CRP Testi

CRP TESTİ
CRP TESTİ

CRP testi başka bir ifade ile C-Reaktif Protein, vücutta bulunan inflamasyonun varlığının tespit edilmesi için yapılan bir laboratuvar testidir. Bu test hastalığın teşhis edilmesi ve tedavi sürecinin başlaması için bu test gereklidir. Damardan kan alınarak yapılan CRP testi öncesi, kişilerin hiçbir hazırlık yapmasına gerek yoktur. CRP olarak ifade edilen bu protein, karaciğer tarafından sentezlenir. Kanda normal koşullarda düşük seviyelerde olan CRP, yükselmesi halinde ciddi bir enfeksiyon durumu söz konusu demektir. Yüksek enfeksiyon durumu da pek çok hastalığın belirtisi olabilir.
CRP TESTİ NEREDE YAPILIR?

CRP testi nerede yapılır ve tam olarak hangi kurumlarda güvenli şekilde test sonuçlarına ulaşılır konusu, önemli bir detaydır. CRP testi, için Mavi Laboratuvarlar Grubu şubelerinde yapılmaktadır. Doğru ve güvenilir sonuçların elde edilmesi için, bu tip testlerin sağlık kuruluşlarında veya da özel laboratuvar hizmet veren kurumlarda yapılması gerekir. Sağlık kuruluşlarında süreç ve testin sonuçlanması biraz daha yavaş ilerlediği için, özel laboratuvarları tercih edebilirsiniz.

Hem sağlık kuruluşları hem de özel laboratuvarlar arasından doğru seçimin yapılması çok önemlidir. Gelişmiş ve son teknoloji cihazlarla donatılmış laboratuvarlar, her zaman daha isabetli sonuç elde edilmesini sağlar. Bu alanda hizmet veren özel laboratuvarlar, uluslararası standartlara uygun olarak kontrol sistemleri ile donatılmış olmalıdır.
CRP TESTİ NASIL YAPILIR?

CRP testi nasıl yapılır ve sonuç değerlendirilme aşamasında da sizleri nasıl bir süreç bekler bilgi vermek istiyoruz. CRP testi, temelde oldukça basit ve kolay bir testtir. Vücutta herhangi bir bölgede yer alan toplardamardan numune alınabilir. Kan tahlili ile gerçekleştirilen bir testtir. İşlem öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmez ve test yapılırken de aç veya tok olmanızın bir mahsuru yoktur. İstediğiniz saatte, aç veya da tok olarak CRP testi yaptırabilirsiniz. Sadece açken her türlü kan tahlili çok daha etkili sonuç vereceğinden, aç karnına yaptırmanız daha iyi olacaktır.

CRP testi öncesinde, sürekli kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz gerekir. Kullanılan ilaçlar, CRP seviyenizde anormalliklere ve dengesizliklere neden olabilir. Kan yoluyla yapılan bir test olduğu için ortalama birkaç dakika içinde test alım süreci tamamlanacaktır. Testin sonuçlanması genelde aynı gün içinde olurken, bazı durumlarda bir gün sonra da çıkabilir.

CRP testlerinde sizlerden alınan kan, olabildiğince kısa bir sürede laboratuvara gönderilecektir. Oldukça kısa sürede laboratuvara gönderilmeli çünkü kan bekledikçe pıhtılaşma olacak ve bozulma söz konusu olacaktır. Başvurduğunuz özel laboratuvarlar, bu alanda uzman olduğu için zaten süreci en sağlıklı biçimde yönetecektir.
CRP TESTİ YÜKSEKLİĞİ BELİRTİLERİ

CRP testi yüksekliği belirtileri mutlaka bilinmeli ve takip edilmelidir. Çünkü vücutta CRP değerinin yüksek olması aynı zamanda enfeksiyonun yüksek olduğu anlamına gelir. Yapılan CRP testlerinde, seviyenin yüksek çıkması durumunda ek olarak aşağıda yer alan belirtiler ortaya çıkacaktır;


  • Bulantı-kusma
  • Ateş
  • Artmış kalp hızı
  • Uyku problemleri
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Tremor (Titreme)
  • Halsizlik
  • İştahsızlık
  • Baş ağrısı
  • Vücutta şişlik, kızarıklık ve ağrı

CRP testi, birçok test arasında önem açısından ilk sıralarda yer alır. Vücuttaki yüksek enfeksiyon herhangi bir hastalığın belirtisi olmasa dahi çok tehlikelidir. Organlara büyük zarar verir ve çoklu organ yetmezliği gibi sonuçlara neden olur. Bu yüzden düzenli olarak CRP testi yaptırılması ve sonuca göre tedaviye başvurulması gerekir. Normal olarak kabul edilen CRP seviyesi 0,0-5 mg arasındadır. Bunun üzerindeki CRP değeri yüksek kabul edilir.

Tabi yapılan CRP testinizin sonucunu yorumlamak ve uygun bir tedavi belirlemek, uzman doktorun görevidir. Sizler yapılan CRP testlerinizin sonucuna göre kendiniz bir tedavi planlaması yapmamalısınız. CRP testi ve diğer laboratuvar testleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için, bizleri takip edebilirsiniz.
CRP TESTİ FİYATI

CRP testi fiyatı hastane ve laboratuvarlarda 50 TL – 100 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Crp testi fiyatı için talep edilen ücretler aşağı yukarı yakındır. CRP testi fiyatı konusunda çağrı merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Crp testi sonucunuzu online sonuç bölümümüzden alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...