Vitamin D Testi

VİTAMİN D TESTİ
Vitamin D Testi

Vitamin D testi vücuttaki D vitamini düzeyini ölçmek için kullanılan bir kan testidir. D vitamini testi Vitamin D3 25-OH olarak da bilinir. Vücudunuzda yeterli miktarda D vitamini bulunup bulunmadığını merak ediyorsanız Vitamin D testi yaptırabilirsiniz. Bağışıklık sistemimizde etkin rol alan Vitamin D, yağda çözünebilme özelliğiyle vücutta uzun süre depo edilebilir. Vücudumuzun depo ettiği D vitamini miktarını Vitamin D testi ile anlamak mümkündür.
Vitamin D

Vitamin D vücudumuzda bir çok işlevde görevlidir. Vücudumuz her vitamine ihtiyaç duyduğu gibi D vitaminine de ihtiyaç duyar. D vitamini vücudun temel olarak ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve fosfor minerallerinin emilimini sağlar. Vitamin D kemik, kas gelişimi ve güçlenmesi, dişlerin korunmasında rol oynar. Vitamin D bağışıklık sistemine katkı sağlayarak sizi hastalıklardan korumuş olur. Vitamin D belirli kanser tümörlerinin çoğalmasını yavaşlatıp önleyerek sizi kansere karşı da korumuş olur. Vitamin D hücre çoğalmasına yardımcı olduğu için gebelerde belirli aylardan sonra takviyesi ihtiyaç duyulan vitaminler arasındadır. Hamilelikte gözlemlenen Vitamin D eksikliği düşük ve erken doğuma yol açabilir. Doğum sonrası bebeklerde kemik gelişiminde gerilik, bıngıldağın geç kapanması ve bakteriyel hastalıklara karşı dirençsizlik görülebilir.
Vitamin D Kaç Olmalı

Vitamin D kaç olmalı? İdeal D vitamini oranı 30 – 100 ng/mL arasındadır. 30 ng/mL oranından düşük değerler D vitamini eksikliği ve yetersizliği olarak değerlendirilir. Düşük D vitamini oranı birçok hastalığı beraberinde getirebilir. Yeterli D vitamini alımı kemik ve kasların korunmasının yanı sıra vücudun genel sağlık durumu için de çok önemlidir. D vitamini takviyesi için besinlerden ve güneş ışığından faydalanılır.
D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliğinde vücudumuzda bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler ;

  • Halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk
  • Kemik, eklem ve kaslarda ağrı
  • Baş ağrısı
  • Tırnaklarda kırılma
  • Saçlarda dökülme
  • Gözaltı morlukları
  • Üşüme hali
  • Depresyon
  • Sık ruh hali değişkenliği

Bu belirtileri gözlemliyorsanız Vitamin D testi yaptırabilirsiniz. Vücudunuzda d vitamini oranını öğrenip vitamin desteği alabilirsiniz.
Vitamin D Testi Nasıl Yapılır?

Vitamin D testi Nasıl Yapılır? Vitamin D testi kolunuzdan alınan kandan yapılır. Vitamin D testi için alınan kan numunesi laboratuvarda uygun koşullarda çalışılarak kandaki Vitamin D oranı hakkında sonuç verir. Vitamin D Testi için sabah açlığı gerekmektedir. Vitamin D testi Avrupa ve Anadolu yakası şubelerimizde Uzman doktorlarımız gözetiminde laborantlarımız tarafından yapılmaktadır.
Vitamin D Testi Nerede Yapılır?

Vitamin D Testi Nerede Yapılır? Vitamin D testi Mavi Laboratuarlar Grubunun Fatih Çapa, Beylikdüzü Beykent, Bakırköy Ataköy ve Kadıköy Kozyatağı laboratuvarlarımızda uzman doktorlarımız gözetiminde laborantlarımız tarafından yapılmaktadır. Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan tüm şubelerimiz Vitamin D testi için hizmet vermektedir.
Vitamin D Testi Fiyatı

Vitamin D testi fiyatı özel hastane ve laboratuvarlarda 250 TL – 450 TL arasında yapılmaktadır. Vitamin D fiyatı ve diğer vitamin testleriniz için laboratuvarlarımızdan ayrıntılı fiyat bilgisi almak için bizleri çağrı merkezimizden arayabilirsiniz. Vitamin D testi randevusu almak için online randevu sistemimizden randevu alabilirsiniz. Vitamin D testi için sabah aç olmanız gerekmektedir.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...