Ena Profili Testi

ENA PROFİLİ TESTİ
Ena Profili Testi

Ena Profili Testi insan vücudunda yer alan otoimmun hastalıklar için yapılan antikor seviyelerine bakılan bir laboratuvar testidir. Kan alınarak uygulanan Ena Profili birçok doktor tarafından istenmektedir. Antikor düzeylerinin aşırı derecede yükselmesi ya da düşmesi beraberinde hasta da çok fazla sağlık sorunlarına da sebep olabilir.

Ena Profili birçok laboratuvarda dar panel olarak gerçekleştirilmektedir. Laboratuvarlarımızda Ena Profil 12 li veya Ena Profil 17 li olarak en geniş panel olarak yapılmaktadır. Bu sayede testi isteyen hekim daha ayrıntılı olarak teşhisini ve tedavisini uygulayabilmektedir. Ena Profili kullanılarak pozitif olan ANA testinin hangi antijene karşı oluştuğu araştırılır. Çünkü her antijen ayrı bir hastalığı düşündürür.
Ena Profili Testi Nasıl Yapılır?

Ena Profili bağışıklık sistemiyle alakalı hastalıklar için önemli bir test parametresidir. Bağışıklık sistemi ile ilgili olan hastalıklara karşı istenebilen bir testtir. Otoimmün sistemi ile ilgili geçirilen rahatsızlıklarla beraber Ena Profili yapılarak hastalıkla alakalı veri ortaya konulabilir.

Ena Profili pozitif çıktığında doktorunuz başka laboratuvar testleri de isteyebilir. Bu açıdan en geniş panel Ena profili testi yapılması sonuçların tespitinde daha güvenilir olmaktadır.
Ena Profili Testi Normal Değerleri

Ena Profili laboratuvar normal değerleri cinsiyet ve yaşa göre farklılık gösterir. Öncelikle test öncesinde doktorun belirttiği talimatlar doğrultusunda hareket edilmelidir. Ena Profili normal değerleri < 0.8 Negatif bunun üzerinde çıkan değerler ara değer ve pozitif olarak değerlendirilir.
Ena Profili Pozitif Ne Demek?

Ena profili testin sonucu da pozitif çıkması hastanın ilgili sağlık sorunlarına maruz kaldığını gösterir. Test sonucu yüksek değerler göstermesi yani pozitif çıkması bireyin immun sistem türünden hastalık taşıdığını göstergesi olmaktadır. Bazı durumlarda da testin anormal ve beklenmedik başka hastalıklardan kaynaklı çapraz reaksiyon göstererek pozitif çıkması mümkündür. Bundan kaynaklı testin tekrarını doktorunuz isteyebilir. Test sonucu pozitif çıkması her zaman hastalık olduğu anlamına gelmez. Ena testi sonucu doğrultusunda romatizmal hastalıklar teşhisi konulamaz. Ena Testinin pozitif olması durumunda romatizmal hastalıklar olup olmadığına araştırması yapılmalıdır.
Ena Profili Testi Fiyatı

Ena Profili Testi fiyatı laboratuvarlarda ve hastanelerde değişiklik göstermektedir. Birçok laboratuvar geniş panel yapmamaktadır. Bu açıdan fiyat anlamında araştırma yaparken mutlaka Ena Panel 17 li geniş paneli yaptırmanız doktorunuzun teşhis ve tedavisi için yardımcı olacaktır.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...