HBV DNA TESTİ

HBV DNA TESTİ
HBV DNA TESTİ

HBV DNA testi Hepatit B hastalığına neden olan Hepatit B virüsünün virüs yükünün ölçümünü ve varlığının tespit edilmesi için yapılan testtir. Vücutta yer alan Hepatit B virüsü, Hepatit Hastalığı başta olmak üzere kronik karaciğer rahatsızlıklarına neden olabilir. Hepatit B virüsün doğru zamanda erken teşhis edilmesi son derece hayati bir durumdur. Doğru zamanda teşhis edilmez ve tedavi edilmezse, ciddi ve ölümcül hastalıklara sebep olabilir. Hepatit B virüsünün tespit edilmesi için birçok tanı yöntemi kullanılır. HBV DNA testi de bunların arasında önemli bir yere sahiptir.
HBV DNA Testi Nasıl Yapılır?

HBV DNA testi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce hangi durumlarda bu testin yapılması gerektiğine karar verilir bundan bahsetmek istiyoruz. Hepatit B virüsünün tespit edilmesi için erken dönemde standart kan tahlilleri yeterli olmayabilir. Çünkü erken dönemde virüs düzeyi çok düşüktür. Bu sebeple virüsün direkt tespit edilmesi için spesifik ve duyarlı bir test kullanılmalıdır. HBV DNA PCR testi de virüsün direkt olarak tespit edilmesinde etkili bir yöntemdir.

HBV DNA testi yapılırken, kişilerden kan alınır ve laboratuvarda PCR cihazı ile çalışma yapılır. Klasik kan tahlili gibi değildir. Kandaki Hepatit virüs seviyesi direkt olarak tespit edilmektedir. Testi yaptırırken aç karnına olmanız zorunlu değildir. Test öncesinde, düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bu konuda laboratuvarımıza bilgi vermeniz gerekir.
HBV DNA Testi Kaç Günde Çıkar?

HBV DNA testi laboratuvarlarımızda 5 gün içerisinde çıkmaktadır. Öncelikle bu testi yaptırmış olduğunuz kuruma göre sonuçlanma süresi de değişecektir. Bazı özel sağlık kurumlarında 15 gün gibi bir sürede sonuçlanırken, laboratuvarlarımızda PCR altyapısına sahip olduğu için bu süre yarı yarıya iner. Yani sonuç olarak testin nihai sonucu, 3 – 5 gün arasında değişir. Testin sonucuna göre hızlı bir şekilde tedaviye de başlanması gerekir.

Hepatit B virüsünün kısa sürede tespit edilmesi ve tedaviye başlanması çok önemlidir. Bu yüzden olabildiğince test sonuçlarının erken çıkması durumu ile ilgilenilmesi gerekir. Test sonuçlarınızın erken çıkması için, özel laboratuvarları tercih etmeniz sizler için yarar sağlayacaktır. Özellikle ailenizde daha önce Hepatit B virüsüne bağlı olarak hastalık görülmüş ise düzenli olarak test yaptırmanız gerekir.
HBV DNA Değeri Ne Olmalı?

HBV DNA değeri ne olmalı sorusu pek çok kişinin merak ettiği ve üzerinde durduğu bir konudur. Çünkü bu testin yapılması ile birlikte herhangi bir sorun olup olmadığına göre hemen müdahale edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu doğal olarak Hepatit B virüs değerinin negatif ( saptanamadı ) seviyede olmasıdır. Test sonuçlarında, virüs değerinin yüksek olması halinde bu durumda virüse maruz kalmış olduğunuzu gösterir. Virüs ile alakalı tedaviye başlanması ve diğer testlerin yapılması gereklidir.
HBV DNA Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Hepatit B testi olarak da bilinen HBV DNA testi, standart kan testlerinde erken evrede tespit edilemeyen HBV enfeksiyonun tespit edilmesinde kullanılır. İlk evrelerde, kanda antikor değeri az olduğu için, diğer kan tahlillerinde HBV enfeksiyonu tespit edilemez. Yapılan HBV DNA testi ile doğrudan enfeksiyon tespit edilebilir. Bunun için de virüse duyarlı olan spesifik PCR testi kullanılır. Test sonucunun pozitif olması halinde virüsün varlığından söz edilebilir.

Hepatit B virüsü, çok ciddi hastalıklara sebep olduğu için erken teşhis edilmesi son derece önemlidir. Taşıyıcı olarak ifade edilen, seropozitif annelerden doğan hastalardan ve serolojik testleri pozitif olan kişilere test uygulanması gerekir.
HBV DNA Testi Fiyatı

HBV DNA Testi fiyatı özel laboratuvar ve hastanelerde 800 TL – 1200 TL arasındadır. Normal kan testi gibi düşünülse de aslında Hepatit virüsünün tespit edilmesinde, daha komplike işlemler yapılır. Bu yüzden de sonucun daha kısa sürede çıkması için daha çok PCR altyapısına sahip özel laboratuvarlar tercih edilir. Testin komplike olması sebebiyle ücretleri de laboratuvarlar arasın da değişiklik gösterebilir. HBV DNA testi fiyatı ve test hakkında daha fazla bilgi almak için laboratuvarlarımızı arayabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...