlamaya yardımcı olan bir testtir.

Tüm bu rahatsızlıklara ilaveten doğuştan gelen cinsiyet bozuklukları, ergenlik başlangıç ve geçiş aşamalarındaki sorunlar, erkek bireylerde ki östrojen eksikliği, menopoz dönemindeki kadınlardaki risk değerlendirmesi, kadın hastalarda oluşan hormon replasman tedavisinin takip edilebilmesi ve tüm bunlara ilaveten antis trojen tedavisi alan bu konuda hastalığı bulunan hastalarda tedavi sürecince kullanılan ilaçların dozlarını takip etmek için de e2 testi yapılabilmektedir.
Estradiol ( E2 ) Testi Kaç Olmalı?

Sağlıklı ve normal olarak kabul edilen değerler bireylerin yaşlarına ve fiziksel durumlarına göre değişiklikler göstermektedir diyebiliriz. Estradiol e2 testi kadın bireylerde hamilelik, menopoz, ergenlik ve hatta ve hatta adet döngüsünün çeşitli aşamalarında değişiklikler gösterir ve kanınızdaki e2 miktarını etkileyebilir. Kadın bireylerde ergenlik dönemi sonrası yükselen estradiol seviyeleri hamilelik dönemi sürecinde zirveye çıkarak en yüksek seviyelerde seyretmektedir diyebiliriz. Tüm bunlara ilaveten menopoz dönemi sürecinde ise kandaki e2 seviyesi giderek azalmaya başlar ve neredeyse sıfıra inerek kaybolur.

Estradiol E2 testi kaç olmalı? Kandaki estradiol seviyesi için normal kabul edilen değerler şu şekildedir ;

  • Kadın bireylerde ergenlik dönemi ile başlayan ve menopoz dönemine kadar devam eden dönemde ; e2 estradiol testi normal değerin 30 ila 400 pg/mL olması beklenir.
  • Kadın bireylerde ise menopoz sonrasında e2 estradiol testi değerin; 0 ila 30 pg/ mL arasında olması beklenmektedir. Lakin bu değerlerin direkt bu şekilde sağlıklı olup olmadığı tartışma konusudur diyebiliriz.
  • Erkek bireylerde ise bu estradiol e2 değerin 10 ile 50 pq/mL arasında olması sağlıklı olarak kabul edilmektedir.
  • Çocuklar da ise bu değerin 10 PG / ML olması sağlıklı olarak yaygın bir biçimde kabul edilen bir görüştür.Estradiol ( E2 ) Testi Nerede Yapılır?

Estradiol E2 testi nerede yapılır? Estradiol E2 testi, Mavi Laboratuvar Grubunun Fatih Çapa, Beylikdüzü Beykent, Bakırköy Ataköy ve Kadıköy Kozyatağı şubelerinde yapılabilmektedir. Bizden dilediğiniz zaman Estradiol e2 testi konusunda hizmet alabilirsiniz. Şubelerimizde yapılan E2 testi sonucunuzu online sonuç sistemimiz üzerinden dilediğiniz zaman alabilirsiniz. Uzman doktor kadrosu ve laboratuvar ekibiyle sizlere hizmet vermekteyiz.
Estradiol ( E2 ) Testi Fiyatı

Estradiol E2 testi fiyatı hastane ve laboratuvarlarda 100 TL – 300 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Estradiol e2 testi fiyatı için çağrı merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz. E2 testi için sonuçlarınız çıktığında beklemeden online sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz. E2 testi randevunuzu online randevu sistemimiz üzerinden de alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...