SPERM TESTİ

Laboratuvarlarda yapılan Spermiogram testi sperm testi, kısırlık testi, meni testi, semen analizi, erkek sperm testi isimlerle de halk arasında kullanılmaktadır. Sperm testi erkek üreme sağlığını gösteren en önemli parametrelerden birisidir. Sperm testi verebilmek için bazı özel şartlar gerekmektedir. Sperm testi için 3 – 7 gün arasında cinsel perhiz süresi uygulanmalıdır. Cinsel perhiz süresince herhangi bir şekilde boşalma olmaması gereklidir. Uykuda, mastürbasyon veya başka bir sebeple boşalma olur ise cinsel perhiz bozulur ve mutlaka tekrarlanması gerekir.

Sperm Testi Nerede Yapılır?

Sperm Testi

Sperm testi İstanbul’da bulunan tüm şubelerimizde çalışılmaktadır. Tüm şubelerimizde sperm testi için özel video görsel oynatılan odalarımız bulunmaktadır. Detaylı sperm testi tüm şubelerimizde 3 saat içerisinde çıkmaktadır. Detaylı spermiyogram testi raporlanması Uzman doktorlarımız kontrolünde yapıldıktan sonra e- mail olarak, online sonuç bölümümüzden ya da rapor aslını tüm şubelerimizden alabilirsiniz. Mavi Laboratuarlar Grubu olarak tecrübemizle, hastalarımızın memnuniyetine önem vererek, Uzman doktor kadromuzla spermiyogram ve hormon testleriniz için en iyi sonucu alabilmeniz için çalışıyoruz.


Sperm testi konusunda tecrübeli ve tam donanımlı bir laboratuvar da yapılmalıdır. Spermiyogram testi kısırlığın nedenini araştırmak amaçlı bu konuda tam donanımlı cihaz ekipmanına sahip, uzman doktor kadrosu bulunan ve Sağlık Bakanlığından ruhsatlı bir laboratuvar da yapılmalıdır.

Sperm testi detaylı olarak raporlandırılmalıdır. Tüm parametrelere bakılmalıdır. Raporlaması tüm doktorların anlayabileceği şekilde olmalıdır.


Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Cinsel perhiz süresi sonrası sperm testi için merkezimizde bulunan özel sperm verme odasında mastürbasyon yöntemi ile size verilen özel numune kabına boşalma gerçekleşmelidir.

Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları sperm testi incelemesinde çok önemlidir ve kesinlikle numune kabının dışarısına taşırılmamalıdır, şayet taşırılırsa laboratuvarımız çalışanlarına bilgi verilmelidir. Sperm testi için merkezimiz dışında numune verilmesi sperm hareketliliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Bazı zorunlu durumlarda sperm örneğinin 30 dakika içinde uygun taşıma koşullarında merkezimizde olması kaydı ile kabul edilebilir. Fakat daha öncesinde sperm örneğinin konulacağı kap merkezimizden temin edinilmelidir, özel numune kabına konulan sperm örneği ağzı sıkıca kapalı olarak vücudunuza temas ederek taşınmalıdır. Sperm testi için dışardan gelen numune aşırı derecede sıcağa ve soğuğa maruz kalmamalıdır.

Sperm Testi

Sperm Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilmeli

Volüm, sperm ph değeri, rengi kokusu, ml deki sperm sayısı, toplam sperm sayısı, ileri hareketlilik, yerinde hareketlilik, hareketsiz, aglünitasyon, lökosit varlığı, immatürgerm ( olgunlaşmamış sperm ) morfoloji yapısı kruger morfolojisi olarak laboratuvarlarımız da uzman doktorlarımız tarafından değerlendirilmekte ve raporlandırılmaktadır.


Kruger Morfolojisi

Merkezimizde sperm testi morfolojisi “Kruger-strict criteria” dediğimiz incelemeye göre değerlendirilir. Kruger kriterleri spermdeki şekil bozukluklarını yani spermin morfolojik yapısını inceleyen mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir. Kruger morfoloji testinde spermler özel boyama yöntemleri kullanılarak baş, boyun ve kuyruk yapıları mikroskobik olarak incelenir. İncelenen spermler normal ve anormal morfoloji olarak değerlendirilmesi yapılır.


