Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm Testi Nasıl Yapılır

Hastalarımız tarafından en sık sorulan sorulardan birisidir Sperm Testi Nasıl Yapılır? Kısırlık varlığının araştırılması için sperm testi yapılmadan önce erkek tarafından 3 – 7 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Bu 3-7 günlük cinsel perhiz döneminde hiçbir şekilde boşalma olmamalıdır. Yapılan cinsel perhiz sonrası laboratuvarımız da sperm test için ayrılan özel sperm verme odasında masturbasyon yöntemi boşalma gerçekleşmelidir.

Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları sperm testi incelemesinde çok önemlidir ve kesinlikle numune kabının dışarısına taşırılmamalıdır, şayet taşırılırsa laboratuvarımız çalışanlarına bilgi verilmelidir.

Verilen sperm örneğinde yapılacak sperm testi incelemesinde laboratuvarımızda bulunan uzman teknikerler tarafından mikroskobik incelemesi yapılır. Burada önce spermlerin hızı, daha sonra sayı ve yapısal özellikleri incelenir. Ayrıca eritrosit, lökosit veya yuvarlak hücre varlığı da araştırılır. Normalde yuvarlak hücre sayısı 5 milyondan, lökosit sayısı 1 milyondan az olmalıdır.

Sperm Testinde morfoloji ( şekil ve görünüm ) tayini, motilite ( spermin 1. ve 2. Saatte hareketliliği ) tayini, pH ( asit ve baz ), renk, miktar, viskozite ( akışkanlık ), likefaksiyon (sıvılaşma ) süresi, mililitredeki sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı, lökositler ( enfeksiyon ) parametreleri incelenmektedir. Teknikerler tarafından tamamlanan sperm testi sonucu uzman laboratuvar doktorlarımız tarafından kontrol edildikten sonra sperm testi raporunuz oluşturulacaktır.

Merkezimiz de sperm testi her gün çalışılmaktadır. Sperm testi sonucu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Sperm Testi öncesinde randevu alınması merkezimizde beklemeden işlemlerinizin yapılmasını kolaylaştıracaktır. Sperm Testi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu için 0850 360 06 05 nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Sperm testi deneyimli bu konuda uzman ve iyi bir ekibi olan laboratuvar tarafından yapılması gereklidir.
Sperm testi fiyatı için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

SPERM TESTLERİ

mavilab logo

Bu internet sitesi Mavi Laboratuarlar Grubu tarafından hazırlanmaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.