Hiv PCR Testi

hiv pcr testi

HIV PCR testi kişinin kanında virüsün RNA sına bakan bir test yöntemidir. Hiv pcr testi ile virüsün RNA sı çoğaltılarak okunabilecek seviyeye getirilir. HIV RNA PCR testi virüsünün yapısal taşına baktığı için erken dönemde HIV virüsün tespiti içinde kullanılmaktadır. HIV PCR testi erken dönemde en sağlıklı bilgiyi virüsün RNA sına bakarak alabileceğimiz bir laboratuvar test yöntemidir. HIV PCR Testi ayrıca hiv pozitif hastalarda kanın ml sindeki hiv virüsünün kopya sayısını tanımlayarak ART ilaç tedavi başlangıcında, tedavi takibinde ve ilaç tedavisinin hiv virüsüne etki edip etmediğini görmekte kullanılmaktadır.

PCR Testi Kaç Günde Çıkar ?

PCR testi sonucu genelde 2 – 3 günde çıkmaktadır. Hiv pcr testi çalışan moleküler mikrobiyoloji laboratuvarının pcr yöntemlerinde kullandığı cihazların otomatik olması bu süreci hızlandırmaktadır. HIV PCR testini manuel şekilde çalışan laboratuvarlarda ise sonuç ortalama olarak 5 günü bulmaktadır. HIV PCR testi sonucu genelde IU/ ml ve kopya/ml olarak verilir. Eğer pcr testi negatif ise saptanamadı olarak sonuç verilmektedir. Mavi Laboratuarlar Grubunda hiv pcr testi tam otomatize RT –PCR ve otomatik DNA/RNA izolasyon cihazlarında çalışılmaktadır. Tüm şubelerimizde ortalama 2 – 3 günde hiv pcr testi sonucu çıkmaktadır.

HIV PCR Testi Güvenilirliği

HIV RNA PCR testi virüsün RNA sı izole edilerek yapıldığı için oldukça güvenilir bir yöntemdir. Hiv pcr testi çok duyarlı bir testtir bu yüzden şüpheli cinsel temastan 9. günden sonra yapılabilmektedir. HIV RNA PCR testi diğer hiv testi yöntemleri ile karşılaştırıldığında en erken sonuç alınabilecek oldukça hassas ve güvenilir bir testtir. HIV PCR testinin güvenilirliği 28. Günden sonra %98 - % 100 ‘dür. Şüpheli cinsel temasın 9. Gününden sonra kesin sonuç vermese de erken dönemde yapılabilecek test testtir.

Mavi Laboratuarlar Grubunda;
Aşağıdaki HIV / AIDS Testlerinin TÜMÜ çalışılmaktadır.

Randevu Al

EN SON
NE ZAMAN HIV TESTİ
YAPTIRDINIZ ?
RANDEVU AL

PCR Testi Nedir ?

PCR polimeraz chain reaction yani polimeraz zincir reaksiyonu anlamına gelmektedir. PCR testi moleküler mikrobiyoloji altyapısı olan laboratuvarlarda mikrop bakteri ve virüsleri direk tanımlamaya yarayan bir yöntemdir. Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında erken dönemde tespitte başarı oranı daha yüksektir. PCR ilk olarak 1985 yılında bilim dünyası tarafından kullanılmaya başlamıştır. PCR belirli bir geni çoğaltarak baktığı için oldukça kullanışlı bir laboratuvar yöntemidir.

HIV RNA PCR Testi Nerede Yapılır ?

HIV RNA PCR Testi KADIKÖY ( Kozyatağı ) - FATİH ( Haseki ) - BEYLİKDÜZÜ ( Beykent ) şubelerimizde yapılabilir. PCR testi bir çok laboratuvar tarafından yapılamamaktadır. Kendi altyapısında RT-PCR cihazları bulunmayan laboratuvarlar üst düzey ve bu altyapıya sahip laboratuvarlara kanınızı göndermektedir. HIV RNA PCR testi kendi merkezlerimizde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzman doktorlarımızın kontrolünde, moleküler mikrobiyoloji ve genetik bölümünden mezun konusunda uzmanlaşmış personellerimiz tarafından çalışılmaktadır.

HIV RNA PCR Testi Fiyatı

HIV PCR testi fiyatı diğer testlere oranla daha pahalıdır. Moleküler bir yöntem olması ve uzmanlık gerektiren üst düzey cihazlarda çalışılması hiv rna pcr testi fiyatını etkilemektedir. Laboratuvarlarımızda çalışılan pcr testlerinin fiyatlarını Sağlık bakanlığı kanunları gereği internet sitemizde yayınlayamıyoruz. HIV RNA PCR testi fiyatını öğrenmek için laboratuvarlarımız arayabilirsiniz.

HIV PCR Testi öncesinde şubelerimizden randevu alarak Enfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlarımızla ücretsiz olarak görüşebilirsiniz.

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.