Alerji Testi

ALERJİ TESTİ
ALERJİ NEDİR?

Bağışıklık sisteminin besin ya da solunum yoluyla alınan bir maddeye karşı aşırı duyarlılık göstermesi sonucu oluşan tepkimedir. Bu tepkime sonucu oluşan aşırı duyarlılığa alerji denilir.
ALERJİ TESTİ

Alerji testi kandan yapılabilmektedir. Alerji testi için açlık tokluk fark etmemektedir. Alerji testi yöntemleri arasında en güvenilir olanı kandan yapılan alerji testidir. Alerjide bağışıklık sistemi vücuda giren yabancı maddelere karşı savaş başlatır ve sonucunda IgE antikoru üretmeye başlar. IgE antikorları alerji testi ile ölçülmektedir.

IgE (Immunglobulin E) vücudun bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir antikordur. Bu antikorların ölçümü ile hangi maddeye karşı alerjinizin olduğunu alerji testi yaptırarak anlamak mümkündür. Alerji testi olarak bilinen IgE testi total ve spesifik olarak yapılabilir. Total IgE vücudun alerjik reaksiyonlara verdiği yanıtı saptamak için kullanılır. Spesifik IgE alerji testi ise , kuşkulanan alerjeni belirler. Alerji testi tek tek ya da panel halinde yapılabilir. Spesifik alerji testlerinde tek tek kuşkulanan alerjen araştırılırken panel testlerde en sık görülen alerjenler solunum ve gıda paneli olarak araştırılır.

Alerji testi için laboratuvarlarımıza başvurarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Alerji testi tüm şubelerimizde uzman doktorlarımız gözetiminde laborantlarımız tarafından yapılmaktadır.
ALERJİ BELİRTİLERİ

Alerji belirtileri vücutta kızarıklık, kurdeşen, kabarıklık, egzama, irritasyon ve kaşıntı olarak görülür. Alerji belirtileri arasında hapşırma, öksürme, burun tıkanması, kaşıntı ve akıntı, gözlerde hassasiyet , boğazda daralma ve karıncalanma gibi solunum sistemini de etkileyen alerjiler olabilir. Bu alerji sonucu vücutta ciddi alerji belirtileri görülür ve alerjinin takibi için mutlaka alerji testi yaptırılması önerilir. Birey bu alerji belirtilerine sahipse kuşkulandığı alerjenden uzak durması önerilir. Bireylerde genel olarak gıda alerjisi ( yumurta akı, yumurta sarısı ,inek sütü vb. ) , bitkilere karşı alerji ( ot karışımı , polen vb.) , hayvan kıl , salya ve epitellerine karşı alerji ( kedi , köpek vb.) ve ev tozu alerjisi görülebilir. Alerji belirtileri görüyorsanız mutlaka alerji testi yaptırmalısınız.


EĞER ;

 • Cildinizde gözle görülür egzama, sedef, kırmızı kabarık lezyonlar varsa
 • Özellikle mevsim geçişlerinde sık hapşırıyor ve sık hasta oluyorsanız
 • Günlük yaşamı etkileyecek şekilde hapşırık, öksürük, gözlerde hassasiyet şikayetiniz varsa

Mutlaka alerji testi yaptırmalısınız.
ALERJİ TÜRLERİ

 • Besin – Gıda Alerjisi
 • Gıda alerjisi tüketilen yiyecek ve içeceklere karşı oluşan alerji türüdür. En sık süt, bal, fındık, yer fısıtığı, yumurta, tavuk, balık ürünlerinde görülebilir.

 • Polen ve Ot Alerjisi
 • Mevsim geçişlerinde daha sık görülürler. En sık zeytin ağacı, çınar ağacı, söğüt ağacı ve mist otuna karşı alerjiler görülür.

 • Hayvan Alerjisi
 • Evcil ve yabani hayvanların kıl ve epitellerine karşı oluşan alerji türüdür. En sık kedi ve köpek olmak üzere at, koyun , tavuk ve muhabbet kuşuna alerji oluşabilir.

 • Mantar ve Küf Alerjisi
 • Solunum ya da beslenme ile alınabilirler. Küflenmiş peynir, mantar ve çürüyen bitkilerde bulunabilirler.

 • Ev Tozu Alerjisi
 • Ev tozu ve akarlarına karşı oluşan alerjidir. Solunum yolunda belirtiler gösterir.
KANDAN ALERJİ TESTİ NEREDE YAPILIR?

Alerji testleri için damardan alınan kan numunesi yeterli olmaktadır. Kanda alerji testinde bir çok alerji çeşidine bakılabilir. Kanda alerjene karşı oluşan antikorlar saptanarak teşhis konulmuş olur. Laboratuvarlarımızda kandan alerji testi total ve spesifik IgE yapılmaktadır. Tüm şubelerimizden randevu alarak kandan alerji testinizi yaptırabilirsiniz. Şubelerimizde Total IgE 1 – 2 gün, Spesifik IgE testleri 2 – 3 gün, Alerji panel testleri 7 – 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Test sonuçları değerlendirilirken hastanın klinik öyküsü ve belirtileri göz önünde bulundurulmalıdır.
ALERJİ TESTİ NEDEN YAPTIRILMALI?

Bağışıklık sisteminin kontrolü dışında ciddi reaksiyon sonucu gelişen alerjiler bireylerde şoka hatta tedavi edilmediğinde ölüme yol açabilir. Alerji belirtileri dikkate alınmadığında , bireyler üst üste ve ciddi alerjenle karşılaştığında alerjik şok meydana gelebilir. Genel olarak böcek ısırmaları ya da gıda tüketimi sonucu görülür. Tüm vücutta ödem, çarpıntı, mide bulantısı, baş dönmesi, kan basıncında düşüş, mide bulantısı ve kramplar ve nefes almada güçlük gibi ciddi belirtilerle seyredebilir. Alerjen vücuda girişinden saniyeler sonra ya da 1 - 2 saat içerisinde tepkiler görülmeye başlar. Alerjik şok tablosu yaşanmaması için bireylerin önceden alerjenlere karşı tepkileri alerji testi ile mutlaka ölçülmelidir.
ALERJİ TESTİ FİYATI

Alerji testi fiyatı Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği internet üzerinden paylaşılamamaktadır. Alerji testi fiyatı test kapsamına göre değişebilmektedir. Güncel alerji testi fiyat bilgileri için mesai saatleri aralığında ( 08:30 – 18:30 ) 0850 360 06 05 nolu hattımızdan ulaşarak hasta danışmanlarımızla görüşme sağlayabilir ve alerji fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...