KISIRLIK TESTİ

Kısırlık testi ( sperm testi ), erkek kısırlığının varlığını anlamak için kullanılan laboratuvar testlerindendir. Erkekte yapılan kısırlık testi doktor tarafından uygulanacak tedavinin nasıl bir yol izleyeceğinin anlaşılması açısından çok önemlidir. Kısırlık testi için merkezimiz de görsel video bulunan özel sperm verme odası bulunmaktadır.

Bir çiftte kısırlık varlığı söz konusu olduğunda bunun sebebinin araştırılması için erkekte ilk olarak kısırlık testi ( sperm testi) yapılır. Kadın kaynaklı kısırlık varlığının araştırılması için kadının yumurtalık fonksiyonlarını gösteren hormon testleri ile birlikte over rezerv testleri (yumurtalık kapasitesi), jinekolojik muayene, ultrasonografi, rahim filmi (hsg), gerekirse histeroskopi, laparoskopi işlemleri yapılır.

Kısırlık durumunda bu testler yapılarak kısırlığın kaynağı araştırılır. Kadın da Adetin 2. ve ya 3. günü yumurtalık (over) fonksiyonlarını gösteren hormon testleri yapılır. Hormon testleri kadının yumurtalık kapasitesi (over rezervi) ve gebe kalma şansı hakkında önemli bilgiler verir. Doktorlar tarafından istenen horman tahlilleri E2, Prolaktin, Fsh, Lh, Tsh ve Progesterondur. Erkeklerde de sperm üretimini etkileyen en büyük faktörlerden biri hormonlardır. Hormonlar, kişilerin libidosunu ve ilişki sırasında sperm sayısını belirlemektedir. Gerektiğin de doktor tarafından hormon testleri erkekten de istenebilir. Erkekte ve kadında yapılacak testler kısırlık tedavisinin başarısı ve planlaması hakkında yol gösterir.

Kısırlık Testi

Kısırlık Testi ( Sperm Testi ) merkezimiz de hergün çalışılmaktadır.

Güncel Yazılar
Sperm Testi
Sperm testi, erkek kısırlığı için yapılan testler arasında sperm testi en önemlisidir.
Kısırlık Testi
Kısırlık testinin yanı sıra hormonlarla alakalı testlerde istenebilmektedir.
Sperm testi Nasıl Yapılır
Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları çok önemlidir

AMH Testi
AMH, doğrudan yumurtalıktan salgılanan bir glikoproteindir.
Sperm Testi Kaç Günde Çıkar
Özel odada verilen sperm bekletmeden HEMEN incelemeye alınmalıdır.
Sperm Testi Sonucu
Sperm testinde miktar, pH, renk, lökosit varlığı, likefaksiyonu değerlendirilir.