KLAMİDYA TESTİ

image

KLAMİDYA TESTİ

Klamidya çok fazla belirti göstermeyen ve sinsice yayılan bir hastalık olup ancak klamidya testi yapılarak tespit edilen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Klamidya, cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardan biridir. Klamidya dünyada 100 milyon kişiyi etkilemiş durumda olup her geçen gün yeni vakalar ile hızla artmaktadır. Genital enfeksiyonlar arasında klamidya en üst sırada yer almaktadır. Klamidya görülme sıklığı bel soğukluğundan kat fazladır.

Klamidya belirtilerinin çok hafif olmasından dolayı sinsice ilerlemekte ve her geçen gün toplum sağlığını tehdit etmektedir. Klamidya taşıyan kişiler bundan habersizce cinsel yolla partnerlerine bulaştırmaya devam edebilmektedir.


Klamidya Nasıl Bulaşır?

Klamidya en sık görülen bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Klamidya öpüşme, dokunma, şırınga, traş bıçağı ve kan yolu gibi yollar ile bulaşmaz. Klamidya vajinal ve anal ilişki ile bulaşır, klamidya nadir de olsa oral seks yoluyla da bulaşabilir. Cinsel ilişkide erkekten kadına bulaşma ihtimali %40, kadından erkeğe bulaşma ihtimali ise %30 dur. Erkeklerin bu klamidya bulaştırma olasılığı daha yüksektir. Birden çok cinsel partneri olan veya yakın geçmişte yeni bir partner ile cinsel ilişkiye girmiş olan kişiler klamidya bakımından risk altındadır ve mutlaka test yapılmalıdır.


Klamidya Belirtileri Nelerdir?

Klamidya belirtileri idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, hafif sarımsı akıntı, kızarıklık, cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama, cinsel ilişki sırasında kasık ağrısı, testislerde şişme ve ağrıdır. Bazen klamidya belirti görülmeden de ilerleyebilmektedir. Eğer şüpheli bir cinsel ilişki öykünüz var ise klamidya belirtilerini beklemeden mutlaka klamidya testi yaptırılmalıdır. Klamidya testi ile tespit edilirse tedaviye ilerlemeden başlanmış olur. Böylece kişinin kendi sağlığı ve topluma bulaşmaması anlamında en doğru yol izlenmiş olur.


Klamidya Testi

Klamidya tanısı koyabilmek için idrar veya var ise akıntı örneğinden klamidya testi yaptırmak gerekir. Klamidyayı en doğru tespit edecek yöntem PCR ile DNA bakmaktır. Klamidya DNA PCR testi doğruluğu çok yüksektir. Her laboratuvarda Klamidya DNA PCR testi yapılmayabilir. Birçok laboratuvarda cihaz alt yapısı uygun değildir. Klamidyayı tespit etmek için basit laboratuvar yöntemleri de vardır bunlar basit hızlı test dediğimiz fakat doğruluk oranı çok yüksek olmayan testlerdir. Bu basit hızlı testler klamidyayı doğru saptama gücü Klamidya DNA PCR testi kadar yüksek değildir. Bu basit klamidya testi yalancı pozitif ve yalancı negatif sonuç verebilmektedir. Dolayısı ile bu testlerin pozitif çıkması kesin klamidya olduğuna, negatif çıkması da klamidya olmadığını işaret etmeyebilir. Laboratuvarlarımızda Klamidya testi için PCR yöntemi kullanılmaktadır. PCR yöntemi Klamidya testi için en güvenilir yöntemlerden birisidir.