GIDA ALERJİ TESTİ

image

GIDA ALERJİ TESTİ

Gıda alerji testi, kaşıntı, döküntü, cilt şikâyetleri, boğazda yanma ve şişme, karın ağrısı, halsizlik, baş ağrısı, migren, gaz, şişkinlik, gibi sindirim sistemi şikâyetleri yaşayan kişilere gıda alerji testi yapılabilir. Gıda alerjisinde öne çıkan bu belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka alerji testi yaptırması gereklidir. Gıda alerjisi alınan gıdaya bağlı olarak bağışıklık sisteminin tepki göstermesidir. Sağlımız açısından çok fazla faydası bulunan pek çok besin, içeriğindeki bileşenlerden kaynaklı olarak kimi kişilerde alerjik tepkimelere yol açabilir. Gıda alerjisi çocuklarda ve yetişkinlerde değişik şikâyetlere yol açabilmektedir. Gıda alerjisi belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Birçok besin alerjisi olabilmesine rağmen genel olarak gıda tüketim alışkanlığımıza bağlı olarak süt alerjisi, yumurta alerjisi, bal alerjisi, fındık alerjisi, fıstık alerjisi, ceviz alerjisi, çilek alerjisi, balık alerjisi ve kabuklu deniz ürünleri alerjisi, mercimek alerjisi, buğday alerjisi, nohut alerjisi, soya alerjisi ve et alerjisi görülmektedir. Alerjinize sebep olan gıda tespit edilerek bu gıdadan uzak durulması yaşam kalitenizi yükseltecektir.


Gıda alerjisi belirtileri arasında en sık olarak cildinizde kaşıntı, yanma, kızarıklık, ürtiker, burunda tıkanıklık, hapşırma, kaşıntı, nefes darlığı, hırıltı, öksürük, göğüste sıkışma, küçük çocuk ve bebeklerde besini reddetme, bulantı, kusma, yutmada zorluk, karın ağrısı, kramplar, kanlı veya mukuslu ishal, çarpıntı, bayılma besin alerjisine bağlı belirtilerdir. Besin alerjilerinde nadir de olsa hayati öneme sahip anafilaksi ortaya çıkabilir. Bu açıdan alerji hiç küçümsenmeyecek bir hastalıktır bu yüzden çok dikkatli olmak gereklidir.

Kişilerde görülen bu gıda alerji belirtileri sonucunda genelde kişilerin yaşam kalitesi düşmektedir. Bundan kurtulmak için alerjiye sebep olan gıda mutlaka tespit edilmelidir. Kişinin hayatını gözlemleyerek alerji testi öncesinde şüphelendiği gıdalar hakkında bilgi vermesi ön klinik bilgi olarak tercih edilecek alerji paneli seçiminde faydalı olmaktadır.


Gıda alerjisi sebebi çoklu besin kaynaklı da olabilmektedir. Yani aynı anda birçok gıdaya karşı alerjiniz olabilmektedir. Bu yüzden gıda alerji paneli yapılarak birçok alerjiye aynı anda bakılması önerilmektedir. Bunun nedeni hem kısa sürede kesin teşhisi koyabilmek hem de tek tek test yapılması yerine gıda alerji paneli yaparak daha az maliyetle alerjiye sebep olan gıdaları tespit etmek daha kolay olacaktır.


Gıda alerjisine sebep olan alerjeni tespit etmek için laboratuvarlarımızda en çok görülen gıda alerjenlerine panel halinde bakılmaktadır. Gıda alerji paneli tüm laboratuvarlarımızda kan alınarak yapılmaktadır. Gıda alerji testi yaptırmak için açlık veya tokluk fark etmemektedir. En son teknoloji cihaz altyapısı ve uzman doktorlarımız gözetiminde gıda alerji testlerimiz kendi laboratuvarlarımızda yapılmaktadır.

Gıda alerji paneli laboratuvarlarımızda 2 günde sonuçlanmaktadır. Gıda alerji paneli hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.