Hpv DNA Testi

KLAMİDYA NEDİR?

Klamidya, günümüzde daha çok genç nüfusta görülen ve hem erkekleri hem de kadınları etkileyen cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür. Enfeksiyona Chlamydia trachomatis isimli bir bakteri sebep olur. Klamidya ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka erken dönemde teşhis edilip, tedaviye başlanması gerekir. Hastalık tedavi edilmediğinde, kadınlarda özellikle kısırlık ve benzeri ciddi sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık olduğu için, klamidya taşıyan kişilerin cinsel ilişkiye girdiği herkese ve bebeğine bulaşabilmektedir.

Klamidya Testi

Klamidya testi kişinin vücudundan alınan örnekte klamidya bakterisinin varlığının tespit edilmesinde kullanılan bir testtir. Klamidya hastalığı son derece sinsi bir hastalıktır ve bu yüzden de her zaman kolay belirti vermez. Ayrıca yapılan her testte de hemen çıkmayabilir. Klamidya testi olarak kullanılan yöntemler antijen tayini, enzim immunoassay (EIA), direkt floresan antikor (DFA) ve DNA olarak saptayan PCR kullanılabilir. Bu testler arasında en güvenilir ve en erken dönemde PCR testi klamidyayı tespit edebilir. PCR testinde klamidyanın tespiti hem daha kesindir hem de daha güvenilirdir.

Klamidya testi olarak PCR yöntemi ile idrar analiz teknikleri de yapılabilir. Biraz masraflı bir tekniktir ve ne yazık ki her yerde de yapılmaz. Ancak yine de hastalığın teşhis edilmesinde en iyi ve etkili yöntemlerden biridir. Yapılan test sonucunda Klamidya tespit edilen kişilerin, geriye dönük son 1 ay içinde cinsel ilişkiye girdiği kişilere de test yapılması gerekir.

Diğer testlerde negatif çıkarken Klamidyaya PCR yöntemi ile bakıldığında pozitif sonuç alınabilmektedir. PCR yöntemi ile çalışılan Klamidya testi bir çok laboratuvarda yapılamaz çünkü PCR altyapısına sahip laboratuvar çok azdır. Laboratuvarlarımızda Klamidya testi PCR yöntemi le çalışılmaktadır. Klamidya ve bir çok cinsel hastalığa aynı anda PCR yöntemi ile STD 10 PCR testi ile aynı anda bakabilmekteyiz.

Klamidya Belirtileri

Klamidya belirtileri doğru şekilde takip edilmeli ve herhangi bir şüphe olması halinde de vakit kaybetmeden test yapılmalıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi son derece sinsi bir hastalıktır. Erken teşhis edilmediğinde sadece hastalığı taşıyan kişiler için değil, aynı zamanda bu kişilerle yakın temasta olan partnerleri için de tehlike söz konusu olur. Bu sebeple hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen belirtilerin bilinmesi ve takip edilmesi gerekir. Kadınlarda ve erkeklerde görülen belirtiler birbirinden farklıdır. Bu yüzden de ayrı ayrı ele alınması gerekir. Klamidya enfeksiyonuna bağlı olarak görülen belirtiler:

Kadınlarda görülen belirtiler;

  • Cinsel ilişkin sırasında ağrı
  • Kötü kokulu ve yoğun miktarda vajinal akıntı
  • Ağrılı âdet kanamaları
  • Adet dönemi aralarında görülen kanamalar
  • Vajina çevresinde yanma ve kaşıntı
  • İdrar sırasında yaşanan ağrı olarak sıralanabilir.

Erkeklerde görülen belirtiler;

  • Ağrılı idrara çıkma
  • Penis ucundan gelen bulanık veya da berrak akıntı
  • Testis çevresinde oluşan şişlik ve ağrı
  • Penisin ucunun çevresinde oluşan kaşıntı ve yanma hissi olarak sıralanabilir.

Yukarıda sıralanan belirtiler, Klamidya hastalığının olduğu gibi farklı rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Bakıldığında hastalığın spesifik bir belirtisi yoktur. Yine de yukarıdaki belirtileri görmeye başladığınızda bir doktora başvurmanız ve test yaptırmanız gerekir. Yapılan testin sonucuna göre de vakit kaybedilmeden tedaviye başlanması gerekir.

Klamidya Testi Kaç Günde Çıkar?

Klamidya testinin sonucunun kısa sürede çıkması özellikle bir an önce sonucu almak, tedaviye başlamak ve başka kişilere bulaştırmamak için önemlidir. Klamidya gibi testler, sıradan kan testleri ve idrar testleri ile karıştırılmamalıdır. Bu tip testlerde sonucun çıkması biraz daha uzun sürebilir. Tabi testi yaptırdığınız laboratuvara veya da sağlık kurumuna göre de sonuç süresi değişir. Bu testin çıkması bir çok laboratuvar da PCR yöntemi ile 1 haftayı bulmaktadır. Mavi Laboratuarlar Grubunda Klamidya testi ile 2 günde çıkmaktadır. Diğer basit antijen testleri 1-2 saat içerisnde çıkmaktadır ama sonuçlarına çok güvenilmemektedir. Bu basit testlerin güvenilirliği %70 civarındadır. PCR ile yapılan Klamidya testinin güvenilirliği %98 ile %100 arasındadır. Bu süreyi göze almanız ve belirtileri gördükten hemen sonra ya da enfeksiyondan şüphelendiğiniz anda klamidya testi için başvurmanız gerekir.

Klamidya Testi Fiyatı

Klamidya testi fiyatı özel hastaneler ve laboratuvarlarda 300 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Basit olan klamidya testleri daha ucuz ama kesin sonuç değildir. PCR yöntemiyle bakılan Klamidya testi biraz daha pahalıdır ama kesin sonuçtur. Klamidya gibi komplike testlerin sıradan kan ve idrar testleri ile karıştırılmaması gerekir. Çok daha önemli ve farklı sistemler gerektirdiği için, test için talep edilecek olan ücrette değişecektir. Klamidya testi için çağrı merkezimizden bizi arayabilir ayrıntılı bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
STD 10 PCR Testi
STD 10 testi ile tek seferde bir çok Cinsel Yolla Bulaşan Hastalığa bakılabilmektedir.
Herpes Simpleks ( HSV )
Herpes tanısı koyabilmek için Herpes (HSV) Testi bireyden kan numunesi alınarak yapılır.
Hepatit B
Hepatit B virüsü ile ortaya çıkan karaciğer hücre iltihabı olarak tanımlanır.

Bel Soğukluğu (Gonore)
Şüpheli bir cinsel temas sonrasında bel soğukluğu testi yapılması önerilmektedir.
Klamidya
Klamidya, cinsel ilişki yolu ile bulaşan sessiz ve sinsi bir hastalıktır.
HPV DNA
HPV, çoğunlukla cinsel yolla bulaşmaktadır ve dünyada yaygın olarak görülmektedir.