ENFEKSİYON KAYNAKLI KISIRLIK

Cinsel yolla bulaşan ve toplumda yaygın olarak görülen Klamidya, Gonore, Mycoplasma ve Üreaplasma gibi cinsel hastalıklar spermin yapısını, hareket kabiliyetini, üretimini engelllemekte ve kısırlığa yol açabilmektedir.Toplum tarafından çok fazla bilinmeyen bu cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklı kısırlıkta her iki partnerin tedavisinin beraber yapılması gereklidir. Tedavi sonrasında enfeksiyonun varlığı tekrar laboratuvar testleri ile araştırılmalıdır.

Klamidya

Cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan olup, hastalığa Chlamydia trachomatis bakterisi neden olmaktadır. Klamidya 25 yaşın altındaki kadın ve erkeklerde en sık görülen cinsel hastalıklardandır. Klamidya kişiden kişiye vajinal, anal veya oral seks ile bulaşabilmektedir. Kadında rahim boynuna, erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanmaya neden olur. Klamidya taşıyan pek çok kişide herhangi bir belirti görülmez . Kadınlarda anormal vajinal akıntı ,idrarda yanma, cinsel ilişki sırasında ağrı, erkeklerde ise penis akıntısı, idrarda yanma şeklinde görülebilmektedir. Klamidyadan korunmanın en kesin yolu şüpheli ilişkiden kaçınılması erkeklerde ve kadınlarda kondom kullanımı, bakterinin bulaşma riskini düşürmektedir. Klamidya testleri, klamidya bakterisinin (Chlamydia trachomatis) vücutta bulunup bulunmadığını ve enfeksiyona neden olup olmadığını göstermek için vücut sıvısı veya idrar örneği kullanır.

Gonore ( Bel Soğukluğu )

Kısırlık enfeksiyon testi

Toplumda belsoğukluğu olarak bilinen gonore cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan biridir. Gonore; penis, vajina, ağız ve anüs temasıyla bulaşabilmektedir. Bakterinin bulaşabilmesi için boşalma gerekmemektedir. Enfeksiyona yakalanmış bir anne doğum sırasında hastalığı bebeğine geçirebilir. Etkeni Neisseria gonorrhoeae olup özellikle üreme sisteminin serviks (rahimağzı), rahim, tüpler ve üretra (idrar yolları) gibi sıcak ve nemli bölgelerinde kolayca çoğalabilmektedir. Ayrıca ağız, boğaz, göz ve anüs bölgelerinde de saptanabilmektedir. Semptomların gözlendiği vakalarda bile gonore belirgin olarak teşhis edilememektedir.


Kadınlarda Vajinal akıntıda artma, İdrarda yanma ve ağrı, erkeklerde ise İdrarda yanma, Penisten beyaz, sarı veya yeşil akıntı, testislerin şişmesi ve ağrıması şeklinde görülebilmektedir. Gonore enfeksiyonundan korunmanın en kesin yolu şüpheli ilişkiden kaçınılması erkeklerde ve kadınlarda kondom kullanımı, bakterinin bulaşma riskini düşürmektedir. Belsoğukluğu bir antibiyotik kürüyle tedavi edilebilir. Tedavi edilmemiş belsoğukluğu ağır komplikasyonlara yol açabilir. Erkeklerde gonore enfeksiyonu kısırlığa neden olabilen testiste iltihaplanmaya yol açabilmektedir.

Mycoplasma ve Üreaplasma

Mycoplasma ve Üreaplasma doğada yaşayan bilinen en küçük tek hücrelilerdir. Diğer mikroorganizmalardan farklı olarak bir hücre duvarı içermezler. Bu özellikleri nedeniyle etkileri genellikle hücre duvarı üzerinde olan pek çok antibiyotiğe karşı dirençlidirler. Yine aynı özellik nedeni ile mikrobiyolojik incelemelerde kullanılan bazı laboratuvar incelemeleri bu mikroorganizmalar üzerinde uygulanamaz. Bugüne kadar izole edilmiş 15 den fazla türü olmakla birlikte sadece 3 tanesi insanlar için özel önem taşır. Bunlar Mycoplasma pneumoniae ile Mycoplasma hominis ve Ureaplasma urealyticum‘dur. M. pneumoniae insanlarda zaatürreye neden olurken diğer ikisi sıklıkla üreme sistemini ilgilendiren hastalıklara neden olurlar.

Kısırlık enfeksiyon testi

Çok küçük olmaları, az miktarda genetik materyal içermeleri ve hücre duvarları olmaması nedeni ile klasik kültür yöntemleri ile tespit edilemezler. Mycoplasma ve Ureaplasma' yı tespit edebilmek için özel kültür işlemleri gereklidir.

Mycoplasma ve Ureaplasma hem erkekte hem de kadında genital enfeksiyona neden olurlar. Yapılan araştırmalarda herhangi bir yakınması olmayan kişilerin %40 'ında kültürlerde mycoplasma ürediği gösterilmiştir. Bu kişilerin %15 'inde M.hominis saptanırken %40-75 'inde U.urealyticum izole edilmektedir. Enfeksiyon doğum sırasında anneden kapılabilir. Yapılan geniş kapsamlı bir çalışmada cinsel yönden aktif ancak herhangi bir yakınması olmayan kadınların %40-80 'inde ureaplasma türleri izole edildiği gösterilmiştir. Yine cinsel yönden aktif ve yakınması olmayan kadınların %21-53 'ünde Mycoplasma tespit edilmiştir.

Güncel Yazılar
Sperm Testi
Sperm testi, erkek kısırlığı için yapılan testler arasında sperm testi en önemlisidir.
Kısırlık Testi
Kısırlık testinin yanı sıra hormonlarla alakalı testlerde istenebilmektedir.
Sperm testi Nasıl Yapılır
Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları çok önemlidir

AMH Testi
AMH, doğrudan yumurtalıktan salgılanan bir glikoproteindir.
Sperm Testi Kaç Günde Çıkar
Özel odada verilen sperm bekletmeden HEMEN incelemeye alınmalıdır.
Sperm Testi Sonucu
Sperm testinde miktar, pH, renk, lökosit varlığı, likefaksiyonu değerlendirilir.