Lütfen Bekleyiniz...

CORONA VİRÜS (COVİD-19) Nedir?

Corona virüs 1960 yıllarında tespit edilen, birden fazla türü olan bir virüs ailesidir. MERS , SARS gibi hastalıklar birer corona virüs türüdür. 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs ise Corona virüs ailesinin yeni bir türüdür. 2019 yılında ortaya çıkması sebebi ile Yeni Corona virüs (COVİD-19) ismi verilmiştir. Halk arasında “Corona,Korona,Corona virüs, Korona virüs, Yeni Corona virüs, COVİD-19” gibi birçok isimle bilinmektedir.


Corona virüs (COVİD19) Nasıl Bulaşır?

Yeni Coronavirüs yani COVİD-19 insandan insana solunum yoluyla küçük damlacıklar yoluyla bulaşabilir. Birçok nesne ve yüzeyde belirli sürelerde bulunabilir. Kişinin bu nesne veya yüzeylere temasının ardından elini ağzına, burnuna, gözüne teması sonucu hastalığı kapmasına neden olabilmektedir.


Corona virüs (COVİD-19) Belirtileri Nelerdir ?

Yüksek Ateş, kuru öksürük ve yorgunluk en yaygın olan belirtilerindendir. Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ishal, tat ve koku kaybı, ciltte kızarıklık gibi belirtiler ise daha nadir olan belirtilerindendir. Belirtiler bakımından bakılacak olursa Grip (İnfluenza) hastalığının belirtilerinden pek bir farkı yoktur. Ortalama olarak Corona ‘ya yakalanan her 5 kişiden 1’i hastalığı ağır olarak geçirmektedir. Nefes darlığı, göğüs ağrısı, uzun süren öksürük gibi belirtiler gören kişilerin acil olarak tıbbı yardım almaları önerilmektedir.

Vidas Hiv Duo Ultra


PCR NEDİR?

PCR yani "Polymerase Chain Reaction" Polimeraz Zincir Reaksiyonu olarak adlandırılan çoğu hastalığın teşhisinde yaygın olarak kullanılan direkt olarak virüsün RNA sına veya DNA sını inceleyen moleküler biyoloji testidir. PCR testleri diğer tarama testlerinde olduğu gibi virüse karşı oluşmuş antikorlara değil de direkt olarak virüsün kendisini inceler. Şuan da halihazırda ülkemizde de pandemiden dolayı COVID PCR testi çok yaygın bir şekilde tanıda kullanılmaktadır.


COVID PCR TESTİ NEDİR?

Corona virüsünün tüm dünya da yayılmasının ardından çeşitli COVID-19 Antikor testleri ve COVID-19 PCR testleri kullanılmaya başlanmıştır. Hastalığın tanısında ilk aşamalardan birisi olarak kullanılan Corona PCR testi tanıda çok önemli yer tutmaktadır. Aktif olarak Corona virüs belirtileri gören kişiler, yurtdışına seyehat edecek olan kişiler, spor müsabakaları öncesinde test yaptırmak isteyen kişilerden PCR testi istenebilmektedir. PCR testi diğer Antikor testleriyle karşılaştırıldığında çok daha kısa sürelerde yüksek güvenilir sonuçlar vermektedir. Sadece Sağlık Bakanlığı onaylı sağlık kuruluşları ve onaylı laboratuarlar Covıd PCR testi çalışabilmektedir.


COVID PCR TESTİ NUMUNE ALIMI NASIL YAPILIR?

Corona virüs için yapılan PCR testinde çoğu kişi numune alımı konusunda tam fikir sahibi olmayabilir. COVID-19 PCR testi çalışılacak olan kişiden boğazdan veya burundan numune alımı yapılabilir.

Swab adı verilen steril, kulak pamuğuna benzer çubuklar ile boğazdan veya burundan sürüntü şeklinde numune alımı yapılmaktadır. Alınan bu sürüntü daha sonrasında kendi özel solüsyonlarının içerisine konularak çalışmaya hazır hale gelmektedir.

