HIV TESTİ

image

HIV TESTİ

AIDS Testi olarak halk arasında adlandırılmasına rağmen laboratuvar biliminde esas ismi HIV testidir. HIV vücuda girdikten sonra ancak HIV Testi yapılarak tespit edilebilir. HIV testi korunmasız şüpheli temas yaşayan herkesin yaptırması gereken bir testtir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi AIDS içinde erken tanının önemi bulunmaktadır. Bu açıdan erken dönemde yapılacak HIV testi hastalığın ilerlemesini, bulaşmasını engeller. AIDS evresine gelmeden tedaviye başlanmasını sağlar. Erken dönemde yapılan HIV testi ile virüsün varlığını tespit ederek ilaç tedavisine bir an önce başlanabilir.

HIV testi için birçok laboratuvar yöntemi bulunmaktadır. Bu test yöntemleri arasında hassasiyet farkı bulunmaktadır. HIV testleri arasında bulunan bu hassasiyet farkı erken dönemde tespit edebilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden HIV testi yaptırmadan önce seçmiş olduğunuz laboratuvarın uzman doktoru ve hasta danışmanlarıyla görüşerek temas sürenize uygun HIV testi tercih etmelisiniz.

HIV virüsünü tespit etmek için birçok laboratuvar test yöntemi vardır. Bunlar için belli bir süre beklemek gerekmektedir. Her test hassasiyetine bağlı olarak belli bir süre geçtikten sonra yapılabilir. Süresinde yapılmayan HIV testi yalancı negatif çıkabilir. Yani aslında vücutta olan virüsü tespit edemeyebilir. Bu açıdan yapılan testin doğru zamanda yapılması çok önemlidir. HIV testlerinde bu süreye pencere dönemi denilmektedir.

HIV testleri arasında çalışma yöntemi ve hassasiyet farkına dayalı olarak HIV pencere dönemleri aşağıdadır;


Elisa Testi – Anti – HIV Testi

Elisa Testi yani Anti – HIV testi için şüpheli temas üzerinden 45 – 90 gün geçtikten sonra yapılabilmektedir. Anti - HIV testi vücutta HIV virüsüne karşı bağışıklık sistemimizin üretmiş olduğu antikorları tespit etmektedir. Antikorların virüse karşı üretilmesi kişinin bağışıklık sistemine ve birçok etkene karşı değişkenlik gösterebilmektedir. Erken dönemde HIV tanısı koymak için bu yüzden antikora bakan elisa testleri yetersizdir. HIV virüsünün tespitinde Dünya sağlık örgütü p24 antijenine bakan testlerin tercih edilmesini önermektedir. Çünkü HIV ne kadar erken tespit edilirse tedaviye başlamak ve bulaşmasını engellemek o kadar kolay olacaktır.


HIV Duo Ultra Testi

HIV Duo Ultra Testi şüpheli cinsel temastan 14. Günden sonra yapılabilmektedir. p24 antijeni ve antikora beraber olarak hassas ve güvenilir olarak bakmaktadır. p24 antijenini çok hassas bir şekilde tespit edebildiği için erken tanı için birçok doktor tarafında önerilen ve güvenilir bir testtir. VIDAS HIV Duo Ultra Testi 4.nesil p24 antijeni ve antikoru bir arada bakan ELFA yöntemi ile çalışan bir testtir. HIV Duo Ultra testi VIDAS cihazlarında çalışılan bir testtir. VIDAS HIV Duo Ultra testi HIV Testleri arasında en yeni ve bilimsel son teknoloji olarak geliştirilmiş bir testtir. HIV p24 antijenini 3 pg/mL de tespit edebilmekte ve özgül güvenilirliği %99.88 olan bir testtir. HIV Duo Ultra testi tüm laboratuvarlarımızda kanınızı verdikten 3 saat içerisinde sonucu çıkmaktadır. Diğer birçok laboratuvar gibi 1 – 2 günde değil erken sürede sonuç verebilmemizin nedeni tüm laboratuvarlarımız da HIV Duo Ultra testi çalışılan VIDAS cihazı bulunmasıdır. Çünkü birçok laboratuvar da VIDAS cihazı bulunmamaktadır ve başka laboratuvarlara kanınızı göndermektedir. Bu yüzden de sonucunuz geç çıkmaktadır. HIV Duo Ultra testi Mavi Laboratuarlar Grubunun tüm şubelerinde yapılmaktadır. Laboratuvarlarımızda HIV Duo ultra testi 3 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.


