SPERM TESTİ NASIL YAPILIR

Sperm Testi Nasıl Yapılır

Hastalarımız tarafından en sık sorulan sorulardan birisidir Sperm Testi Nasıl Yapılır? Kısırlık varlığının araştırılması için sperm testi yapılmadan önce erkek tarafından 3 – 7 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Bu 3-7 günlük cinsel perhiz döneminde hiçbir şekilde boşalma olmamalıdır. Yapılan cinsel perhiz sonrası laboratuvarımız da sperm test için ayrılan özel sperm verme odasında masturbasyon yöntemi boşalma gerçekleşmelidir. Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları sperm testi incelemesinde çok önemlidir ve kesinlikle numune kabının dışarısına taşırılmamalıdır, şayet taşırılırsa laboratuvarımız çalışanlarına bilgi verilmelidir.


Verilen sperm örneğinde yapılacak sperm testi incelemesinde laboratuvarımızda bulunan uzman teknikerler tarafından mikroskobik incelemesi yapılır. Burada önce spermlerin hızı, daha sonra sayı ve yapısal özellikleri incelenir. Ayrıca eritrosit, lökosit veya yuvarlak hücre varlığı da araştırılır. Normalde yuvarlak hücre sayısı 5 milyondan, lökosit sayısı 1 milyondan az olmalıdır.

Sperm Testinde morfoloji ( şekil ve görünüm ) tayini, motilite ( spermin 1. ve 2. Saatte hareketliliği ) tayini, pH ( asit ve baz ), renk, miktar, viskozite ( akışkanlık ), likefaksiyon (sıvılaşma ) süresi, mililitredeki sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı, lökositler ( enfeksiyon ) parametreleri incelenmektedir. Teknikerler tarafından tamamlanan sperm testi sonucu uzman laboratuvar doktorlarımız tarafından kontrol edildikten sonra sperm testi raporunuz oluşturulacaktır. Merkezimiz de sperm testi her gün çalışılmaktadır. Sperm testi sonucu hakkında ayrıntılı bilgi almak için TIKLAYINIZ

Sperm Testi Nasıl Yapılır

Sperm Testi öncesinde randevu alınması merkezimizde beklemeden işlemlerinizin yapılmasını kolaylaştıracaktır. Sperm Testi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu için 0850 360 06 05 nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Sperm testi deneyimli bu konuda uzman ve iyi bir ekibi olan laboratuvar tarafından yapılması gereklidir.
Sperm testi fiyatı için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Sperm Testi
Sperm testi, erkek kısırlığı için yapılan testler arasında sperm testi en önemlisidir.
Kısırlık Testi
Kısırlık testinin yanı sıra hormonlarla alakalı testlerde istenebilmektedir.
Sperm testi Nasıl Yapılır
Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları çok önemlidir

AMH Testi
AMH, doğrudan yumurtalıktan salgılanan bir glikoproteindir.
Sperm Testi Kaç Günde Çıkar
Özel odada verilen sperm bekletmeden HEMEN incelemeye alınmalıdır.
Sperm Testi Sonucu
Sperm testinde miktar, pH, renk, lökosit varlığı, likefaksiyonu değerlendirilir.