KOENZİM Q10 TESTİ

image

KOENZİM Q10

Koenzim Q10 vücudumuzda tüm hücrelerimizin içinde doğal olarak bulunan ve besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlayan protein yapısında bir moleküldür. Koenzim hücrede enerji üretiminde kullanılır. Koenzim Q10 aynı zamanda çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Koenzim Q10 çevresel ve yaş faktörleri etkisiyle miktarı vücutta azalmaya başlar. Koenzim Q10 tansiyon, migren, romatoid artirid ve fibromiyalji gibi hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.


Hücrelerdeki enerji üretiminin artmasına fayda sağlayan koenzim Q10 herhangi bir enziminde daha etkili çalışmasını sağlar. Vücut doğal olarak koenzim q10 üretiyor olsa da yaşlanmayla birlikte vücutta koenzim Q10 azalır ve bu durumlarda cildimizde yaşlanma belirtileri görülür. Koenzim Q10 kullanımının cilt üzerinde göstereceği ilk etki, deriye enerji vermesidir. Cildimiz bu enerji üretimi sayesinde sağlıklı ve genç kalır. Enerji üretimi düştüğünde ciltte yaşlanma meydana gelir. İşte, koenzim Q10 bu noktada cildin yaşlanmasını geciktiren bir etki gösterir.


Ayrıca, cildin birçok etkene karşı kendini yenileyebilmesi için koenzim q10 ihtiyacı vardır. Bir diğer önemli nokta ise serbest radikaller denilen maddelere karşı gösterdiği koruyucu etkidir. Serbest radikaller birçok nedenden dolayı cildin yaşlanmasını tetikleyen bir etki gösterir. Sigara, alkol ve hatta hava kirliliğinin cilt üzerindeki olumsuz etkilerinden beslenerek cilde adeta saldıran bu maddelere karşı koenzim q10 koruyucu bir kalkan oluşturur. Koenzim Q10 cilt üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip olan Koenzim Q10, cildimize gerekli olan enerjiyi vererek cildin yaşlanmasını geciktirir ve sağlıklı bir cilt için gerekli ortamı oluşturur.


Koenzim Q10 hücreler tarafından büyümek ve sağlıklı kalabilmek için gerekli enerjiyi sağlamak, ayrıca serbest radikaller denilen zararlı kimyasallara karşı korunmak için kullanılır. Bağışıklık sistemimizi destekleyen etkisi de çok önemlidir. Koenzim Q10, bağışıklık sistemi fonksiyonlarının yeterli düzeyde olmasını sağlayan hücreler üzerinde pek çok önemli fonksiyona sahiptir. Koenzim Q10 bağışıklık sisteminin harekete geçirilmesinde ve fiziksel performansın arttırılmasında önemli rol oynar. C ve B vitaminleri, folik asit, selenyum, çinko gibi çok sayıda mineral ve faktörlerle birlikte, vücudun antioksidan savunmasını güçlendirir. Koenzim Q10’nin sperm hücresi sayısı arttırdığına ve sperm yapısını düzelmesinde etkili olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.


Koenzim Q10 eksikliği belirtileri bağışıklık sistemi zayıflıkları, halsizlik ve yorgunluk, kalp hastalığı problemleri, tansiyon ve kolestrol problemleri, ciltte kuruluk kırışıklık ve yaşlanma etkileridir.


Koenzim Q10 et, balık ve yağlı tohumlar gibi besinler yoluyla alınabilmektedir. Ancak yaşlanma ile birlikte vücutta Koenzim Q10 miktarının azalması ve besinsel kaynaklarının yeterli tüketilmemesi durumunda çiğnenebilir tablet ve şurup formunda besin takviyesi olarak da alınabilmektedir.


Koenzim Q10 testi laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde yapılmaktadır. Koenzim Q10 testi hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu için çağrı merkezimizden hasta danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.