WES Testi

Wes TESTİ - TÜM EKZOM DİZİ ANALİZİ
WES Testi

Wes Testi tüm ekzom dna dizi analizinde DNA'mızdaki genler, ekzonlar ve intronlar olarak bilinen bölgeleri içerir. Ekzonlar genellikle genlerin proteinlere çevrilmesinde varlıklarını korurken, intronlar RNA transkripsiyon işlemi sırasında eklenir. Wes testi içerisinde bakılan ekzonlar, genlerin bilgisini kodlayan bölgelerdir ve bu bölgelerdeki herhangi bir mutasyon, protein fonksiyonunu doğrudan etkileyerek çeşitli genetik hastalıkların oluşmasına neden olur.

İnsan genomu yaklaşık olarak 180000 ekzon içerir ve tüm ekzonlar genomun sadece %2'sini oluşturur. Tüm ekzonların toplamına ekzom dizi analizi denir. Tüm ekzom dizileme- WES testi ve dizileme teknikleri ekzomları araştırmak için kullanılabilir.
Wes Testini Kimler Yaptırmalıdır?

  • Aile geçmişi veya fenotipik özellikleri güçlü bir genetik etiyoloji gösteren ancak fenotipi hedef gendeki mutasyonların neden olduğu spesifik bir bozuklukla uyumlu olmayan hastalar.
  • Hastanın net bir genetik hastalık tablosu var; bununla birlikte, yüksek düzeyde genetik heterojenite nedeniyle birden fazla geni aynı anda çalışmak daha pratik olduğunda.
  • Klinik fenotip birçok hastalıkla örtüştüğünde.
  • Hastanın olası bir genetik hastalık tablosu vardır; ancak daha önceki genetik analizlerle tanı konulamadığı durumlarda.
  • Fetüsün olası bir genetik hastalık tablosunun varlığında; Spesifik genetik testlerle tanı konulamadığı durumlarda yapılabilir.Wes Testi Nasıl Yapılır?

Wes Testi Ekzom Dizi Analizi Nasıl Yapılır? Whole Exome Sequencing yani Otizm genetik paneli testi hastalardan bir iki tüp miktarı kadar kan alınarak gerçekleştirilmektedir. Wes Testi için numune alınmadan önce hastanın ilgili hekimince hazırlanan reçetesi bizimle paylaşılmalıdır.
Wes Testi Nerede Yapılır? Wes testi İstanbulda Mavi Laboratuarlar Grubunun Fatih Çapa, Beylikdüzü Beykent, Bakırköy Ataköy ve Kadıköy Kozyatağı şubelerinde yapılmaktadır. Wes Testi sonuçlarınız çıktığında web sitemiz üzerinden online sonuç bölümünden beklemeden alabilirsiniz. Wes testi uzman doktor kadrosu ve deneyimli laborantlarımız tarafından tüm şubelerimizde yapılmaktadır. Wes testi damardan alınacak kan ile yapılmaktadır. Açlık ve ya tokluk farketmemektedir.
Wes Testi Fiyatı

Wes testi fiyatı, ekzom testi fiyatı özel hastane ve laboratuvarlarda 7000 TL ile 10000 TL aralığında değişkenlik göstermektedir. Wes testi sonucu ortalama olarak 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Wes testi sonucunuz çıktığında internet sitemiz üzerinden online sonuç bölümümüzden alabilirsiniz. Wes testi fiyatı için çağrı merkezimizden bizler ulaşabilir online randevu bölümümüzden randevunuzu alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...