Alerji Testi

ALERJİ TESTİ
ALERJİ NEDİR?

Alerji bağışıklık sisteminin besin ya da solunum yoluyla alınan bir maddeye karşı aşırı duyarlılık göstermesi sonucu oluşan tepkimedir. Bu tepkime sonucu oluşan aşırı duyarlılığa alerji denilir. Vücudumuz normalde zararlı olmayan bazı maddelere karşı antikor oluşturarak tepkime verir, sonrasında kişide alerjik belirtiler oluşmaya başlar.
ALERJİ TESTİ

Alerji testi, vücutta oluşan alerjik tepkimenin hangi maddeye karşı olduğunu bulmak için spesifik IgE antikorlarına bakılan kan alınarak yapılan laboratuvar testidir. Alerji testi için açlık tokluk fark etmemektedir. Alerji testi yöntemleri arasında en güvenilir olanı kandan yapılan alerji testidir. Alerjide bağışıklık sistemi vücuda giren yabancı maddelere karşı savaş başlatır ve sonucunda IgE antikoru üretmeye başlar. Kandan alerji testinde IgE ölçümü ile yapılmaktadır.

IgE (Immunglobulin E) vücudun bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir antikordur. Bu antikorların ölçümü ile hangi maddeye karşı alerjinizin olduğunu alerji testi yaptırarak anlamak mümkündür. Alerji testi olarak bilinen IgE testi total ve spesifik olarak yapılabilir. Total IgE vücudun alerjik reaksiyonlara verdiği yanıtı saptamak için kullanılır. Spesifik IgE alerji testi ise, kuşkulanan alerjeni belirler. Alerji testi tek tek ya da panel halinde yapılabilir. Spesifik alerji testlerinde tek tek kuşkulanan alerjen araştırılırken panel testlerde en sık görülen alerjenler solunum ve gıda paneli olarak araştırılır.

Alerji testi için laboratuvarlarımıza başvurarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Alerji testi tüm şubelerimizde uzman doktorlarımız gözetiminde laborantlarımız tarafından yapılmaktadır.
ALERJİ BELİRTİLERİ

Alerji belirtileri arasında hastalarda sıklıkla görülen belirtiler arasında;

 • Deride kaşıntı, kızarıklık ve egzama
 • Hapşırma, öksürme ve burun tıkanması
 • Gözlerde hassasiyet ve akıntı
 • Nefes darlığı, boğazda daralma ve karıncalanma

Bu alerji belirtileri görülmesi ve alerji yapan maddenin tespiti için mutlaka alerji testi yaptırılması önerilir. Alerji belirtilerine yol açan etken madde tek olarak ve ya alerji paneli olarakta bakılabilmektedir. Kişi bu alerji belirtilerine sahipse kuşkulandığı alerjenden uzak durması önerilir. Hastalarda genel olarak gıda alerjisi ( yumurta akı, yumurta sarısı ,inek sütü vb. ) , bitkilere karşı alerji ( ot karışımı , polen vb.) , hayvan kıl , salya ve epitellerine karşı alerji ( kedi , köpek vb.) ve ev tozu alerjisi görülebilir. Alerji belirtileri görüyorsanız mutlaka alerji testi yaptırmalısınız.


EĞER;

 • Cildinizde gözle görülür egzama, sedef, kırmızı kabarık lezyonlar varsa
 • Özellikle mevsim geçişlerinde sık hapşırıyor ve sık hasta oluyorsanız
 • Günlük yaşamı etkileyecek şekilde hapşırık, öksürük, gözlerde hassasiyet şikayetiniz var ise

Mutlaka alerji testi yaptırmalısınız.
ALERJİ TÜRLERİ

 • Besin – Gıda Alerjisi
 • Gıda alerjisi tüketilen yiyecek ve içeceklere karşı oluşan alerji türüdür. En sık süt, bal, fındık, yer fısıtığı, yumurta, tavuk, balık ürünlerinde görülebilir.

 • Polen ve Ot Alerjisi
 • Mevsim geçişlerinde daha sık görülürler. En sık zeytin ağacı, çınar ağacı, söğüt ağacı ve mist otuna karşı alerjiler görülür.

 • Hayvan Alerjisi
 • Evcil ve yabani hayvanların kıl ve epitellerine karşı oluşan alerji türüdür. En sık kedi ve köpek olmak üzere at, koyun , tavuk ve muhabbet kuşuna alerji oluşabilir.

 • Mantar ve Küf Alerjisi
 • Solunum ya da beslenme ile alınabilirler. Küflenmiş peynir, mantar ve çürüyen bitkilerde bulunabilirler.

 • Ev Tozu Alerjisi
 • Ev tozu ve akarlarına karşı oluşan alerjidir. Solunum yolunda belirtiler gösterir.
ALERJİ TESTİ NEREDE YAPILIR?

Alerji testi Fatih, Bakırköy, Beylikdüzü ve Kadıköy de bulunan laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Alerji testi için hastadan alınan kan numunesi yeterli olmaktadır. Kanda alerji testi birçok alerji çeşidine bakılabilir. Kanda alerjene karşı oluşan spesifik IgE antikorları saptanarak teşhis konulmuş olur. Laboratuvarlarımızda kandan alerji testi total ve spesifik IgE ve solunum alerji paneli, gıda alerji paneli, çocuk alerji paneli ve atopik alerji paneli olarak yapılmaktadır. Laboratuvarlarımızda yapılan alerji testi 1 günde sonuçlanmaktadır. Alerji testi sonuçları değerlendirilirken hastanın klinik öyküsü ve belirtileri göz önünde bulundurulmalıdır.
ALERJİ TESTİ NEDEN YAPTIRILMALI?

Bağışıklık sisteminin kontrolü dışında ciddi reaksiyon sonucu gelişen alerjiler bireylerde şoka hatta tedavi edilmediğinde ölüme yol açabilir. Alerji belirtileri dikkate alınmadığında, bireyler üst üste ve ciddi alerjenle karşılaştığında alerjik şok meydana gelebilir. Genel olarak böcek ısırmaları ya da gıda tüketimi sonucu görülür. Tüm vücutta ödem, çarpıntı, mide bulantısı, baş dönmesi, kan basıncında düşüş, mide bulantısı ve kramplar ve nefes almada güçlük gibi ciddi belirtilerle seyredebilir. Alerjen vücuda girişinden saniyeler sonra ya da 1 - 2 saat içerisinde tepkiler görülmeye başlar. Alerjik şok tablosu yaşanmaması için bireylerin önceden alerjenlere karşı tepkileri alerji testi ile mutlaka ölçülmelidir.
ALERJİ TESTİ FİYATI

Alerji testi fiyatı laboratuvar ve hastanelerde yapılan alerji testi ve alerji paneline göre değişkenlik gösterebilir Alerji testi fiyatı testin kapsamına göre değişebilmektedir. Çağrı merkezimizi arayarak güncel alerji testi fiyatı ve alerji panellerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için hasta danışmanlarımızla görüşme sağlayabilir ve alerji testi için randevu alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...