ELİSA TESTİ

elisa testi

Elisa Testi vücuttaki HIV e karşı vücudun üretmiş olduğu antikora bakmaktadır. Elisa testi HIV bulaşı şüphesinden belli bir süre geçtikten sonra yapılmalıdır.

Elisa testi ne zaman kesin sonuç verir?

Anti-HIV antikorlarının virüse karşı oluşabilmesi için belli bir süre geçmesi gereklidir. Ortalama bu süre 6 hafta ile 12 hafta arasında değişebilir.


Elisa Testi Negatif

Eğer erken dönemde yapılırsa elisa testi yalancı negatif sonuç verebilir. Elisa testlerinin antikorları saptayabilmesi için geçen süreye pencere dönemi denir. Kişiye HIV bulaşı olduktan sonra bağışıklık sistemi tarafından virüse karşı antikor üretilir. Şüpheli bir cinsel temastan hemen sonra, elisa testi yaptırmak anlamsızdır. Örneğin HIV ile enfekte olan bir kişide anti-HIV antikorları 6 haftada tespit edilebilir seviyeye ulaşabileceği gibi bu süre bir başka kişide aynı tespit seviyesine gelmesi 12 haftayı bulabilir. Bu süreler öncesinde yapılan elisa Anti-HIV testlerinde alınan negatif sonuçların bir kesinliği yoktur.

Eliza testi

Elisa testi pozitif çıkarsa ne olur?

HIV Elisa testi sadece antikorlara bakar, antikorların oluşması da kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak 12 haftayı bulabilir. Erken dönemde hiv tanısı koymak için hiv elisa testi yetersizdir, p24 antijenine bakmak erken tanı için daha doğru bir seçenek olacaktır. P24, HIV virüsün kendi yapısında bulunan ona özgü bir proteindir. Dolayısıyla testin pozitif olması demek ( eğer test düzgün çalışılmış ise ) kişinin HIV virüsünü aldığını kesin olarak gösterir.

Elisa testi nerede yapılır?

Mavi Laboratuarlar Grubunda, hem antikor hem de antijene birlikte bakan, 3 pg/ ml p24 antijen saptama hassasiyeti olan, %99.88 özgül güvenilirliğine sahip gelişmiş 4.nesil HIV DUO ULTRA testi yapılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarama testi olarak 4.nesil antijen ve antikor bakan testlerin kullanılmasını önermektedir.

Merkezimizde AIDS testi için erken tanı yöntemleri kullanılmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi ve randevu için
0850 360 06 05 nolu hattımızı arayarak hasta temsilcilerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Laboratuvarımızda AIDS Testi yaptırmak için açlık veya tokluk fark etmemektedir.

Güncel Yazılar
Hiv / Aids Belirtileri
Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
HIV pozitif bir partnerle korunmasız cinsel ilişki kuran kişinin farklı bir
Hiv / Aids Testi
AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir

Hiv DUO Ultra Testi
Hiv Duo Ultra testi p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte
Hiv RNA PCR Testi
HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu
Hiv ELISA Testi
Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden