GEBELİK ( HAMİLELİK ) TESTİ
Gebelik ( Hamilelik ) Testi Nedir

Gebelik testi kanda ve ya idrarda HCG Human chorionic gonadotropin adı verilen hormonu ölçmeye yarayan testtir. Gebelik testinde kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani ßeta-HCG ölçümü yapılır.

Gebelik Testi bu hormonun ölçümünü yapmaktadır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli gebelik testiyle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır.
Kanda Gebelik Testi

Kanda gebelik testi idrarda gebelik testine oranla daha güvenilir ve HCG’nin seviyesini saptayabilmektedir. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda gebelik testi yapılarak ß-HCG seviyesi saptanabilir ve gebelik tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.

Kanda yapılan hamilelik testi idrarda gebelik testi oranla daha erken dönemde yapılabilmekte ve gebeliğin haftasını ve seviyesini göstermektedir. Kanda gebelik testi sonuçlarında hamilelik haftası görülebilmektedir.
İdrarda Gebelik Testi

İdrarda gebelik testi yapmak için Kanda B-HCG belli bir eşik seviyesine ulaşması ve idrara çıkmaya başlaması gereklidir. İdrarla yapılan gebelik testi esası bu ß-HCG'nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli gebelik testlerinin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır. Hassas bir gebelik testi idrarda gebeliğin en erken dönemlerindeki düşük seviyedeki ß-HCG'yi tanıyabilirken, hassas olmayan testler gebelik biraz daha ilerleyip idrardaki seviye yükseldiğinde, yani daha geç bir dönemde gebeliği tanıyabilirler.

İdrar gebelik testi pozitif sonucu alındığında gebelik dönemini göstermemektedir. İdrarda gebelik testi sadece negatif ve ya pozitif olarak sonuç vermektedir. Gebelik negatif sonucu veren idrarda gebelik testi bir süre sonra tekrarlanması uygundur ama her iki sonuçta mutlaka bir kanda gebelik testi ile doğrulanmalıdır.

Eczanelerde ya da evlerde kullanılan hazır gebelik testi kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50'lerde olabileceğini göstermektedir.

Laboratuvarda uygulanan kanda gebelik testi ise adet gecikmesinin daha az olduğu zamanlarda da daha güvenilir sonuç verebilmektedir. Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır gebelik testi kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.
Erken Gebelik Testi

Erken gebelik testi yaptırmak laboratuvarlarda yapılan kanda hamileliğe bakan testlerdir. Erken gebelik testi kısa dönemde sonuç verdiği için tercih edilen bir yöntemdir. Erken gebelik testi yaptırmak için Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan ve size en yakın olan laboratuvarlarımıza gelebilir ve 1 saat içerisinde sonucunuzu alabilirsiniz.
Gebelik Testi Nerede Yapılır?

İstanbul merkezli tüm laboratuvarlarımızda Gebelik Testi yapılmaktadır. Sonuçları yaklaşık olarak 1 saat içerisinde verilmektedir. Gebelik Testi için açlık veya tokluk fark etmemektedir Hamilelik testi yaptırmak için 0850 360 06 05 nolu hattımızdan arayarak size en yakın şubemizde gebelik testinizi yaptırabilirsiniz.

Kanda Gebelik testi tüm laboratuvarlarımızda 1 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.
Gebelik Testi Fiyatı

Gebelik testi fiyatı Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği internet üzerinden paylaşılamamaktadır. Gebelik testi fiyatı test kapsamına göre değişebilmektedir. Güncel Gebelik testi fiyat bilgileri için mesai saatleri aralığında ( 08:30 – 18:30 ) 0850 360 06 05 nolu hattımızdan ulaşarak hasta danışmanlarımızla görüşme sağlayabilir ve Gebelik testi fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...