SOLUNUM YOLU PANELİ

  • Ana Sayfa
  • Solunum Yolu Hastalıkları Paneli
image

ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI

Üst solunum yolu hastalıkları belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, ishal, burun akıntısı, görülmektedir. Tedavi için hastalıkların tanısı kritik önem taşımaktadır. Üst solunum yolları hastalıklarında hızlı antijen testleri kullanılarak tanı konulup tedaviye başlanması hastalığın bulaşması ve kişinin tedavisi için önemlidir.

Üst solunum yolu hastalıklarında etken yetişkinlerde genelde viral patojenlerdir. Çok az üst solunum yolu hastalığı bakteriyel bir nedene bağlıdır. Yine, bakteriyel komplikasyonlar %1’in altında görülmektedir. Buna rağmen üst solunum yolu hastalığı düşündüren belirtileri olan hastalara antibiyotik reçete edilmektedir. Gereksiz antibiyotik kullanımını engellemek ve doğru tedaviyi uygulamak için için üst solunum yolu hastalıklarına sebep veren enfeksiyonun viral veya bakteriyel tanısı konulmalıdır.


Solunum Yolu Hastalıkları Paneli

Solunum yolu hastalıkları panelimiz içinde aşağıda ki virüslere bakılmaktadır. Boğaz ve burnunuzdan alınan numune laboratuvarlarımızda çalışılarak kısa sürede sonuçlanmaktadır.


Influenza A ( H1N1 )

Domuz gribi olarakta bilinen Influenza A virusu, solunum yolu hastalıklarında en yaygın görülen virüstür. Influenza A virüsü hasta kişiden sağlıklı kişiye solunum yolu salgıları ile bulaşabilmektedir. İnfluenza A belirtileri arasında boğaz ağrısı, öksürük, ateş, tireme ve halsizlik görülebilir. İnfluenza A nedeni olan grip çok ağır seyredebilmektedir.


Influenza B

Influenza B nedeni olan üst solunum yolu hastalığı grip halk arasında mevsimsel grip olarak anılmaktadır. Influenza B virüsü de grip enfeksiyonlarına neden olabilir ve solunum yolu salgıları yoluyla yayılır. Influenza B virüsü İnfluenza A virüsünden daha az yaygın olsa da, belirtileriçok fazla benzer. Influenza B nedeni olan grip diğer grip türlerine göre daha hafif semptomlarla atlatılabilir.


Sars Cov-2 Covid-19

COVID-19 enfeksiyonu, en son tüm dünyada pandemi yapan, çok kolay bulaşan ve ciddi üst solunum yolu hastalıklarına yol açan bir virüstür. Covid – 19 virüsü ile enfekte olan hastalar en başta hafif belirtiler gösterebilir daha sonra bu belirtiler artar ve hastalığın seyri kişide ağırlaşabilir. Özellikle yaşlı veya bağışıklık sistemi kaynaklı hastalığı olan kişilerde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.


Respiratory Syncytial Virus ( RSV )

RSV, solunum yoluna tutunan bir virüstür. RSV basit soğuk algınlığı benzeri gibi genelde hafif geçirilen üst solunum yolu hastalıklarının en yaygın sebebidir. Küçük çocuklar ve bebeklerde sık olarak RSV görülmektedir. RSV çocuklar, bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda ağır ve ciddi akciğer hastalıklarına yol açabilmektedir. Bu virüs, solunum yolu salgıları yoluyla yayılır.


Adenovirüs

Adenovirüs insanlarda üst solunum yollarını etkileyen, hafif veya şiddetli akciğer hastalıklarına sebebiyet veren bir virüstür. Adenovirüs en sık bulaşma şekli hasta kişinin salgıları, öksürme ve hapşırma ile sağlıklı kişiye bulaşabilmektedir. Adenovirüs belirtileri arasında ateş, öksürme, halsizlik, ishal, kusma görülmektedir.


Laboratuvarlarımızın tüm şubelerinde Solunum Yolu Hastalıkları Paneli yapılmaktadır. Solunum yolu hastalıkları panelimiz hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu için çağrı merkezimizden hasta danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.