Ancak alınan sürüntünün doğru zamanda ve tam anlamıyla doğru bir biçimde alınabilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde doğru şekilde alınamayan sürüntü yanlış sonuçlar alınmasına neden olabilmektedir. Mavi Laboratuarlar Grubu tüm şubelerinde uzman ve alanında eğitimli Laborantlarımız tarafından tüm hijyen kurallarına uyularak numune alım işlemi gerçekleştirilmektedir.


CORONA PCR TESTİ GÜVENİLİRLİĞİ NEDİR?

Corona PCR testi güvenilirliği herkes tarafından genel olarak merak edilen konulardan biridir.

SARS COV-2 Antikor testleri corona virüse karşı oluşmuş olan antikorları tarayan bir testtir eğer kişide antikor oluşmamış ise negatif bir sonuç alınabilmektedir. Ancak COVID PCR testinde direkt olarak virüsün RNA’ sını incelediği için kişi eğer enfekte ise yani hastalığı aktif olarak geçiriyor ise PCR testi ile saptanabilmektedir. PCR testi ile kişi herhangi bir belirti görmese bile kişide COVID hastalığı var ise tespit edebilmektedir.


COVID PCR TESTİ SONUCU NE KADAR SÜRER?

COVID PCR testi Tüm Mavi Laboratuarlar Grubu şubelerinde 1 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.


Antikor Nedir?

Vücuda herhangi bir virüs bulaştığında, direkt olarak bağışıklık sistemini uyaran, bu hastalığa karşı hazırlık yapan ve karşısındaki virüsü bağışıklık sistemi hafızasında tutan lenfoid dokudan üretilen protein molekülleridir. Vücuda herhangi bir bulaş olduğunda ilk olarak antikor üretimi gerçekleşir. Bir nevi vücuda yabancı bir molekül(antijen) girdiğinde savunma sistemimizi uyaran, antijenlere cevap olarak üretilmiş proteinlerdir. Bağışıklık sistemimizin virüslere karşı verdiği yanıttır.


Antikor Testleri Nelerdir?

Daha öncesinde virüsle enfekte olup olmadığını anlamaya yarayan kan testlerine antikor testleri denir. Birden çok antikor testi vardır. Ancak bulaş olup olmadığını anlamımızı sağlayan Ig G ve Ig M testleridir. Bu antikorların oluşumu için belirli bir zaman geçmiş olması gerekmektedir. Kişinin enfekte olduğu zamana bağlı olarak testin kesinliği değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden bulaş zamanı diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi dikkate alınmalıdır.


CORONA Antikor Testi Nedir?

CORONA, ülkemizde ve dünyamızda hızla yayılan pandemi ilan edilen solunum yoluyla küçük damlacıklar ile bulaşabilen ve tedavi edilmediğinde ise ölümle sonuçlanabilen bir RNA virüsüdür.

Vidas Hiv Duo Ultra

Bu hastalığın teşhisinde birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. En yaygın olan ve altın standart olarak kabul edilen test ise “Mikro ELISA veya Kemilüminesans” yöntemi ile çalışılan COVİD-19 Ig G ve COVİD-19 Ig M testleridir. Diğer kart test yöntemlerine göre çok daha güvenilir ve kesin sonuç vermektedir. Bunun nedeni kart testlerde laborant tarafından manuel olarak çalışılır ve sonuç aşamasında çalışan kişinin yorumu önemlidir. Ancak Mikro ELISA veya Kemilüminesans yöntemlerinde cihaz otomatik olarak okuma yaptığı için hatayı payı büyük ölçüde mümkün değildir.


Sizde COVID-19 ‘ u geçirip geçirmediğinizi, hastalığa karşı bağışıklığınızın oluşup oluşmadığını merak ediyorsanız COVID-19 Antikor testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Kişinin SARS COV-2 ( COVID-19) corona virüsü geçirip geçirmediğini antikor testi ile öğrenebilmek mümkündür. Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyuna paylaşılan istatistiksel rakamlar, çoğunlukla belirtili seyreden hastalar için yapılan corona PCR testlerini baz almaktadır. Corona için yapılan PCR testi, hastalığı belirtisiz ( semptomsuz ) geçiren kişiler için yapılmamaktadır. Koronayı belirtisiz olarak toplumda geçiren birçok kişi vardır, bu şekilde corona geçiren kişilerin sayısı belirtili geçirenlere göre çok daha fazladır. Çoğunlukla gençler, kadınlar ve bağışıklık sistemi güçlü kişiler coronayı belirtisiz olarak geçirebilmektedir. Kalp, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalığı olmayan kişiler de aynı şekilde coronovirüsü belirtisiz olarak atlabilmektedirler. Koronayı belirtisiz olarak geçirip geçirmediğinizi Corona antikor testi ile öğrenebilirsiniz.


