SPERM TESTİ

image

SPERM TESTİ

Sperm testi erkek üreme sağlığı açısından yapılan en önemli testler arasında yer almaktadır. Spermiogram testi erkek üreme sağlığı açısından doktorun tedavi için nasıl bir yol izleyeceğini belirlemesi ve doğru tedaviyi uygulayabilmesi açısından çok önemlidir. Spermiogram testi, sperm testi, meni testi, kısırlık testi gibi birçok değişik isimlerle de halk arasında kullanılmaktadır. Sperm testi erkek üremesi için spermin sayı ve şekil olarak değerlendirilmesini sağlar. Erkek boşalması sonucu ortaya çıkan sıvıya meni denilir. Sperm hücreleri bu meni içerisinde bulunur. Meni içerisinde fruktoz ve diğer maddeler vajina içerisinde sperm hücresinin hareketini kolaylaştırmak için bulunur. Sperm hücresi ne kadar kolay ve hızlı yol alırsa dölleme o kadar kolaylaşmaktadır.


Bir erkeğin sperm kalite ve özelliklerini belirlemek için güncel kaynaklarda sperm testi, 1 er ay ara ile 2 sperm örneğin incelenmesi önerilmektedir. Kaliteli bir sperm testi için 3 – 4 gün cinsel perhizle verilmesi en uygunudur. Kaliteli bir sperm testi için numunenin laboratuvarlarımızda verilmesi daha uygundur. Sperm testini numune vermek için uygun özel odası ve cihaz altyapısı bulunan laboratuvarlarda yaptırabilirsiniz.

Sperm testi bebek sahibi olmak isteyen çiftler tarafından yapılması gerekli bir testtir. Yaklaşık bir sene boyunca düzenli aralıklarla cinsel ilişki yaşayan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan çiftlerde erkekten, doktorların kısırlık için isteyeceği ilk test sperm testidir. Bazı ateşli enfeksiyon hastalıkları da sperm sayı ve kalitesini etkilemektedir. Bu yüzden de doktorunuz sperm testi yapılmasını isteyebilir.


Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi için 3 ila 7 gün arasında cinsel perhiz yapmış hasta laboratuvarlarımızda rahat numune vermesi için özel hazırlanmış odalara alınır. Hastamız rahat bir şekilde numunesini özel sperm kabına verdikten sonra alınan sperm örneği laboratuvarlarımızda otomatik cihazlarda sayım, hareketlilik ve morfoloji incelemesine alınır. Sperm testi yapıldıktan sonra rapor sonucu uzman doktorlarımız tarafından incelendikten sonra oluşturulur.


Sperm Testi Sonucu

Sperm testi sonucu için verilen numune örneğinde laboratuvarlarımızda yapılacak incelemede spermin yapısı yani morfolojisi, hareketliliği motilitesi, pH asit ve baz dengesi açısından, renk, miktar, viskozite, likefaksiyon yani sıvılaşma süresi, mililitredeki sperm konsantrasyonu ve toplam spermin sayısı, lökositlere bakılmaktadır. Doktorlar için önemli olan birçok parametre açısından bakılarak incelenecektir. Verilen örnekte bu parametreler incelendikten sonra sperm sonucunuz uzman doktorlarımız tarafından onaylanarak sperm sonucunuz ortalama 3 saat içerisinde çıkacaktır. Doktorlar üreme sağlığı açısından tedavi planlamasında sperm testinde bu parametrelerin yer aldığı sonuçları tercih etmektedir. Sperm testi raporu düzgün, anlaşılır ve sade bir yapıda olması uzman doktorun tedavisi için çok önemlidir.


Sperm Testi Verilirken Yapılması Gerekenler

Sperm testi verilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Sperm sonucunuzu etkilememesi açısından bunlara dikkat etmelisiniz.

  • Sperm testi için 3 – 7 gün arasında cinsel perhiziniz olmalıdır.
  • Sperm testi verirken acele etmeyin. Yeterince uyarılarak sperm vermeniz önemlidir.
  • Sperm testi numunesi verirken kesinlikle kimyasal bir ürün kullanılmamalıdır.
  • Sperm numunesi verirken size verilen steril kabın içine tamamen numune verilmelidir.

Sperm testi tüm laboratuvarlarımızda Kruger morfoloji yöntemiyle çalışılmaktadır. Sperm testi için laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde hastalarımızın rahat numune verebilmesi için sperm testi odası bulunmaktadır. Sperm testi hakkında çağrı merkezimizden ayrıntılı bilgi ve randevu için hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.