GIDA İNTOLERANSI NEDİR

image

GIDA İNTOLERANS TESTİ

Gıda intolerans testi gıdayı tükettikten sonra o gıdaya bağışıklık sistemimizin oluşturduğu IgG antikorunun ölçümünü yapan testtir. Gıda intoleransı, tüketilen gıdanın zamanla oluşturduğu IgG antikorlarının artmasıyla ortaya çıkan durumdur.

Gıdaya karşı oluşan IgG antikoru hemen olmasa da birikerek zamanla belirtilere yol açmaktadır. Alerjiye sebep olan IgE antikorları, akut yani hemen gelişen alerjik belirtilerden sorumluyken, IgG aracılı reaksiyonların gelişmesi gıdanın vücuda alınmasından sonra 3 – 4 güne kadar sürer.


Gıda intoleransına sebebiyet veren gıdalara maruz kalındığında başta sindirim sistemi olmak üzere nöroloji, dermatoloji, kas ve iskelet sistemine ilişkin birçok belirti ve hastalığın oluşmasına zemin oluşabilir. Gıda intoleransının uzun süreçte ortaya çıkan etkilerinin en önemli nedeni IgG antikorlarının birikmesidir. Gıda intoleransı birçok kronik hastalığın başta sindirim sisteminde irritabl bağırsak hastalığı, kabızlık, şişkinlik ve ishal gibi etkileri oluştururken, cildimizde egzama, atopik dermatit ve ürtikere neden olabilir. Gıda duyarlılığının neden olduğu enflamasyon nöroloji alanında migren, kronik baş ağrısı ve alzheimer’ın nedeni olabilir. Bunların yanı sıra metabolizma hastalıklarından diyabet ve obezite, kas ve iskelet sistemine ilişkin bazı fibromiyalji ve kronik yorgunluk durumlarının da gıda intoleransı ile ilişkisi bilinmektedir.

Gıda intolerans testi zaman içerisinde giderek artan IgG üretimi ile ortaya çıkan bağışıklık sistemi tepkimesini ölçmektedir. IgG bağlı gıda bileşenlerinin oluşturduğu bağışıklık oranının büyük miktarlarda oluşması, mevcut durumdaki görülen hastalıkların belirtileri dolayısı ile kişinin şikayetlerini ağırlaştırabilir.


Gıda İntoleransı gıdaya karşı oluşan reaksiyonlar sınıflandırmasında Tip III alerji olarak tanımlanmaktadır. Koruyucu sağlık açısından gıda intoleransını tespit etmek ve kişiye özgü beslenme rehberi ile eliminasyon diyet programı uygulamak son derece önemlidir. Kişiye özgü beslenme rehberi ile beslenmek oluşan enflamasyonu azaltıp, ortaya çıkan belirtilerin zaman içerisinde ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Kronik hastalıkların önlenmesi için yeni nesil Mikro Array tabanlı gıda intolerans testleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Vücudumuzda gıda intoleransına karşı oluşan antikorun çoğalması ile oluşan ve bağırsağa zarar veren ve yıkılması zor olan immün komplekslerin oluşumuna neden olur. IgG aracılı gıda intoleransı gelişiminin doğrudan bağırsak bariyerinin artan geçirgenliği ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

IgG4, toplam IgG analizinde çok az miktarda kendini gösterir. Bunun nedeni ise IgG4 kandaki IgG antikorunun toplam yalnızca %4’ünü oluşturmaktadır. Total IgG ve IgG4’e özgü gıda antikorlarının gıda intolerans testlerinde ölçümü aynı klinik faydayı ifade etmemektedir. Sadece IgG4 antikorlarını ölçen gıda intolerans testleri IgG tabanlı oluşan gıda intoleransını belirlemek için kullanılmaması gerektiği birçok ulusal yayında belirtilmiştir.


Gıda İntoleransı Belirtileri

Gıda intolerans belirtileri gıdanın alımı ve oranıyla bağlantılıdır. Alınan gıdanın miktarı gıda intolerans belirtilerinde önem taşımaktadır. Alınan gıda az miktarda ise kişide gıda intolerans belirtileri hemen ortaya çıkmayabilir. İntoleransın nedeni olan gıda az miktarlarda alındığında vücut tarafından tolere edilebilirken yüksek miktarlarda alındığında intolerans oluşabilir. Gıda intolerans belirtileri arasında en çok karşılaşılan mide ağrısı, midede yanma, midede gaz kramp gibi durumlar, baş ağrısı, vücutta halsizlik ve yorgunluk, aşırı sinir durumu, bulantı, kusma ve ishal gibi durumlardır. Eğer bu belirtileriniz var ise gıda intolerans testi yapılması önerilebilir. Kişinin sağlıklı süren yaşamı gıdaya verdiği tepki açısından yaşam kalitesinin bozulmasına kadar gidebilir.


Gıda İntoleransı Testi Mavi Laboratuarlar Grubunun tüm şubelerinde yapılmaktadır. Gıda İntolerans Testi kendi laboratuvarlarımızda çalışılmaktadır. Laboratuvarlarımızda gıda intolerans testi yaptırmak ve ayrıntılı bilgi almak için çağrı merkezimizden hasta danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.