AMH TESTİ

AMH (Anti - Müllerian Hormon), doğrudan yumurtalıktan salgılanan bir glikoproteindir. 6 mm ye kadar olan yumurta hücrelerinden salgılanır (granülosa hücreleri) . AMH salgısı kız çocuklarında 36. gebelik haftasında başlar, menopoza kadar devam eder. Kadında mevcut yumurta miktarını göstermek amacıyla AMH ölçümü giderek yaygınlaşmakta ve yumurta sayısı ile güçlü bir ilişkisi olduğu düşünülmektedir . Yumurta sayısı azaldıkça kan düzeyleri düşüş gösterir. AMH salgısının yine önemli bir belirteç olan Folikül Stimülan Hormon (FSH) ile bağlantısı yoktur. AMH ölçümlerinin FSH ‘ya oranla bazı avantajları da vardır.

  • Ay içinde herhangi bir zamanda yapılabilir oysa FSH düzeyleri değişkenlik gösterir.
  • Kan östrojen düzeylerinden etkilenmez, FSH ise yüksek östrojenle baskılandığı için, düşük çıkan değerler yanıltıcı olabilir
  • Aydan aya çok büyük değişiklikler göstermez, tek ölçüm yeterli olur. Yaşla beraber azalır.
  • Tedavide alınacak yumurtalık cevabı için ön bilgi verebilir, kötü cevap ya da aşırı uyarılma konusunda yardımcı olabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki AMH düzeyleri gebelik konusunda kesin bir sonuç vermez , menopoz yaşı hakkında da belirleyici değildir , çok düşük AMH düzeylerinde de gebelikler elde edilmiştir.

38 yaşın altındaki normal yumurta sayısına sahip sağlıklı bir kadında kanamanın 3. gününde yapılan kanda AMH değerleri 2.0-6.8 ng/ml dir , ancak polikistik yumurtalığı olan hastalarda yüksek seviyede bulunmuştur.

AMH kadının doğurganlığını ve tedaviye vereceği yanıtı belirlemede yapılır. AMH düzeyleri yumurtalıktaki yumurta sayısıyla bağlantılıdır ,düşük AMH seviyesi olan bir kadın büyük ihtimalle tedaviye kötü yanıt verecektir. Ayrıca düşük AMH düzeyleri azalmış yumurtalık reservi hakkında da bilgi verecektir.

AMH Normal Değeri Kaç Olmalı ?

Aslında kadınlarda antimüllarian hormon normal kan değerinin ne kabul edilmesi gerektiği konusunda net bir görüş birliği olmasa da genel olarak 1-3 ng/ml arası (bazı araştırmacılara göre 2-4 arası) normal kabul edilir.

Bu değerlerin altında ve üstündeki sonuçlar gebelik elde etme başarısının düşük olduğunu gösterir.

AMH Testi Ne Zaman Yapılır ?

AMH kadın ovulatuar siklusu (adet ve yumurtlama döngüsü) süresince ve farklı sikluslar arasında değişiklik göstermez. Yani adetin kaçıncı günü tahlil yapılırsa yapılsın benzer değerler elde edilir, bu nedenle diğer yumurtalık rezerv tahlilleri gibi adetin 3. günü bakılması şart değildir. Adet kanaması olan veya olmayan her dönemde amh testi yapılabilir. Tahlilin aç veya tok karnına yapılması farketmez. AMH Testi diğer kan tahlilleri ile aynı şekilde koldaki damarlardan alınan kan ile yapılmaktadir. AMH Testi için açlık veya tokluk farketmemektedir.

AMH Testi yaptırmak ve daha detaylı bilgi almak için 0850 360 06 05 hattımızdan hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

AMH Testi
Güncel Yazılar
Gıda İntelorans Testi
Yediğiniz bir gıdayı tam olarak sindirememenizden kaynaklanan,
Karyotip Analizi
Kromozomlar 5 özelliğine bakılarak değerlendirilir. Bunlar; uzunluk ...
Kronik Prostatit Testi
Genellikle prostatit, genç erkeklerin hastalığı zannedilir ancak prostatitin...

Prolaktin Testi
Prolaktin testi ile beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bölgeden...
Testesteron Testi
Eriskin erkekte total testosteron testi düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda...
Gebelik testi
Gebelik rahim içinde yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından...