AIDS BELİRTİLERİ

image

AIDS BELİRTİLERİ

AIDS belirtileri virüsün vücutta çoğalması ile ateş, baş ağrısı, ishal, boğaz ağrısı, kilo kaybı, lenf bezlerinde büyüme, halsizlik, kas ağrıları, deri döküntüleri, eklem ağrıları, kusma gibi akut belirtilerle ilk olarak başlar. HIV virüsü vücuda girdikten ve çoğaldıktan sonra bağışıklık sistemimize çökertmeye başlar bu aşamadan sonra 1 ila 4 hafta içinde belirtiler görülmektedir. AIDS belirtileri çoğu zaman HIV virüsüne özgü olmamaktadır. Görülen AIDS belirtileri HIV virüsüne özgü olmadığından dolayı AIDS olup olmadığınızı belirtilerle anlamak mümkün değildir. AIDS belirtileri arasında yaşananların çoğu birçok hastalık durumunda da gözlenmektedir. AIDS Belirtileri ile hareket etmemek ve virüsün vücutta olup olmadığını anlamanın tek ve gerçek yolu HIV Testi yaptırmaktır. HIV virüsü kişiye bulaştıktan sonra her evrede farklı belirtiler görülebilmektedir. HIV virüsü vücuda girdikten sonra 1 ila 4 hafta arasında görülen AIDS Belirtileri aslında HIV Belirtileri olarak tanımlanabilir çünkü virüs ilerleyip AIDS evresine henüz geçmemiştir.

İlk HIV Belirtileri 1 – 4 hafta arasında başlar ve kendiliğinden geçer. HIV Belirtileri arasında yer alan belirtiler birçok hastalığın bulgusuna benzer. Diğer hastalıklara benzer belirtiler yaşandığı için normal bir şekilde kısa zamanda geçer. Akut evre dediğimiz evre olan HIV virüsünün ilk bulaştığı evre en çok bulaştırma riskinin olduğu evredir.


HIV Belirtileri Kaç Günde Belli Olur?

HIV Belirtileri bir çok kişide virüsün bulaşmasından 1 ila 4 hafta arasında ortaya çıkmaktadır. HIV Belirtileri arasında yer alan ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ishal, lenf bezlerinde büyüme, halsizlik, kilo kaybı genellikle ilk bulamadan sonra en sık görülen HIV belirtileri arasındadır. HIV Belirtileri arasında bunların dışında kişiden kişiye değişebilecek birçok durum olabilir. Bağışıklık sistemini çökmesini sağlayan bir virüs olduğu için kişiden kişiye değişik belirtiler gözlemlenebilir.

HIV Belirtileri erkeklerde ve kadınlarda ateş, boğaz ağrısı, ağız içinde pamukçuk oluşumu, halsizlik, adet düzensizliği, adet dışı ara kanamalar, mantar ve bakteriyel hastalıklarda artış gibi etkenler bir araya gelerek vücudumuzda görülebilir. İlerleyen zamanlarda aids belirtileri deri döküntüleri, kas ağrıları, mide bulantıları, kusma vb. gibi belirtiler eklenerek vücutta gözlemlenebilir. HIV belirtileri her insanda farklı seyredebilmektedir.

HIV bağışıklık sistemine etki eden bir virüs olduğu için vücutta birçok hastalıkla alakalı belirtiler ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni bağışıklık sisteminin düzgün çalışamamasından kaynaklıdır. Bağışıklık sistemi yavaşladığı için bu dönemde birçok farklı belirtide görülebilmektedir. Bu yüzden HIV belirtileri ile hareket etmek doğru değildir, HIV testi yaptırmak en doğru olandır.

Laboratuvarlarımızda çalışılan tüm HIV testleri akredite dış kalite değerlendirmelerine üyedir.

HIV/AIDS Belirtisi Değil, TESTİ Olur!!!