Aids TestiAIDS TESTİ

AIDS Testi olarak bilinmesine rağmen laboratuvar testi olarak gerçeği HIV testidir. HIV Testi halk arasında AIDS Testi veya Elisa testi gibi isimlerle adlandırılmaktadır. AIDS Testi korunmasız şüpheli teması yaşayan herkesin yaptırması gereken bir testtir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi AIDS içinde erken tanının önemi bulunmaktadır. Bu açıdan erken dönemde yapılacak aids testi hastalığın ilerlemesini ve seyrini belirlemektedir. Erken dönemde yapılan hiv testi ile HIV varlığını tespit ederek ilaç tedavisine bir an önce başlanabilir. AIDS Testi için birçok laboratuvar yöntemi bulunmaktadır. Bu test yöntemleri arasında hassasiyet farkı bulunmaktadır. Bu yüzden AIDS testi yaptırmadan önce seçmiş olduğunuz laboratuvarın uzman doktoru ve hasta danışmanlarıyla görüşerek temas sürenize uygun AIDS testi tercih etmelisiniz.

Hiv Testi yapmak için birçok laboratuvar yöntemi vardır. Bunlar için belli bir süre beklemek gerekmektedir. Bu süreye pencere dönemi denilmektedir. Bunlar arasında;

Elisa Testi yani anti hiv testi için şüpheli temas üzerinden 45 – 90 gün geçtikten sonra yapılabilmektedir. Anti HIV testi vücutta HIV karşı üretilmiş antikorları tespit etmektedir. Antikorların virüse karşı üretilmesi kişinin bağışıklık sistemine ve birçok etkene karşı değişkenlik gösterebilmektedir.

HIV Duo Ultra Testi şüpheli cinsel temastan 14. Günden sonra yapılabilmektedir. P24 antijeni ve antikora beraber olarak hassas ve güvenilir olarak bakmaktadır. P24 antijenini çok hassas bir şekilde tespit edebildiği için erken tanı için birçok doktor tarafında önerilen ve güvenilir bir testtir. HIV Duo Ultra Testi 4.nesil p24 antijeni ve antikoru bir arada bakan ELFA yöntemi ile çalışan bir testtir. HIV Duo Ultra testi VIDAS cihazlarında çalışılan bir testtir. VIDAS HIV Duo Ultra testi AIDS Testleri arasında en yeni ve bilimsel son teknoloji olarak geliştirilmiş bir testtir. HIV p24 antijenini 3 pg/mL de tespit edebilmekte ve özgül güvenilirliği %99.88 olan bir testtir. HIV Duo Ultra testi tüm şubelerimizde yapılmaktadır. Laboratuvarlarımızda 3 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

HIV PCR Testi şüpheli temastan 9. Günden sonra yapılabilmektedir. Virüsün direk genetik materyali olan HIV RNA sını PCR ile tespit etmektedir ve erken tanı için güvenilir bir yöntemdir. Moleküler mikrobiyoloji bölümü bulunan laboratuvarlarda çalışılabilmektedir. HIV RNA PCR testi birçok laboratuvarda alt yapısı ve cihazları yeterli olmadığı için kendi bünyesinde çalışamamaktadır. Anlaşmalı olduğu laboratuvara kan numunesini göndermektedir. HIV PCR Testi kendi laboratuvarlarımızda Moleküler Mikrobiyoloji bölümüzde Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Doktorlarımız gözetiminde çalışılmaktadır. Laboratuvarlarımız Uluslararası Akredite olmuş İç ve Dış Kalite Kontrol Programlarına üyeliği bulunmaktadır. HIV PCR Testi tüm şubelerimizde yapılmaktadır ve 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Western Blot testi herhangi bir hiv testi yöntemi ile pozitif sonuç alındığında yapılması gerekli olan bir testtir. Elisa testi yalancı pozitiflik olabilme ihtimalinden kaynaklı HIV doğrulama testi mutlaka yapılmalıdır. Western Blot testi erken dönemde yapılması uygun görülen bir test değildir. Tarama testlerinde pozitif sonuç alındığında HIV Western Blot uygulanması gereklidir. Western Blot testi tüm laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Moleküler mikrobiyoloji bölümümüzde 2-3 günde sonuç verilmektedir. Eğer HIV pozitif şüpheli bir sonuç aldıysanız bizlere ulaşarak laboratuvarlarımızda çalışılan western blot testi için bilgi ve randevu alabilirsiniz.
AIDS Testi Nerede Yapılır?

AIDS Testi Nerede Yapılır? AIDS Testi İstanbul laboratuvarlarımızda Mavi laboratuarlar Grubu Fatih Çapa şubemizde, Beylikdüzü Beykent şubemizde ve Kadıköy Kozyatağı şubemizde yapılmaktadır. AIDS Testi için tercih ettiğiniz laboratuvarın cihaz alt yapısı, sistemleri ve tıbbi kadrosu yeterli olması gerekmektedir. Uzman doktorlarımız ve bu konuda uzmanlaşmış tıbbi laboratuvar kadromuzla sizlere
AIDS Testi Nasıl Yapılır?

AIDS Testi nasıl yapılır? AIDS Testi, damarınızdan alınan kan örneği ile yapılır. AIDS testi için alınan kan örneği özel laboratuvar işlemlerinden geçirilerek testler yapılır. AIDS Testi birçok laboratuvar yöntemiyle yapılabilmektedir. Hangi yöntemle AIDS testi yapılması gerektiğini, korunmasız ve şüpheli temasın üzerinden geçen süre belirlemektedir. Şüpheli temas sonrasında geçen süre yapılacak teste ve yönteme göre değişiklik göstermektedir. Her AIDS testi yöntemi için beklenmesi gereken belli bir süre bulunmaktadır. Bu süreye pencere dönemi denilmektedir. Pencere döneminde yapılan testler yetersizdir. Tüm testlerde farklı pencere dönemleri bulunmaktadır. AIDS Testi yapılmadan öncesinde bu test yöntemleri hakkında bilgilenmeli ve doğru testi doğru zamanda yaptırmalıyız.
AIDS Testi Fiyatı

AIDS Testi fiyatı 2023 laboratuvar ve hastanelerde yapılacak teste göre 200 TL – 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu testlerin tercihi şüpheli temasınızdan geçen süreye göre değişmektedir. Doğru zamanda doğru aids testi yapmak önemlidir. Bu yüzden aids testi fiyatı değil size uygun ve doğru zamanda aids testini yapmak önemli olandır. Laboratuvarlarımızı arayarak sizlere uygun aids testi fiyatı öğrenebilir ve randevu alabilirsiniz.

Doktorlarımız ve hasta danışmanlarımızla laboratuvarlarımız da görüşerek sizlere AIDS testi konusunda danışmanlık vermekteyiz.

Asla unutmayın! AIDS Belirtisi Değil Testi Olur…

Mavi Laboratuvarlar Grubu olarak bu konuda hassasiyetinizin farkındayız. 20 senedir AIDS konusunda tecrübeli Enfeksiyon Hastalıkları Doktorlarımızla sizlerin yanınızdayız…

Güncel Yazılar
Hiv / Aids Belirtileri
Aids belirtileri virüs vücuda girdikten sonra her evrede farklılıklar
Hiv / Aids Nasıl Bulaşır
HIV pozitif bir partnerle korunmasız cinsel ilişki kuran kişinin farklı bir
Hiv / Aids Testi
AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir

Hiv DUO Ultra Testi
Hiv Duo Ultra testi p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte
Hiv RNA PCR Testi
HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu
Hiv ELISA Testi
Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden