SOLUNUM ALERJİ TESTİ

image

SOLUNUM ALERJİ TESTİ

Solunum alerji testi, sürekli öksürük, hapşırma, nezle, burun tıkanıklığı, solunum zorluğu, kaşıntı ve halsizlik belirtileri yaşayan kişilerde yapılması gereken alerji testidir. Sağlıklı yaşam döngünüzde ciddi ölçüde sıkıntılara düşüren bu alerji belirtileri tamamının sebebi olan alerjen etken mutlaka alerji testi yapılarak teşhis edilmelidir. Polen alerjisi bahar aylarında çok sık görülmektedir. Polen alerjisi kişinin belli polen türlerine karşı verdiği tepkidir. Evinde evcil hayvan besleyen birçok kişide görülebilen kedi alerjisi, köpek alerjisi solunum alerjisine neden olmaktadır.

Solunum alerjileri genelde astım, alerjik rinit, ürtiker ve dermatit gibi alerjik hastalıklara sebep olmaktadır. Bu yüzden solunum alerjisinin tespit edilmesi kişinin sağlığı açısından çok önemlidir. Solunum alerjisine sebep olan etkene bakan tek tek yapılan alerji testleri vardır ama bu yönden tespit edilmesi hem daha zor hem de maddi yönden daha pahalı olabilmektedir. Bu açıdan solunum yolu ile ilgili alerji şüpheniz var ise solunum alerji paneli bakılması daha doğru olacaktır. Solunum alerji paneli birçok solunum alerjisine sebep olan etkene aynı anda bakabilmektedir. Böylece hiç beklemediğiniz bir alerjen etkende panel içinde tespit edilebilmesini sağlamaktadır. Çünkü alerjinize yol açan hiç beklemediğiniz bir etkenden kaynaklı olabilir.


Solunum alerji belirtileri genelde;

  • Burun tıkanıklığı
  • Göz kaşıntı, batma ve sulanması
  • Kronik öksürük
  • Hapşırma
  • Nefes almada zorlanma

Kişilerde görülen bu solunum alerjisi belirtileri genelde kişilerin yaşam kalitesi düşmektedir. Yaşamınızı kısıtlayan bu belirtilerden kurtulmak için alerjen etken mutlaka tespit edilmelidir. Kişinin alerji testi hayatını gözlemleyerek alerji testi öncesinde şüphelendiği alerjenler hakkında bilgi vermesi ön klinik bilgi olarak tercih edilecek alerji paneli seçiminde faydalı olmaktadır.

Solunum alerjisine yol açan birçok etken vardır. Bu etkenleri kısaca genelde;

Otlar ve Polen alerjisi, Küf Mantarları alerjisi, Kedi, Köpek gibi evcil hayvan alerjisi, Ev tozu akarları alerjisidir.

Solunum alerjisine sebep olan alerjeni tespit etmek için laboratuvarlarımızda en çok görülen solunum alerjenleri panel halinde yapılabilmektedir. Böylece alerjinizi tespit etmek daha da kolaylaşmaktadır. Solunum alerji paneli testi tüm laboratuvarlarımızda kan alınarak yapılmaktadır. En son teknoloji cihaz altyapısı ve uzman doktorlarımız gözetiminde alerji testlerimiz kendi laboratuvarlarımızda yapılmaktadır.

Solunum alerji paneli laboratuvarlarımızda 2 günde sonuçlanmaktadır. Solunum alerji paneli testi yapılması için açlık durumu gerekmemektedir. Solunum alerji testlerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.