BRCA 1 ve BRCA 2 Testi

BRCA 1 ve BRCA 2 TESTİ
BRCA 1 ve BRCA 2 Testi

BRCA 1 ve BRCA 2 testi kişilerin genlerinde meme kanserine karşı yatkınlık olup olmadığının belirlenmesi için yapılan genetik laboratuvar testidir. BRCA 1 ve BRCA 2 genleri insan vücudunda tümör süpresör görevi üstlenen proteinleri üretir. Bu proteinler de hasar gören DNA’nın onarılmasında etkilidir. Genlerden birinde meydana gelen mutasyon durumunda, artık DNA hasarı yerince düzgün onarılmaz. Kişilerde kalıtımsal olarak BRCA 1 ve BRCA 2 genlerinde mutasyon durumu söz konusu olabilir. Bu durumda göğüs ve yumurtalık kanseri riskleri fazla olur. Erken teşhis ve risklerin önlenmesi için öncelikle ailesinde kanser hikayesi olan kişilerin mutlaka gerekli testleri yaptırması gerekir.
BRCA 1 ve BRCA 2 Testi Nasıl Yapılır?

BRCA 1 ve BRCA 2 testi nasıl yapılır? Kanser vakalarında yaşanan artış sebebiyle daha çok merak edilmeye başlamıştır. Vücudumuz için son derece önemli olan BRCA 1 ve BRCA 2 genleri, kanser hücrelerinin yok edilmesi noktasında etkilidir. Bu genler üzerinde kendine özgü kalıtsal mutasyonlar var olabilir. Kişilerin annesinden veya da babasından geçebilen mutasyonlu genler, kişilerde de kanser riskini artırır. Bu mutasyona sahip olan bir ebeveynin çocuklarından her birinin %50 şansla mutasyonlu geni miras alma riski vardır. Bu yüzden de kanser riskinin tespit edilmesi ve önceden gerekli müdahalenin yapılması için mutlaka test yaptırılması gerekir.

BRCA 1 ve BRCA 2 genlerinde mutasyon olup olmadığının tespit edilmesi için, farklı testler uygulanır. Bunun için kişilere uygun DNA testi yapılır. Yapılacak olan DNA testi için de tükürük ve kan örneği alınır. Aslında son derece basit bir işlemdir ve kısa bir sürede bazı kanser türlerine yatkınlığınız olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.
BRCA 1 ve BRCA 2 Testi Nerede Yapılır?

BRCA 1 ve BRCA 2 testi nerede yapılır? Mavi Laboratuarlar Grubunun Fatih Çapa, Beylikdüzü Beykent, Bakırköy Ataköy ve Kadıköy Kozyatağı şubelerinde yapılmaktadır. Yapılan testlerde olumlu, olumsuz ve belirsiz sonuçları ortaya çıkar. Bunların anlamı ise şöyledir;


  • BRCA 1 ve BRCA 2 test sonucunun pozitif çıkması, kişide BRCA1 veya BRCA2’de bilinen zararlı mutasyonun olduğunu gösterir. Tabi bu illa kişilerin meme veya da yumurtalık kanseri olacağını göstermez. Test sonucu pozitif olmasına karşın, hayatı boyunca hiç meme ve yumurtalık kanseri olmamış kadınlar vardır.
  • BRCA testi negatif çıkması, kişide zararlı mutasyonun varlığının olmadığı anlamına gelir. BRCA 1 ve BRCA 2 testinin negatif çıkması da kişinin hayatı boyunca hiç meme ve yumurtalık kanseri olmayacağını garantilemez.
  • Belirsiz sonuca ulaşılması da BRCA1 veya BRCA2’de bir mutasyon olduğu ama bunun kanserle ilişkili olup olmadığı durumunda çıkar.BRCA 1 ve BRCA 2 Testi Kaç Günde Çıkar?

BRCA 1 ve BRCA 2 testi ortalama 1 ay içerisinde çıkmaktadır. Çünkü komplike bir test olduğu için çok kısa sürede çıkmamaktadır. Hatta yapılan testler arasında, en uzun sürede sonuçlanan testlerden birisidir. Ortalama olarak BRCA 1 Ve BRCA 2 olarak test sonucu ortalama 25 gün ile 30 gün arasında çıkmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için bizleri çağrı merkezimizden arayabilirsiniz.
BRCA 1 ve BRCA 2 Testi Fiyatı

BRCA1 ve BRCA 2testi fiyatı özel hastanelerde ve laboratuvarlarda 4000 TL - 7000 TL arasında değişmektedir. BRCA testi ülkemizde Sağlık Bakanlığı ücretsiz tarama test grubunda yer almaz. Bu yüzden de bu tip testlerin SGK kapsamında yer almadığını belirtmemiz gerekir. Yani hangi sağlık kuruluşunda yaptıracak olursanız olun, test için ücret ödemeniz gerekir. Bu yüzden devlet sağlık kurumları yerine özel sağlık kuruluşlarını ve laboratuvarları tercih edebilirsiniz. Testi yaptırdığınız kuruma ve genel olarak yapılacak olan test gruplarına göre fiyatlar belirlenir. Bu yüzden de BRCA 1 ve BRCA 2 test fiyatı için çağrı merkezimizi arayarak bizlerden bilgi alabilirsiniz.

Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...