KLAMİDYA TESTİ

Klamidya sessiz ve sinsi bir hastalıktır. Klamidya Testi olarak kullanılabilecek idrar analiz teknikleri mevcuttur. Bu masraflı bir teknik olmasına ve heryerde yapılamamasına rağmen etkili bir teşhis yöntemidir. Klamidya saptandığında kişinin son 1 ay içinde cinsel ilişkide bulunduğu bireylere de klamidya testi yapılmalıdır.

Klamidya Testi

Klamidya enfeksiyonu chlamydia trachomatis adı verilen bir bakterinin sorumlu olduğu bir hastalıktır ve özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar arasında en sık görülenidir. A.B.D.'de her yıl 4 milyon yeni klamidya vakası görülmektedir ve maalesef bu kadınların %40'ından fazlası hasta olduğunun farkında değildir. Çoğu zaman enfeksiyon herhangi bir belirti vermez ve başka bir nedenden dolayı doktor kontrolüne gidene kadar fark edilmez. Problemin erken dönemde fark edilebilmesi için şüpheli bir cinsel temas sonrasında klamidya testi yapılması şarttır.


Amerikan Üreme Tıbbı konferansında sunulan, İspanyol bilim adamlarının araştırmasına göre, klamidya erkeklerde spermde tahribat yaratabiliyor. La Corunadaki Canalejo Üniversite Hastanesinden bir ekip, klamidya bulaşmış çocuğu olmayan erkekler üzerinde, yeni bir mikroskopik analiz tekniği kullanarak yaptığı araştırmada, bu erkeklerin spermlerindeki tahribat seviyesinin veya DNA parçalanmasının diğer erkeklere göre üç kat fazla olduğunu saptadı. Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biri olan klamidyanın sadece kadınlarda değil erkeklerde de kısırlığa yol açabildiği saptanmıştır.

Klamidya Belirtileri

Klamidya taşıyan pek çok kişide herhangi bir belirti görülmez. Bu kişiler farkında olmadan bu bakteriyi taşıyabilir ve partnerlerine geçirebilirler. Eğer belirtiler görülürse bu genellikle bakteriyi taşıyan kişi ile cinsel temastan 5 ila 15 gün sonra olabilmektedir.

Kadınlarda Klamidya Belirtileri

Vaginal akıntı, mens dönemleri arasında kanama, alt karın bölgesinde hafif ağrı, idrar yaparken yanma hissi / ağrı veya acı

Erkeklerde Klamidya Belirtileri

Penisten gelen açık sarı renkte, genellikle külotta leke bırakan akıntı, idrar yaparken yanma hissi / ağrı veya acı, penis ucunda hafif kaşıntı veya rahatsızlık hissi, idrar yapma sıklığında hafif artış

Klamidya Bulaşma yolları

 • Klamidya cinsel ilişki bulaşmaktadır (vajinal, anal, oral).
 • Hamile anneden bebeğine doğum sırasında da klamidya bulaşmaktadır.

Klamidya Komplikasyonları Nelerdir ?

Tanı konulmamış ve tedavi edilmemiş yada teşhisi gecikmiş klamidya erkek ve kadında üreme organlarına zarar verebilmekte, kısırlığa neden olabilmektedir. Ayrıca erkeklerde prostat iltihabına (prostatit) yol açabilmektedir.

Erkeklerde :

 • Üretrit, Prostatit
 • Epididimit
 • Epidididmo orşite (testis iltihabı) ve kısırlığa neden olabilir.

Kadınlarda :

 • Cervisite,
 • Fallop tüplerinin iltihabına ve tıkanmasına,
 • Pelvik iltihabi hastalığa ( PID ),
 • Kronik pelvik ağrılara,
 • Kısırlığa,
 • Dış gebeliğe,
 • Hamile kadında ise erken doğuma ve doğumda sırasında bebeğe bulaşarak yenidoğanda enfeksiyonlara neden olur.

Doğumda bebeğe bulaşırsa :

 • Yenidoğanda göz iltihaplarına,
 • Solunum yolları enfeksiyonlarına ve zatüreye neden olmaktadır.

Klamidya Testi

Klamidya testi alınan servikal doku örneğinin laboratuvarda incelenmesi ile konur. Klamidya saptayacak ve tarama testi olarak kullanılabilecek idrar analiz teknikleri mevcuttur. Bu masraflı bir teknik olmasına ve heryerde yapılamamasına rağmen etkili bir teşhis yöntemidir. Klamidya saptandığında kişinin son 1 hafta içinde ilişkide bulunduğu bireylere de klamidya testi yapılmalıdır.

Klamidya Nasıl Önlenir ?

 • Kadınlarda ve Erkeklerde şüpheli cinsel temas sonrasında klamidya testi yapılmalıdır.
 • Vajinal akıntı, kaşıntı, idrarda yanma, ateş, bulantı, karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı var ise mutlaka klamidya testi yapılmalıdır.
 • Erkeklerde peniste akıntı, penis ucunda yanma, idrar yaparken yanma, penis ucunda kaşıntı, testislerde ağrı ve şişme şikayetleri var ise mutlaka klamidya testi yapılmalıdır.
 • Klamidya testiniz pozitif çıkarsatTedaviniz bitene dek kimseyle cinsel temasta bulunulmamalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü şüpheli bir cinsel temas sonrasında klamidya testi yapılmasını önermektedir.

Güncel Yazılar
STD 10 PCR Testi
STD 10 testi ile tek seferde bir çok Cinsel Yolla Bulaşan Hastalığa bakılabilmektedir.
Herpes Simpleks ( HSV )
Herpes tanısı koyabilmek için Herpes (HSV) Testi bireyden kan numunesi alınarak yapılır.
Hepatit B
Hepatit B virüsü ile ortaya çıkan karaciğer hücre iltihabı olarak tanımlanır.

Bel Soğukluğu (Gonore)
Şüpheli bir cinsel temas sonrasında bel soğukluğu testi yapılması önerilmektedir.
Klamidya
Klamidya, cinsel ilişki yolu ile bulaşan sessiz ve sinsi bir hastalıktır.
HPV DNA
HPV, çoğunlukla cinsel yolla bulaşmaktadır ve dünyada yaygın olarak görülmektedir.