HIV soru ve cevaplar

HIV / AIDS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

HIV (Human Immunodeficiency Virus) İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü)
AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu

İnsan İmmün Yetmezlik Virüsünün (HIV) yol açtığı, bağışıklık sistemini çökertip Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu(AIDS) oluşturan hastalıklar bütünüdür.

HIV/AIDS Son derece bulaşıcı, ölümcül ve kesin tedavisi olmayan bir hastalıklar bütünüdür.

Korunmasız cinsel ilişki(Anal, oral, vajinal) ile, direkt kan yoluyla, anneden bebeğe plasenta yoluyla, ortak enjektör kullanımı ile bulaşabilir.

Oral, vajinal, anal ilişki sırasında doğru kullanılan prezervatif(kondom) bulaşma riskini engeller.

Sadece vajinal ilişki ile bulaşmaz. Oral ilişki, anal ilişki, ortak enjektör kullanımı, anneden bebeğe plasenta yolu ile, direkt kan teması gibi yollarla bulaşabilir.

Korunmasız oral ilişkide bulaş riski vardır.

Korunmasız vajinal ilişkide bulaş riski vardır.

Korunmasız anal ilişki de bulaş riski vardır.

Ortak kullanılan tıraş bıçağı, ustura gibi eşyalarda bulaş riski vardır.

HIV (+) olan Anne, bebeğine bulaştırabilir. Hamilelik esnasında, doğum sırasında veya anne sütü ile bebeğe geçebilir. Anneden bebeğine bulaşmayı en erken safhada tanımlamak ve gerekli önlemleri alabilmek için gebelik öncesi HIV/AIDS Tarama testleri yaptırılmalıdır.

İlk 1 – 6 haftada ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve döküntü gibi grip benzeri belirtiler verebilmektedir. Ama unutulmamalıdır ki 10 sene boyunca hiç belirti vermeden vücutta bulunabilir.

HIV/AIDS ile enfekte olan birey de; Ağız içinde yaralar, pamukçuk, halsizlik, bulantı, ishal ve ateş olabilir. genital bölgenizde yaralar görebilirsiniz. Derinizde döküntüler, lenf bezlerinde şişmeler ve kas, eklem ağrılarına neden olabilir.

Erkeklerde HIV/AIDS belirtileri özellikle ateş, baş ağrısı, halsizlik, pamukçuk, ağızda yaralar, gece terlemeleri, döküntü gibi grip benzeri HIV/AIDS belirtileri görülebilir. HIV/AIDS ile enfekte olan erkeklerin bu virüsü başkalarına bulaştırma riski yüksektir.

HIV/AIDS Hastalığının kadınlarda ki belirtileri erkeklerde ki ile aynıdır. Kadınlarda adet döngüsünde bozulmalar, ara ara kanamalar görülebilir. Ense, koltuk altı ve kasıklarda ki lenf modüllerinin şişmesi de kadınlarda ki HIV/AIDS belirtileri arasındadır.

HIV/AIDS Hastalığı 10 sene boyunca hiçbir belirti vermeden vücutta bulunabilir. Bundan dolayı bu hastalığı kapıp kapmadığınızı ancak test yaptırarak öğrenebilirsiniz

HIV/AIDS Testi şüpheli temasın üzerinden “HIV RNA PCR” testi ile en erken 9.gün ve sonrasında yapılabilir.
HIV DUO ULTRA testi için şüpheli temasın üzerinden minimum 14.gün ve sonrasında bakılabilir.

HIV DUO ULTRA testi 4.Jenerasyon Gelişmiş VİDAS cihazlarında çalışılan özgül güvenilirliği %99.88 olan HIV1 ve HIV2 ye ait antikorları ve aynı zamanda P24 antijenine bakan diğer test yöntemlerine (ELISA,Hızlı kart test) göre çok daha güvenilir sonuç veren şüpheli sonuçtan minimum 14.gün ve sonrasında çalışılabilen bir HIV/AIDS testidir. Merkezlerimize gelerek HIV DUO ULTRA testini yaptırabilirsiniz.

HIV RNA PCR testi diğer HIV/AIDS testleri gibi olmayıp antikor veya antijen araması yapmamaktadır. Direk olarak PCR yöntemi ile çalıştığı için HIV virüsünün RNA’sına bakmaktadır. Virüsün genetik materyaline baktığı için erken dönemde HIV virüsünün tespitinde kullanılır. Şüpheli temas üzerinden en erken 9.gün ve sonrasında yapılabilir ve böylelikle HIV/AIDS tanısında kullanılan en erken tanı testidir.

HIV/AIDS Testi fiyat bilgisi internet üzerinden Sağlık Bakanlığı Yönetmelikleri gereği paylaşılamamaktadır. Fiyat bilgisi almak için tüm şubelerimizi ziyaret edebilir, 0850 360 06 05 numaralı hattımızdan arayıp bilgi alabilirsiniz.

HIV/AIDS Testi şüpheli veya pozitif sonuç çıkması durumunda İleri aşamalar olan HIV RNA PCR ve HIV DOĞRULAMA ( WESTERN BLOT) testi yaptırmalısınız. Bu testler için merkezlerimize başvurabilirsiniz.

P24 Antijeni vücuda bulaştıktan sonra hiçbir zaman kaybolmaz sadece antikorlar tarafından maskelenir. Ve saptanamayacak düzeye gelir. Ancak bu süreçte antikor pozitifliği çoktan oluşmuş olur.

Testin diğer kurumlarda çalışma süresi 1 – 2 gündür. Fakat “HIV DUO ULTRA” testinin çalışılması ve sonuçlanması tüm şubelerimizde 3 saattir.

HIV/AIDS Testi özel bir test olup alınan her kan numunesinde bakılmaz. Bu test için özellikle HIV/AIDS bakılmasını belirtmelisiniz. Merkezlerimize gelerek bu test hakkında detaylı bilgi alabilir ve yaptırabilirsiniz.

HIV/AIDS Testi şubelerimizde özel kan alma alanlarımızda vereceğiniz kan örneğinden; 4.Nesil gelişmiş VİDAS cihazlarında uzman laborantlarımızın denetiminde çalışılmaktadır.

HIV/AIDS Tedavisinde HIV virüsünü tamamen ortadan kaldıran bir tedavi henüz yoktur, ancak HIV virüsünün çoğalmasını kontrol eden ilaçlar vardır. Bu ilaçların genel adı “Antiretroviral ilaçlar”, bu ilaçlarla yapılan tedavi de “Antiretroviral” tedavidir.

HIV/AIDS Testleri T.C Sağlık Bakanlığı Yasaları gereği eczanelerde satışı yapılmamaktadır. Dilerseniz En yakın Mavi Laboratuarlar Grubu şubesine gelerek HIV/AIDS Testinizi yaptırabilirsiniz.

Sizin de aklınızda HIV/AIDS ile ilgili şüpheleriniz, kaygılarınız veya sorularınız varsa Danışmanlık ve Randevu hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

0850 360 06 05 ( TIKLAYINIZ )

Güncel Yazılar
Hiv / Aids Belirtileri
Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
HIV pozitif bir partnerle korunmasız cinsel ilişki kuran kişinin farklı bir
Hiv / Aids Testi
AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir

Hiv DUO Ultra Testi
Hiv Duo Ultra testi p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte
Hiv RNA PCR Testi
HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu
Hiv ELISA Testi
Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden