Sperm Testi ( spermiogram ) Normal Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Sperm Testi Normal Değerleri
Sperm Testi Normal Değerleri

Sperm Testi normal değerleri için merkezimiz de WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve Kruger Morfolojisi kriterlerine göre değerlendirme yapılmaktadır. Sperm Testi normal değerleri kısaca aşağıdadır ;


Volüm (Miktar)

Normalde 2-6 ml olmalıdır. Meninin az olması meni kanallarındaki bir tıkanıklığa işaret ediyor olabilir. Spermin miktarı dereceli, konik tabanlı silindir tüplerde veya geniş bir dereceli pipete çekilerek bakılmalıdır.


Konsantrasyon

20.000.000 milyon/ml 'den büyük olmalıdır.


Total sperm sayısı

40.000.000/ejakülat 'dan büyük olmalıdır.


Lökosit

1 milyon/ml 'den küçük olmalıdır.


Likefaksiyon (Sıvılaşma süresi)

Normal bir meni oda ısısında ortalama 40 ila 60 dakika içerisinde likefiye olmalıdır.


Görünüm ve Renk

Sperm normalde homojen, gri-opelasan görünümdedir. Uzun süreli cinsel perhizlerde sarı görünüm olabilir, kahverengi-kırmızı örnekler ise eritrosit yani kan bulunduğunun göstergesidir. Uzun süreli antibiyotik kullanımı sonrası renksiz görülebilir.


Koku

Semen prostat bezinin salgıladığı sperminin oksidasyonundan dolayı "at kestanesi çiçeği" gibi kokar.


Viskozite (Kıvam)

Spermde sıvılaşma olduktan sonra bir pipete çekilip veya cam çubukla kaldırılıp damlaması beklenir. Normalde damla damla gelir. 2cm’den fazla uzaması spermin kıvamının yoğunlaştığını gösterir ki bu durum spermlerin hızını ve konsantrasyon sonuçlarını olumsuz etkileyebilir. Prostat iltihabı ( Prostatit ), Vezikülit gibi kronik enfeksiyonlarda viskozite artmış olabilir. Anti - Sperm Antikor testi istemek faydalı olur.


pH

pH tayini sperm alındıktan en fazla 1 saat içerisinde yapılmalıdır. Sperm testinde normal ph değeri 7.2 - 8.0 dir.


Aglütinasyon

Aglütinasyon spermlerin birbirleriyle değişik yerlerinden yapışmaları demektir. Bu durum immünolojik nedenli bir kısırlık olabileceğine işarettir ve ek testlere gerek kalabilir.


Morfoloji

%30 veya üzerinde normal form
%14 ve üzeri normal yapıda (Kruger kriterlerine göre).


Motilite tayini

Her bir spermin motilitesi 4 derece üzerinden değerlendirilir:
a. ileri-hızlı
b. ileri-yavaş
c. yerinde hareketli
d. hareketsiz


Hareketsiz olan spermlerin ölü mü yoksa canlı olduğu halde hareket mi edemediğini direk sayımla anlayabilmek mümkün değildir. Bunun için HOS testi, Eozin Boyama testi gibi çeşitli laboratuvar testleri kullanılarak hareketsiz spermin durumu belirlenebilir.


Sperm testi (Spermiogram) için daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

SPERM TESTLERİ

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.