BEL SOĞUKLUĞU TESTİ

image

BEL SOĞUKLUĞU TESTİ

Bel soğukluğu testi cinsel yolla bulaşan Neisserria Gonorrhoeae denilen bakterinin laboratuvar ortamında tespit edilmesini sağlar. Bel soğukluğu testi şüpheli cinsel teması olan kişilerin mutlaka yaptırması gerekir. Bel soğukluğu hem kadın hem erkekleri etkileyen, tedavi edilmez ise tehlikeli sonuçlara yol açabilen bir hastalıktır. Bel soğukluğu yani Gonore cinsel temas yoluyla bulaşır ve erkeklerde idrar yolları iltihaplanması, kadınlarda ise rahim ağzı iltihabına sebep olabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenler arasında bel soğukluğu yer almaktadır.

Bel soğukluğu korunmasız cinsel ilişkiye yaşayan kişilerde daha sık görülür. Birden fazla partner ile cinsel ilişki yaşayan kişilere bulaşma riski artmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre her yıl dünyada 50 milyondan fazla insan bel soğukluğundan etkilenmektedir.

Bel soğukluğuna neden olan Neisserria Gonorrhoeae bakterisi sadece insandan insana direk temas ile bulaşır ve vücudun dışında yaşayamaz. Bu bakterinin yaşayabilmek için nemli ortama ihtiyacı vardır doğal olarak kuru ortamda yaşayamaz.


Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?

Bel soğukluğu korunmasız anal, oral ve vajinal cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Bel soğukluğunun bulaşması için mutlaka cinsel boşalma yaşanmasına gerek yoktur, bulaşma için temas yeterlidir, doğum sırasında anneden bebeğe bile bulaşabilmektedir.

Bel soğukluğu cinsel ilişki dışında dezenfekte edilmemiş seks oyuncaklarıyla da bulaşır. Bel soğukluğuna neden olan bakteriler vücudun dışında etkili olamaz bu açıdan kapı kolu, tuvalet ya da sarılma, kucaklaşma veya birisine dokunmakla bulaşmaz. Bel soğukluğu tedavisi görüp iyileşen kişiler yeniden aynı bakteriyi kaparak hastalanabilirler. Bel soğukluğu kısırlığa yol açabilmektedir.


Bel Soğukluğu Belirtileri

Bel soğukluğu belirtileri şüpheli cinsel ilişkiden ortalama 1 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Bel soğukluğu belirtileri önce hafif sonra şiddetli bir yanma görülmesi, beyaz, sarı ya da yeşil renkte akıntı olması, testis ağrısı, akıntıdan sonra kızarıklık olması, idrara yaparken yanma ve ağrı en sık görülenler arasındadır. Anal bölgede kaşıntı olması, makattan akıntı ya da kan gelmesi, testislerde ağrı ve şişlik görülmesi, boğazlarda ağrı ve lenf bezlerinde şişlik, kasık çevresinde ağrı, adet dışı kanama görülmesi, cinsel ilişki sırasında ağrıda bel soğukluğu belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı hastalarda ise hastalık belirti vermeyebilir. Bel soğukluğu ( gonore ) tedavi edilmez ise kadın da ve erkekte kısırlığa yol açar. Şüpheli bir cinsel ilişki öykünüz var ise mutlaka bel soğukluğu testi yapılmalıdır. Kişinin kendi ve toplum sağlığı açısından bel soğukluğu testi yaptırması önem taşımaktadır.

Bel soğukluğu bulaşmasında tek eşlilik ve cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak büyük oranda korur. Prezervatiflerin tek kullanımlık olduğunu ve yüzde yüz koruma sağlamadığını unutmamalısınız.