HIV PCR Testi

HIV PCR Testi şüpheli temastan 9. Günden sonra yapılabilmektedir. Virüsün direk genetik materyali olan HIV RNA sını PCR yöntemi ile tespit etmektedir ve erken tanı için güvenilir bir yöntemdir. Moleküler mikrobiyoloji bölümü bulunan laboratuvarlarda çalışılabilmektedir. HIV RNA PCR testi birçok laboratuvarda alt yapısı ve cihazları yeterli olmadığı için kendi bünyesinde çalışamamaktadır. Anlaşmalı olduğu laboratuvara kan numunesini göndermektedir. HIV PCR Testi kendi laboratuvarlarımızda Moleküler Mikrobiyoloji bölümüzde Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Doktorlarımız gözetiminde çalışılmaktadır. Laboratuvarlarımız Uluslararası Akredite olmuş İç ve Dış Kalite Kontrol Programlarına üyeliği bulunmaktadır. HIV PCR Testi tüm şubelerimizde yapılmaktadır ve 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Laboratuvarlarımız da HIV RNA PCR Testi Real Time PCR cihazı ile yapılmaktadır. Laboratuvarlarımız da çalışılan HIV RNA PCR testinin virüsü saptama hassasiyeti 20 copy/mL’ dir. HIV RNA PCR testi sonucu tüm laboratuvarlarımızda 2 gün de çıkmaktadır. Birçok laboratuvar ve hastane ortalama 10 – 15 günde sonuç vermektedir. Çünkü sizden alınan kanı kendi alt yapısı ve uygun personeli olmadığı için başka laboratuvarlara göndermektedir. Laboratuvarlarımız da PCR alt yapısı olduğu için kendi bünyemizde Enfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzman Doktorlarımız kontrolünde HIV RNA PCR testini çalışmaktayız.


HIV Western Blot Testi – HIV Doğrulama Testi

HIV Western Blot testi herhangi bir HIV testi yöntemi ile pozitif sonuç alındığında yapılması gerekli olan bir testtir. Elisa testi yalancı pozitiflik olabilme ihtimalinden kaynaklı eğer pozitif bir sonuç alındı ise HIV doğrulama testi mutlaka yapılmalıdır. Western Blot testi erken dönemde yapılması uygun görülen bir test değildir. Tarama testlerinde pozitif sonuç alındığında HIV Western Blot testi yapılması gereklidir. HIV Western Blot testi mavi laboratuvarlar Grubunun tüm şubelerinde yapılmaktadır. Laboratuvarlarımızın Moleküler mikrobiyoloji bölümümüzde 2-3 günde sonuç verilmektedir. Eğer HIV pozitif şüpheli bir sonuç aldıysanız bizlere ulaşarak laboratuvarlarımızda çalışılan HIV Western Blot testi için bilgi ve randevu alabilirsiniz.


HIV Testi Nasıl Yapılır?

HIV Testi nasıl yapılır? HIV Testi, damarınızdan alınan kan örneği ile yapılır. HIV testi için alınan kan örneği özel laboratuvar işlemlerinden geçirilerek testler yapılır. HIV testi birçok laboratuvar yöntemiyle yapılabilmektedir. Hangi yöntemle HIV testi yapılması gerektiğini, korunmasız ve şüpheli temasın üzerinden geçen süre belirlemektedir. Şüpheli temas sonrasında geçen süre yapılacak teste ve yönteme göre değişiklik göstermektedir. Her HIV testi yöntemi için beklenmesi gereken belli bir süre bulunmaktadır. Bu süreye pencere dönemi denilmektedir. Pencere döneminde yapılan testler yetersizdir. Tüm testlerde farklı pencere dönemleri bulunmaktadır. HIV Testi yapılmadan öncesinde bu test yöntemleri hakkında bilgilenmeli ve doğru testi doğru zamanda yaptırmalıyız.


Doktorlarımız ve hasta danışmanlarımızla laboratuvarlarımız da görüşerek sizlere HIV Testi konusunda danışmanlık vermekteyiz.


Asla Unutmayın! AIDS Belirtisi Değil, Testi Olur…


Mavi Laboratuarlar Grubu olarak bu konuda hassasiyetinizin farkındayız. 20 senelik tecrübemizle HIV/AIDS konusunda uzman Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorlarımızla sizlerin yanınızdayız…