Corona virüs (COVİD-19 Ig G) Testi Nedir?

CORONA Ig G antikorunun vücutta varlığı kişinin bu hastalığın akut dönemini geçirdiğini ve hafızaya alınan bağışıklığın gösterilmesinde kullanılır. Yani bir başka deyişle kişi bu hastalığı atlatıp atlatmadığı, bu hastalığa karşı bağışıklığının oluşup oluşmadığının kontrolü için kullanılır. Covid-19 Ig G testinin pozitif olarak sonuçlanması %100 olarak kalıcı bağışık olduğu anlamına gelmese de büyük ölçüde önem taşımaktadır. Aşı çalışmalarında antikor varlığını anlamak için son derece yararlı bir testtir.


Corona virüs (COVİD-19 Ig M) Testi Nedir?

CORONA Ig M antikoru testi vücutta anlık akut COVİD19 hastalığının olup olmadığını anlamamıza yarar. Kişinin eğer CORONA Ig M testi pozitif çıkarsa kişi hâlihazırda bu hastalığı geçiriyor demektir. Bu antikor CORONA ile bulaştan sonra vücutta oluşan ilk antikordur. Bulaş sonrasında doğru zamanda yapılan CORONA Ig M testinde pozitif sonuç alınırsa yüksek ölçüde güvenilirlik olsa dahi PCR ve Akciğer tomografisi ile teyitlenmesi önerilmektedir.


CORONA Ig G ve CORONA Ig M Testi Sonuç Süresi Nedir?

Mavi Laboratuarlar Grubu olarak gelişmiş teknolojik altyapımız ile tüm şubelerimizde COVİD-19 Ig G ve COVİD-19 Ig M testlerini çalışmaktayız. Numuneyi verdikten ortalama 1 saat içerisinde sonucunuzu alabilirsiniz.


CORONA Ig G ve CORONA Ig M testleri için Numune Nasıl Alınır ?

Yeni Corona virüs(COVİD-19) testlerinde birçok numune çeşidi vardır. Örneğin burundan sürüntü alımı yapılabilir veya kan numunesinden çalışılabilir. Ancak COVİD-19 Ig G ve Ig M testlerinde kanda antikor varlığı yani bu hastalığa karşı herhangi bir cevap oluşup oluşmadığı araştırıldığı için numune cinsi kandır.


COVID PCR TESTİ, COVID ANTİKOR TESTİ FİYATI NEDİR?

Sağlık Bakanlığı Yönetmelikleri gereği COVID PCR Testi fiyatı ve COVID Antikor Testi fiyatı hakkında internet üzerinden paylaşılamamaktadır.

Corona testi fiyatı için tüm şubelerimizi ziyaret edebilir veya 0850 360 06 05 numaralı hattımızdan arayıp bilgi alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Check Up Nedir
Check-up kişinin sağlıklı olduğunu gösteren bir medikal işlem olarak görülmelidir.
Check Up Nasıl Yapılır
Check up taraması bazı ön hazırlıklar gerektirir. Bu önerileri dikkate aldığınızda işlemleriniz daha hızlı yapılacaktır.
Tam Kapsamlı Check Up
Tam kapsamlı bir check up da amaç bol bol tetkik yaptırıp yüksek rakamlar ödemek değildir.

Kişiye Özel Check Up
Uzman doktorlarımız check up öncesinde başvuran kişi ile konuşur, yaşam tarzı hakkında bilgi edinir.
Check Up Kampanyaları
Titizlik ve makul fiyatlarımız ile dikkat çeken check up paketlerimizde diğer aile bireyleri ekstra %20 indirimli.
Mavi Check Up Paketleri
Yaş, cinsiyet ve mesleklere göre ortak risk faktörlerini belirleyip "check up paketleri" hazırladılar.