Sperm DNA Hasarı (Fragmantasyon) Testi

Sperm DNA Hasarı Testi

Sperm DNA hasarı( fragmantasyon ) testi ile sperm DNA sının bütünlüğünün koruyup korunmadığı test edilir.

Spermin genetik yapısının bütünlüğünün korunması normal fertilizasyon ve sağlıklı bir embriyoya hayat verme açısından önemlidir. Bazı durumlarda spermin anöploidi gibi bir sayısal genetik dengesizliği olmamakta, bunun yerine DNA yapısı bozulmaktadır. Böyle bir sperm yapısı, semen analizinde anormal bir sonuç vermez. Konvansiyonel semen analizi normal olan infertil erkeklerde sperm DNA kalitesi ve yapısının araştırılması da önerilmektedir.

Bu hastalarda tüp bebek başarısızlığı, tekrarlayan gebelik kaybı da sık görülmektedir. Bununla birlikte DNA fragmantasyon bozukluğu olan spermle döllenmiş olan yumurtalardan oluşan embriyolar gebelik dönemini sorunsuz atlatmış olsa bile, teorik olarak çocukluk çağı kanserleri gelişimi açısından risk altındadır.

Sperm DNA Fragmantasyon Testi Kimlere Yapılmalı
  • Açıklanamayan İnfertilite
  • Embriyo gelişiminde duraklama olan çiftler
  • Yardımcı üreme yöntemi kullanımında anormal embriyo gelişimi
  • Tekrarlayan Tüp bebek ( IVF/ICSI) başarısızlığı
  • Tekrarlayan Gebelik Kaybı

SPERM TESTLERİ

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.