HIV PCR TESTİ

image

HIV PCR TESTİ

HIV PCR Testi, HIV enfeksiyonun genetik materyali olan RNA tespitinde PCR yöntemi ile yapılan HIV testi yöntemidir. Şüpheli ilişkiden 9. günden sonra HIV PCR testi yapılabilmektedir. HIV PCR testi ile virüsün PCR cihazlarında çoğaltılarak RNA’sına bakılmaktadır. Bu açıdan HIV PCR testi çok güvenilir bir testtir. PCR yönteminin açılımı Polymerase Chain Reaction’ dır. HIV PCR testi, HIV RNA testi, viral yük testi gibi birçok isimle anılmaktadır.

HIV PCR testi elisa yöntemi gibi bağışıklık sistemimizin üretmiş olduğu antikorları değil vücuttaki HIV enfeksiyonunun direk virüse ait RNA yapısını tespit etmektedir. HIV PCR testi ile virüsün genetik yapısı PCR yöntemi ile çoğaltılarak, ölçülebilir seviye getirilir. Şüpheli temastan ortalama 9 gün sonra HIV PCR testi ile virüs varlığı saptanabilmektedir. 28.günden itibaren HIV PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek orana ulaşmaktadır. HIV PCR testi oldukça hassas moleküler mikrobiyoloji testidir. PCR yöntemi ve alt yapısı her laboratuvarda bulunmamaktadır. Gelişmiş alt yapıya sahip laboratuvarlar da bulunan PCR yöntemi ve bu yöntemi çalışabilecek deneyimli personele sahip olmalıdır. Birçok laboratuvar HIV PCR testi numunenizi dış laboratuvarlara yollamaktadır.


HIV PCR testi laboratuvarlarımızda gelişmiş cihaz alt yapısı ve tam otomatik Nükleik Asit İzolasyon ve RT-PCR cihazlarıyla Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorlarımız kontrolünde moleküler mikrobiyoloji bölümümüzde alanında deneyimli, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinden mezun personellerimiz tarafından çalışılmaktadır.


HIV PCR Testi şüpheli temastan 9. günden itibaren yapılabilir. HIV PCR testi 9. günden önce yapılır ise doğru bir sonuç alınmayabilir. HIV enfeksiyonu ortalama 9. günden sonra PCR yöntemi ile tespit edilebilmektedir. En erken yapılabilen HIV testi, HIV PCR testidir. En erken yapılabilecek ve en erken sürede sonuç alınabilecek test HIV PCR testidir. Moleküler bir yöntem olması ve uzmanlık gerektiren üst düzey RT-PCR cihazlarında çalışılması HIV PCR testi fiyatını etkilemektedir. HIV PCR testi virüsü çoğaltarak ölçülebilecek seviyeye getirir ve erken dönemde HIV enfeksiyonun tespit edilmesine olanak vermektedir. Antijen/antikor tespiti gibi diğer HIV testi türlerinin HIV penceresi döneminde akut HIV tespiti için HIV PCR testi kullanılabilir. HIV PCR pozitif çıkarsa test yapılan kişide HIV enfeksiyon varlığı çok kuvvetlidir. HIV PCR testi pozitif çıkarsa kişiye HIV doğrulama testi yapılarak sonuç mutlaka doğrulanmalıdır.


HIV PCR testi ile virüsün genetik yapısı çoğaltılarak tespit edildiği için hassas ve güvenilir bir HIV testi yöntemidir. HIV enfeksiyonu konusunda en erken ve en güvenilir tanı HIV PCR testi ile konulur. HIV PCR testi ile virüsün genetik yapısı çoğaltılir, ölçülebilir ve tanımlanabilir seviyeye getirilir. HIV PCR testi ile elisa testlerinde bakılan antikor oluşmaya başlamadan önce HIV enfeksiyonunu kanda tespit etme ve erken tanı koyma şansı vardır. Şüpheli temastan ortalama 9. günden sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. HIV PCR testi 28. günden itibaren yapılırsa güvenilirliği ve saptama duyarlılığı %98-100 yakın kesin sonuca ulaşmaktadır.


HIV PCR Testi HIV Pozitif kişilerde AIDS ilerleme ve tedavi takibi içinde kullanılan son derece elverişli bir testtir. HIV Pozitif kişinin kandaki HIV enfeksiyonunun viral yük ölçümünü yaparak tedaviye olan yanıtı takip etmek için kullanılmaktadır. Bazı durumlarda HIV pozitif anneden doğan bebeklerde HIV enfeksiyon varlığını saptamak içinde HIV PCR testi kullanılmaktadır. Birçok ülkede kan bankacılığında kan bağışçılarında HIV enfeksiyon varlığını erken dönemde taramak içinde HIV PCR testi kullanılmaktadır.


HIV PCR testi laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde yapılmaktadır. Laboratuvarlarımızda kendi bünyemizde çalışılan HIV PCR testi 2 günde sonuçlanmaktadır. HIV PCR testi hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizden hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.