Sperm Testi – Spermiogram Testi

Sperm Testi
Spermiogram Testi

Spermiogram Testi için 3 ila 7 gün arasında cinsel perhiz uygulanmalıdır. Spermiogram testi, sperm testi, meni testi, kısırlık testi gibi isimlerle de halk arasında kullanılmaktadır. Erkek kısırlığı için yapılan testler arasında spermiogram önemli bir yer tutmaktadır. Spermiogram testi sonucu erkek kısırlık tedavisi için doktorların tedavi de nasıl bir yol izleyeceğini belirlemesi ve doğru tedaviyi uygulayabilmesi açısından çok önemlidir. Bir erkeğin sperm kalite ve özelliklerini belirlemek için güncel kaynaklarda spermiogram testi, 1 er ay ara ile 2 sperm örneğin incelenmesi önerilmektedir.


Spermiogram Testi Nasıl Yapılır?

Merkezimize başvuran bir çok kişi spermiogram testi nasıl yapılır sorusunu bizlere sormaktadır. Burada kısaca spermiogram nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Spermiogram testi incelemesinde Kruger kriterleri spermdeki şekil bozukluklarını yani spermin morfolojik yapısını inceleyen mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir.

Kruger morfolojisi kriterlerlerine göre, spermiogram testi sonuçlarının normal sayılabilmesi için normal yapılı meni içinde ki spermatozoid oranı % 14 den fazla olması gereklidir.


Verilen sperm örneğinde yapılacak spermiogram incelemesinde laboratuvarımızda bulunan uzman teknikerler tarafından morfoloji ( şekil ve görünüm ) tayini, motilite ( spermin 1. ve 2. Saatte hareketliliği ) tayini, pH ( asit ve baz ), renk, miktar, viskozite ( akışkanlık ), likefaksiyon (sıvılaşma ) süresi, mililitredeki sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı, lökositler ( enfeksiyon ), gibi klinik doktorlar için önem arz eden çeşitli parametrelerine bakılarak incelenecektir.

Teknikerler tarafından tamamlanan spermiogram testi sonucu uzman laboratuvar doktorlarımız tarafından kontrol edildikten sonra spermiogram testi raporunuz oluşturulacaktır. Birçok uzman doktor bu parametrelerin yer aldığı spermiogram testi sonucunu tercih etmektedir.


Spermiogram Testi Sonucu

Spermiogram testi sonucu düzgün, anlaşılır ve sade bir yapıda olması uzman doktorun tedavisi için önemlidir.

Spermiogram testi sonucu numune verdikten 3 saat sonra çıkmaktadır.

Spermiogram testi merkezimizde her gün çalışılmaktadır.


Spermiogram hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu almak için 0850 360 06 05 nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.


Spermiogram Testi ( Sperm Testi ) Fiyatı

Sperm testi için fiyat (ücret) bilgisini Sağlık bakanlığının yasaları gereği internet sitemiz üzerinden veremiyoruz. Spermiogram Testi fiyatı almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

SPERM TESTLERİ

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.