Alerji TestiNİFTY TESTİ

Nifty testi fetal dna testi olarak gebelikte bakılan bebeğin anne karnındayken herhangi bir kromozomal hastalığı olup olmadığını araştıran testtir. Nıpt testi ile hamileliğin 10. Haftasından itibaren bebek doğmadan ve amniyosentez sıvısı alınmasına gerek kalmadan kromozom bozuklukları ön tanı koyulması mümkündür. Nifty testi ikili tarama ya da üçlü tarama testlerine göre daha üstün düzeyde güvenilir sonuçlar vererek kromozom fazlalıklarına bağlı sendromlar hakkında bilgi verir.

Anne karnındaki bebeğin DNAsı gebeliğin yaklaşık 10. Haftasında anne kanına geçmiş olur. Anne kanına geçen DNA hücreleri izole edilerek anne DNA hücreleri ve bebek DNA hücreleri ayrıştırılmış olunur. Edilen bebek DNA hücreleri taranır ve kromozom hastalıkları tanısı koyulur. Bu işlemlerin tümü nifty testi, fetal dna testi ya da prenatal tarama testi gibi farklı isimlerde adlandırılabilir. Nifty testinin bir tarama testi olduğu unutulmamalıdır. Pozitif çıkan kromozomal bozukluklar daha sonradan amniyosentez gibi ileri tetkiklerle kontrol edilmelidir.
NIFTY TESTİ KROMOZOM HASTALIKLARI

Nifty testi ile birlike anneden ve babadan fetüse geçen DNA hücreleri taranır. Nifty testi içerisinde de Trizormi 13, Trizormi 18 ve Trizormi 21 kontrol edilir. DNA hücreleri oluşurken bir kromozomun fazladan oluşmasına trizormi denir. Bu üç trizormi testi güvenilirliği %99 olarak belirlenmiştir.

Trizormi 13 : Patau sendromu olarak bilinir. Trizormi 13 ile doğan bebekler yarık damak ve dudak görünümüne sahiptirler. Organları fonksiyonlarını yerine getiremediği için ömürleri kısadır.

Trizormi 18 : Edward sendromu olarak bilinir. 18. Kromozomda iki yarına 3 kopya oluşması sonucu oluşur. Bebekler düşük sonucu ya da doğum sonrası ilk haftalarda ölürler.

Trizormi 21 : En sık bilinen kromozom hastalığı olan Down Sendromuna sahip olan bireyler diğer trizormi hastalıklarına göre daha uzun süre yaşayabilir. Hastalarda tipik yüz siması, avuç içi derin çizgi belirtileri vardır.

Bunlarla birlikte nifty testi içerisinde diğer mikrodelasyonlar ve cinsiyet fakörleri (Triple X sendromu, Klinefelter sendromu vb.) kontrol edilmektedir.
Neden nifty testi yaptırmalısınız;

  • Tekrarlayan düşük problemleriniz varsa
  • Bir önceki gebeliğinizde kromozom hastalıklı bebek doğurduysanız
  • Ailede bilinen gen mutasyonları varsa
  • 35 yaş üzerindeysenizNifty Testi Nasıl Yapılır?

Nifty testi anne damarından alınan kanla yapılır. Gebeliğin 10. Haftası ve 24. Haftası yapılabilen nifty testi için anneden özel tüplere kan alındıktan sonra bebek DNA sı ve anne DNA sı ayrıştırılır. Ayrıştırılan bebek DNAsı incelenerek belirli trizormiler, mikrodelesyonlar ve cinsiyet faktörleri belirlenir. Nıpt testi %99 oranında güvenilir sonuçlar verse de tarama testi olduğu için test sonuçlarında bir kromozom bozukluğu varsa hasta ve doktoru uygun gördüğü halde ilgili DNA hücresinin ileri tetkiki için amniyosentez sıvısı ile test geni kontrol edilir.

Nifty testi DNA testi olduğu için çalışma süresi rutin testlere göre daha uzundur. Numune verildikten sonra 20 - 25 gün içerisinde test sonuçlanmaktadır.
Nifty Testi Nerede Yapılır?

Nifty testi nerede yapılır? Nifty testi İstanbul’da Fatih, Beylikdüzü ve Kadıköy şubelerimizde yapılmaktadır. Size en yakın şubelerimizden randevu oluşturarak nifty testi yaptırabilirsiniz. Fatih – Beylikdüzü ve Kadıköy şubelerimizden randevu almak için bize çağrı merkezlerimizden ulaşabilirsiniz.
Nifty Testi Fiyatı

Nifty testi fiyatı hastane ve laboratuvarlarda 3000 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir. Nifty testi genetik test parametreleri içerdiğinden laboratuvarlarda ve hastanelerde fiyatı değişkenlik gösterebilir. Güncel fiyat bilgisi ve test hakkında genel bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...