Sperm Testi – Spermiogram Testi Kaç Günde Çıkar?

Sperm testi sonucu tüm şubelerimizde ortalama olarak 3 saatte çıkmaktadır. Sperm testi bakılmadan önce akışkan olması beklenir bu süre raporda mutlaka belirtilmelidir. Sperm akışkan hale geldikten sonra mikroskop altında özel bir sistem olan Makler Kamera sistemiyle sayılır. Sayım tamamlandıktan sonra özel boyalarla sperm boyaması yapılır. Boyaması gerçekleşen spermlerin yapısal özellikleri kruger morfoloji yöntemiyle değerlendirilir. Kruger morfoloji değerlendirmesi bitirildikten sonra sperm sonucu raporlanır. Uzman doktorlarımızın onaylamasından sonrasında hastalarımıza sonuç verilmektedir.


Sperm örneği verilirken dikkat edilmesi gerekli kurallar

  • Merkezimizde bulunan özel sperm verme odasında sperm örneğinin içine koyulacağı numune kabı isminiz barkodlanmış olarak verilecektir.
  • Sperm testi için özel odaya girdiğinizde acele etmeyin yeterince uyarıldıktan sonra boşalmanız sperm oranını arttırarak sperm testi sayımı sonucunuzu olumlu yönde etkileyecektir.
  • Boşalma gerçekleşirken spermin tamamı size verilen steril özel numune kabının içine verilmelidir. Özellikle sperm örneğin ilk kısmı, spermin hücrelerinin büyük çoğunluğunu kapsadığı için bu kısmın kaybı sperm testi sonuçlarında ciddi değişikliklere yol açabilir. Böyle bir durum olur ise mutlaka merkezimiz görevlilerine bilgi vermelisiniz.
  • Sperm testi için sperm örneğini verecek kişi ortalama 3-7 günlük cinsel perhiz yapmalıdır. Sperm testi için yapılan cinsel perhiz süresince hiçbir şekilde cinsel temas ve ya mastürbasyon yolu ile boşalmamalıdır.
  • Sperm örneğini vermeden hemen önce mutlaka idrarın tamamen boşaltılması gerekir.
  • Merkezimizde özel sperm verme odalarımızda sperm testi için örneğinizi verirken mastürbasyon esnasında kimyasal içeren krem, kayganlaştırıcı, vazelin, bebek yağı, su, sabun, tükürük vb. gibi maddeler kullanılmamalıdır. Bu ve türevi kimyasal maddeler sperm içine karışması halinde sperm testi sonucunuz da ciddi yönde değişikliklere yol açabilir.
  • Sperm örneğini eğer dışarıdan getirecekseniz merkezimizle iletişime geçmelisiniz.
  • Sperm testi yaptırmaya gelmeden önce merkezimizden telefonla bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Sperm Testi ile ilgili ayrıntılı bilgi için 0850 360 06 05 nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Sperm testi normal değerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sperm testi ( spermiogram ) merkezimiz de Kruger morfoloji yöntemiyle her gün çalışılmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi ve randevu için 0850 360 06 05 nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Güncel Yazılar
Sperm Testi
Sperm testi, erkek kısırlığı için yapılan testler arasında sperm testi en önemlisidir.
Kısırlık Testi
Kısırlık testinin yanı sıra hormonlarla alakalı testlerde istenebilmektedir.
Sperm testi Nasıl Yapılır
Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları çok önemlidir

AMH Testi
AMH, doğrudan yumurtalıktan salgılanan bir glikoproteindir.
Sperm Testi Kaç Günde Çıkar
Özel odada verilen sperm bekletmeden HEMEN incelemeye alınmalıdır.
Sperm Testi Sonucu
Sperm testinde miktar, pH, renk, lökosit varlığı, likefaksiyonu değerlendirilir.