HbA1c Testi

HbA1c Testi
HbA1c Testi Nedir?

HbA1c Testi diyabet rahatsızlıklarında tip1 ve tip2 diyabet teşhisi konusunda bu rahatsızlığınızı nasıl yönettiğinizi ve nasıl sürdürdüğünüzü ortaya çıkaran bir testtir. Glikolize hemoglobin, A1C veya HbA1c testi gibi birden fazla isme sahiptir. HbA1c testi anlık olarak kan şekeri hakkında bilgi veren parmaktan ölçüm cihazları ile yada kan glikoz testlerinden farklı olarak insan vücudundaki iki ila üç aylık sürenin ortalamasını baz alarak bizlere bilgi sunmaktadır. Bu testin sayesinde diyabet hastalarının tedavi süreçlerini ve gidişatlarını doğru ölçmeleri sağlanmaktadır.

HbA1c testi sayesinde aşırı miktardaki kan şekerine bağlı komplikasyonların araştırılarak önlenmesi ve insülün miktarının ayarlanması mümkün olmaktadır. Parmaklarımızdan iğne veya kan testleri ile yapılan testlerden farklı olarak HbA1c testleri insan vücudundaki gizli şeker ve uyku bozukluklarını da tespit etmeye yaramaktadır.

HbA1c testi açlık veya tokluk farketmeksizin günün her vakti yapılabilen bir test türüdür.
HbA1c Testi Normal Değerleri

HbA1c testi sonucunda, sonuç ne kadar yüksek çıkarsa diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonlardan kaynaklı olan riskler o oranda yüksek olacaktır.

Yaptırmış olduğunuz HbA1c test normal değerleri % 4.0 – 6.0 arasındadır. Sonucunuz % 6.0 veya daha üstünde bir değere sahipse sizin şeker hastalığınız var anlamına gelmektedir.

Eğer bu oran %8 in üzerinde bir seviyede ise diyabet rahatsızlığınızın iyi kontrol edilmediği ve buna bağlı olarak diyabet komplikasyonları konusunda riskinizin oldukça yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Diyabet hastalığına sahip pek çok birey yüzde 7 veya daha düşük bir A1C seviyesini hedeflemektedirler.

Bazı bireyler için daha düşük veya daha yüksek hedefler konulması mümkündür diyebiliriz. Yapılan testinizin sonucunda bu yüzdelerin üzerinde sonuçlar çıkıyorsa size tedavi uygulayan doktorunuz tedavi planınızda değişiklikler uygulayabilir.
HbA1c Testi Nerede Yapılır?

HbA1c Testi Nerede Yapılır? İstanbul Mavi Laboratuarlar Grubu Fatih Çapa, Beylikdüzü Beykent, Bakırköy Ataköy ve Kadıköy Kozyatağı şubelerimizde yapılmaktadır. HbA1c testi için damarınızdan alınan kan örneğinden yapılmaktadır. HbA1c testi sonucunuz çıktığında raporunuzu online sonuç sistemimiz üzerinden alabilirsiniz.
HbA1c Testi Fiyatı

HbA1c testi fiyatı birçok hastane ve laboratuvarda 150 TL – 300 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Çağrı merkezimizi arayarak HbA1c testi fiyatı konusunda bilgi alabilirsiniz. Konusunda. Mavi Laboratuarlar Grubu olarak alanında uzman doktorlarımız ve laborantlarımız ile son teknoloji cihazlarımızla sizlere hizmet vermekteyiz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...