Torch TestiTorch Testi

Torch Testi içerisinde Toxoplazma testi, Rubella testi, Cmv testi ve Hsv testi bakılmaktadır. Torch testi gebe kadınlarda ve anne karnındaki bebekte ciddi hastalıklara yol açabilen testlerin bütünüdür.

Torch testi içerisindeki hastalıklar uzman doktorlar tarafından hamilelik sürecindeki hastalardan IgG ve IgM antikoru olarak ayrı ayrı ya da birlikte istenilebilir. IgM antikoru ile aktif hastalık kontrol edilirken IgG antikoru ile hastalığın daha önce geçirip geçirilmediği kontrol edilir.
Torch testi içerisinde bakılan enfeksiyon hastalıkları

  • Toxoplazma : Genel olarak çiğ et ve enfeksiyona sahip kedi dışkısı ile temas sonucu bulaşan Toxoplasma gondii isimli parazitin hastalığıdır.
  • Rubella : Kızamıkçık olarak bilinen deride küçük kırmızı kabarcıklarla seyreden virüs hastalığıdır.
  • CMV : Sitomegalovirüs olarak bilinen vücut sıvılarından bulaşan virüs hastalığıdır.
  • HSV : Herpes Simplex Virüs genel olarak cinsel yol ve öpüşme ile bulaşır ve uçuk ile seyreder. HSV Tip 1 ağız bölgesinde uçuklara sebep olurken HSV Tip2 genital bölgede uçuk oluşturur.Torch Testi Neden Yapılır?

Torch testi neden yapılır? Torch testi içerisindeki virüs ve parazit hastalıkları anne ve bebekte ciddi hastalıklara yol açabileceği gibi bebek anne karnındayken düşüklere ve ölüme sebep olabilir. Oluşabilecek hastalıklardan korunmak, hastalığın daha önce geçirip geçirilmediğini öğrenmek ya da aktif hastalığı kontrol etmek amacıyla gebeler mutlaka torch testi yaptırmalıdır.
Torch Testi Nasıl Yapılır?

Torch Testi Nasıl Yapılır? Torch testi için anneden alınan kan numunesi yeterli olmaktadır. Gebeliğin ilk 16 haftasında ya da gebelik öncesinde torch testi yaptırılabilir. Torch testi için açlık veya tokluk fark etmemektedir. Torch testi içerisindeki tüm testleri şubelerimizde kolayca yaptırabilirsiniz.
Torch Testi Nerede Yapılır?

Torch Testi Nerede Yapılır? Torch testi Mavi Laboratuarlar Grubunun Fatih Çapa, Beylikdüzü Beykent, Bakırköy Ataköy ve Kadıköy Kozyatağı şubelerinde yapılabilir. Torch testi için randevu oluşturarak doktorunuzun istediği testleri şubelerimizde yaptırabilirsiniz.
Torch Testi Fiyatı

Torch testi fiyatı hastane ve laboratuarlarda istenilen testlere göre 600 TL - 1500 TL arasında değişmektedir. Doktorlar Torch testi içerisindeki hastalıkları gebelikten önce, gebelik esnasında ya da hem aktif hem geçmiş hastalıkları gözlemlemek amacıyla ayrı panellerde isteyebilirler. Tüm torch testi fiyatları için çağrı merkezlerimizden bize ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...