ÇOCUK ALERJİ TESTİ

image

ÇOCUK ALERJİ TESTİ

Çocuk alerji testi, bebeklerde ve çocuklarda solunum ve gıda sebebi olabilen alerjeni tespit etmekte kullanılan laboratuvar testidir. Çocuklarda görülebilen alerjik egzamada en çok gıdalara karşı oluşan alerji belirtisi olabilmektedir. Alınan gıdalar içinde de en sık inek sütü, yumurta ve bal tespit edilmektedir. Solunum yolu ile alınan ev tozu akarlarının da sebep olabildiği gösterilmiştir. Alerjiye sebep olan madde ile temas devam ettikçe çocuklarda döküntü ve kaşıntı artırmaktadır. Alerjiye sebep olan madde ile temasın azaltılması şikâyetlerde azalmaya neden olacaktır. Bu yüzden mutlaka alerjinin sebebi kanda alerji testi yapılarak bulunması önemlidir.


Bebeklerde ve çocuklarda alerji sebebiyle oluşan nezle hırıltı, horlama, burun tıkanıklığı, nefes alamama şeklinde kendini gösterir. Çocuklarda yıl boyu süren alerjik nezleye bağlı gelişen burun tıkanıklığının sonucu olarak tekrarlayan sinüzit ve orta kulakta sıvı birikmesi gibi değişik hastalıklara da yol açabilmektedir. Astıma ve nezleye yol açan alerji sebebi olan madde genelde solunum yolu kaynaklıdır. Alerjik nezle gözlemlenen çocuklarda mutlaka alerji testi yapılmalı ve alerjiye sebep olan etken madde tespit edilmelidir.


Solunum alerjilerinde ev tozu alerjileri çocuklarda çok sıklıkla görülen alerji sebeplerindendir. Çocuğunuz solunum alerjilerinde en çok yastık, çarşaf, yorgan ve evde olan halılardan kaynaklı ev tozu alerjisine yakalanmaktadır. Çocuklar ve bebeklerde en kısa süre de çocuk alerji testi yapılarak tespit edilmesi çocuğunuzun yaşam kalitesi ve sağlığı açısından en doğrusu olacaktır.

Çocuklarda görülen alerjiler genelde solunum ve besin kaynaklı alerjilerdir. Bebeklerde ve çocuklarda kandan alerji testi yapmak çok daha ağrısız ve acısızdır. Alınan kandan birçok alerjen etken maddeye aynı anda bakılabilmektedir. Böylece alerji sebep olan etken çok daha kolay tespit edilmektedir. Bebeklerde yapılan kanda alerji testi 3 aylıktan itibaren yapılabilmektedir. Çocuk alerji testi yetişkinlerde olduğu gibi tek bir alerjene karşıda yapılabilmektedir. Çocuk alerji testi sebep olduğu düşünülen etkene tek tek de bakılabilir ama bu yönden tespit edilmesi hem daha zor hem de maddi yönden daha pahalı olabilmektedir. Bu açıdan çocuklarda alerji şüpheniz var ise çocuk alerji paneli bakılması daha doğru olacaktır. Çünkü çocuğunuzun alerjisi hiç beklemediğiniz bir gıda ve solunum kaynaklı olabilir.


Bebeklerde ve çocuklarda alerjiye sebep olan alerjeni tespit etmek için laboratuvarlarımızda en çok görülen solunum ve gıda alerjenlerine beraber panel halinde bakılmaktadır. Çocuk alerji testi paneli tüm laboratuvarlarımızda kan alınarak yapılmaktadır. Çocuklarda alerji testi için açlık ve tokluk fark etmemektedir. Son teknoloji cihaz altyapısı ve uzman doktorlarımız gözetiminde alerji testlerimiz kendi laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Çocuk alerji testi paneli laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde 2 günde sonuçlanmaktadır.

Çocuk alerji testi paneli hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.