CD4 TESTİ

CD4 testi bağışıklık sistemimizin ne kadar sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. HIV Pozitif bireylerde CD4 Testi çok önem taşımaktadır. CD4 T lenfosit hücreleri, bağışıklık sistemimiz için en önemli hücreleridir. HIV virüsü CD4 hücreleri içinde saklanmakta ve CD4 hücrelerimizi kendini kopyalamak için kullanır. İnsan vücudunu enfeksiyonel hastalıklardan bağışıklık sistemi korumaktadır.

HIV ve CD4 Testi

CD4 Testi

HIV virüsü bağışıklık sistemi hücrelerimize CD4 T lenfositlerimize saldırarak çoğalabilir. Bu çoğalma sürecinde CD4 hücrelerimizi ele geçirmektedir. CD4 hücresinin sayımı testi bağışıklık sistemimizin ne kadar sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. CD4 testinde hücre sayısının düşük çıkması vücudun savunma sisteminin bir çok enfeksiyona açık olduğu anlamına gelmektedir. HIV pozitif bir kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. CD4 hücre sayımı yüksek olan bir HIV pozitif uzun yıllar sağlıklı yaşayabilmektedir. CD4 Testi HIV pozitiflerde fırsatçı enfeksiyon şüphesinin en anlamlı göstergesidir.


CD4 Testi Normal Değerleri

  • CD4 sayısı düşük olduğunda, viral yük genellikle yüksek olur. Bu iyi bir durum değildir
  • CD4 sayısı yüksek olduğunda, viral yük genellikle düşük olur. Bu daha iyi bir durumdur.
  • Eğer CD4 sayınız 500 veya altına düşerse, tedaviye başlamanız gerekir.
  • Tedaviye bağlı olarak, CD4 hücre sayısının yükselip, viral yükün düşmesi beklenir.
  • CD4 hücre sayısı HIV pozitif kişilerde ortalama 500 – 1200 mm3 arasındadır.

CD4 Düşüklüğü

HIV virüsü bulaştıktan sonraki ilk dönemde asemptomatik ilerlemektedir. Bulaştan ortalama 1 hafta sonrasında HIV virüsünün sayısı vücutta giderek artmaya başlar ve bu sürede CD4 T lenfositlerde düşüş CD8 lerde artış başlar. Bu süreçte hastada ateş, boğaz ağrısı, ishal, döküntü, lenf bezi şişmesi gibi belirtiler oluşabilir ve kısa sürede kendiliğinden geçebilir. CD4 hücreleri bir süre sonra yükselmeye başlar ama ilk seviyesine ulaşamaz. Hastalığın sessiz dönemi ( Ortalama 2 – 10 Sene ) CD4 hücreleri 500 mm3 üzerinde kalabilir ancak her yıl hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortalama 50 – 100 hücre/mm3 düşmektedir. Çok nadir görülse de bazı HIV pozitiflerde ( %5 - %8 ) 10 yıl geçmesine rağmen CD4 T lenfositlerde düşüş olmamakta ve HIV/AIDS belirtileri olmamaktadır.

cd4 testi

CD4 Testi Ne Zaman Yapılır?

HIV pozitiflerde HIV RNA PCR testi ile birlikte 3 ayda bir CD4 Testide yapılmaktadır. CD Testi Mavi Laboratuarlar Grubu tüm şubelerinde yapılmaktadır. CD4 Testi 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. CD4 Testİ için açlık ve ya tokluk farketmemektedir.

Güncel Yazılar
Hiv / Aids Belirtileri
Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
HIV pozitif bir partnerle korunmasız cinsel ilişki kuran kişinin farklı bir
Hiv / Aids Testi
AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir

Hiv DUO Ultra Testi
Hiv Duo Ultra testi p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte
Hiv RNA PCR Testi
HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu
Hiv ELISA Testi
Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden