AIDS BELİRTİLERİ NELERDİR?

AIDS belirtileri ateş, baş ağrısı, ishal, boğaz ağrısı, kilo kaybı, lenf bezlerinde büyüme, halsizlik, kas ağrıları, deri döküntüleri, eklem ağrıları, kusma akut dönemde görülen belirtilerdir. HIV virüsü vücuda girdikten, belli bir zaman çoğaldıktan sonra yani virüs sayısı arttıktan sonra belirtiler görülmektedir. AIDS belirtileri çoğu zaman HIV virüsüne özgü olmamaktadır. Görülen belirtiler HIV virüsüne özgü olmadığından dolayı HIV virüsünün vücuda girip girmediğini belirtilerle anlamak mümkün değildir. AIDS belirtileri arasında yaşananların çoğu birçok hastalık durumunda da gözlenmektedir. AIDS Belirtileri ile hareket etmemek ve virüsün vücutta olup olmadığını anlamanın tek ve gerçek yolu HIV Testi yaptırmaktır. HIV virüsü kişiye bulaştıktan sonra her evrede farklı belirtiler görülebilmektedir. Virüs vücuda girdikten sonra 1 – 4 hafta arasında görülen AIDS Belirtileri aslında HIV Belirtileri olarak tanımlanabilir çünkü virüs ilerleyip AIDS evresine henüz geçmemiştir.

İlk HIV Belirtileri 2 – 6 hafta arasında başlar ve kendiliğinden geçer. HIV Belirtileri arasında yer alan belirtiler birçok hastalığın bulgusuna benzer. Diğer hastalıklara benzer belirtiler yaşandığı için normal bir şekilde kısa zamanda geçer. Akut evre dediğimiz evre olan HIV virüsünün ilk bulaştığı evre en çok bulaştırma riskinin olduğu evredir.


HIV Belirtileri Kaç Günde Belli Olur?

HIV Belirtileri kaç günde belli olur sorusunun cevabı 2 – 6 hafta arasıdır. HIV Belirtileri arasında yer alan ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ishal, lenf bezlerinde büyüme, halsizlik, kilo kaybı genellikle sık görülen HIV belirtileri arasındadır. HIV Belirtileri arasında bunların dışında kişiden kişiye değişebilecek birçok durum olabilir. Bağışıklık sistemini çökmesini sağlayan bir virüs olduğu için değişik belirtiler gözlemlenebilir.


HIV Belirtileri Erkek

HIV Belirtileri Erkek ateş, boğaz ağrısı, ağız içinde pamukçuk oluşumu, halsizlik gibi etkenler bir araya gelerek görülebilir. İlerleyen zamanlarda buna deri döküntüleri, kas ağrıları, mide bulantıları, kusma vb. gibi belirtiler eklenebilir. HIV bağışıklık sistemine etki eden bir virüs olduğu için vücutta birçok hastalıkla alakalı belirtiler ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni bağışıklık sisteminin düzgün çalışamamasından kaynaklıdır.


HIV Belirtileri Kadın

HIV Belirtileri Kadın ateş, boğaz ağrısı, ağız içinde pamukçuk, halsizlik gibi belirtilerin yanında adet düzensizliği, adet dışı ara kanamalar, mantar ve bakteriyel hastalıklarda artış gözlemlenmiştir. Bağışıklık sistemi yavaşladığı için bu dönemde birçok farklı belirtide görülebilmektedir. HIV belirtileri her insanda farklı seyredebilmektedir. Bu yüzden HIV belirtileri ile hareket etmek doğru değildir, HIV testi yaptırmak en doğru olandır.

AIDS Belirtileri ile hareket etmek doğru bir yöntem değildir. Erken dönemde HIV Belirtileri görülmesi HIV virüsü bulaştığını ve ya HIV Belirtileri görülmemesi HIV virüsü bulaşmadığı anlamına gelmemektedir. HIV virüsünün size bulaşıp bulaşmadığı maalesef belirtilere bakılarak anlaşılmaz. Çünkü HIV vücuda girdiğinde bazı belirtiler verebileceği gibi hiçbir belirti de vermeyebilir. Şüpheli bir cinsel temasınız var ise mutlaka HIV Testi olmanız gereklidir.


HIV Belirtisi Değil, Testi olur..!

Laboratuvarlarımızda HIV için erken tanı testi olarak VIDAS HIV Duo Ultra Testi ve HIV PCR Testi çalışılmaktadır.

VIDAS HIV Duo Ultra Testi şüpheli temastan 14. Gün ve sonrasında yapılabilmektedir. 3 saat içerisinde tüm laboratuvarlarımızda HIV Duo Ultra Testi sonuçlanmaktadır.

HIV PCR Testi şüpheli temastan 9. Gün ve sonrasında yapılabilmektedir. 2 gün içerisinde tüm laboratuvarlarımızda HIV PCR Testi sonuçlanmaktadır.

Randevu alarak test öncesinde HIV/AIDS alanında Uzman Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Doktorlarımızla ücretsiz görüşebilirsiniz. Doktorlarımız ve tüm laborantlarımız HIV/AIDS alanında uzmanlaşmıştır.

Laboratuvarlarımızda çalışılan tüm HIV testleri akredite dış kalite değerlendirmelerine üyedir.

Güncel Yazılar
Hiv / Aids Belirtileri
Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
HIV pozitif bir partnerle korunmasız cinsel ilişki kuran kişinin farklı bir
Hiv / Aids Testi
AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir

Hiv DUO Ultra Testi
Hiv Duo Ultra testi p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte
Hiv RNA PCR Testi
HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu
Hiv ELISA Testi
Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden