Aids Testi

HIV TESTİ

Şüpheli bir cinsel temas sonrasında ancak hiv testi yaptırarak vücudunuza hiv virüsünün bulaşıp bulaşmadığını öğrenirsiniz. Laboratuvar testleri arasında HIV virüsü bulaşıp bulaşmadığını gösteren bir çok hiv testi yöntemi bulunmaktadır. Her hiv testi erken dönemde hiv virüsünü saptayamaz. Erken dönemde yapılan her hiv testi doğru sonuç vermeyebilir. Yani yapılan hiv testinin negatif çıkması negatif olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Yapılan hiv testinin saptama hassasiyeti, özgül güvenilirliği bunlar hiv testinin erken dönemde yapılıp yapılamayacağını ve doğru bir sonuç alıp almayacağımızı gösterir.

Hangi hiv testinin ne zaman yapılacağını şüpheli cinsel temasın üzerinden geçen süre bilinerek ancak karar verilebilir. Yapılacak hiv testinin hangisi olduğuna karar verebilmek için bu süre önemlidir.


HIV TESTİ YÖNTEMLERİ

Elisa Testi ( Anti Hiv Testi )

Vücudumuza hiv virüsü girdikten belli bir süre sonrasında bağışıklılık sistemimiz bu virüsle savaşmaya başlar ve antikor ismi verilen hücreler oluşur. HIV’ e karşı üretilmiş antikorların testlerde saptanabilmesi için geçen döneme pencere dönemi denilmektedir. Testlerin hassasiyetine bağlı olarak ortalama 3 ay sonrasında hiv virüsüne karşı üretilmiş antikorları tespit edebilen elisa testi yapılabilir. Bu teste Elisa testi veya Anti Hiv testi ismi verilen bu testi yaptırabilmek için 3 ay beklemeniz gereklidir. Şüpheli temastan sonrasında erken dönemde yapılan elisa testi ( anti hiv testi ) doğru sonuç vermemektedir.


HIV DUO ULTRA

Hiv virüsüne karşı oluşturulan antikorları tespit etmek dışında başka hiv testi yöntemleri de vardır. Hiv virüsünün p24 antijeni ismi verilen bir protein vardır. p24 protein sadece hiv virüsünde bulunur ve adı Hiv p24 antijenidir. Hiv virüsünü erken dönemde tespit etmek amacıyla p24 antijenine bakan hiv testleri geliştirilmiştir. Hiv virüsünün yapısında bulunan p24 antijeninin tespiti için yapılan testler arasında VIDAS HIV DUO ULTRA testinin diğer p24 antijen testlerine oranla saptama hassasiyeti ve özgül güvenilirliği daha yüksektir. Bu yüzden VIDAS HIV DUO ULTRA şüpheli temastan 14. Gün ve sonrasında yapılabilmektedir.

En erken tanı koyan hiv testi hangisidir diye sorarsak, karşımıza bir başka hiv testi çıkmaktadır; HIV RNA PCR TESTİ. Peki nedir bu Hiv rna pcr testi? Hiv virüsünün genetik materyali özel bir yöntem ile çoğaltılarak ölçülebilir düzeye çıkartılır ve DİREK OLARAK hiv virüsünün varlığı araştırılır. En erken tanı koyulan hiv testidir ve şüpheli temasın 9.gününden itibaren bu hiv pcr testi çalışılabilmektedir.

Tüm şubelerimizde hiv testi öncesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzman Doktorlarımızla ücretsiz olarak görüşebilirsiniz.

Hiv testi hakkında daha detaylı bilgi almak, hiv testi yaptırmak veya hiv testi fiyatı öğrenmek için Mavi Laboratuarlar Grubu çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz.

0850 360 06 05 ( TIKLAYINIZ )


Mavi Tıp Laboratuarlarının;
Fatih ( Çapa ), Kadıköy ( Kozyatağı ) ve Beylikdüzü ( Beykent ) şubelerinde,
Aşağıdaki Hiv Testi yöntemlerinin tümü çalışılmaktadır.

  • P24 Antijen Testi
  • Hiv Duo Ultra Testi
  • Anti–Hiv Testi
  • Hiv RNA PCR Testi
  • Western Blot Testi
Güncel Yazılar
Hiv / Aids Belirtileri
Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
HIV pozitif bir partnerle korunmasız cinsel ilişki kuran kişinin farklı bir
Hiv / Aids Testi
AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir

Hiv DUO Ultra Testi
Hiv Duo Ultra testi p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte
Hiv RNA PCR Testi
HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu
Hiv ELISA Testi
Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden